Advert

BAĞ ÜRETİCİLERİNE ‘CENK’ UYARISI

BAĞ ÜRETİCİLERİNE ‘CENK’ UYARISI
BAĞ ÜRETİCİLERİNE ‘CENK’ UYARISI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 709 kez okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bağlarda önemli zararlara sebep olan Bağ Küllemesi (Cenk) hastalığı ile Bağ Salkım Güvesi Zararlısı'na (Harap) karşı ilaçlama zamanının geldiği bildirildi.

Açıklamada, şu bilgiler verildi: “Müdürlüğümüz teknik elemanları tarafından yapılan tahmin ve uyarı çalışmalarına göre; üreticilerimizin bağlarda görülen Bağ Küllemesi Hastalığına ve Bağ Salkım Güvesi Zararlısı'na karşı acilen ilaçlama yapmaları gerekmektedir.

Bağ Küllemesi (Cenk): Asmanın yapraklarında, çiçek ve sürgünleri ile tanelerinde zarar yapar. Hastalığa yakalanmış yaprak ve tanelerin normal parlaklığını kaybettiği, üzeri kül serpilmiş gibi durum aldığı ve zamanla tanelerin çatladığı görülür. Çubukların hastalanmasına ve önemli mahsul kaybına sebep olur.

Bağ Salkım Güvesi (Haram kurtlanma, çürüme): Bağlarda çiçek, koruk ve olgun tanelerde zarar yapar. Üzümün zarar görmesi sonucu akan tatlımsı sıvı üzerine çürütücü mantarlar kolayca yerleşerek salkımların çürümesine sebep olur. Bu hastalık ve zararlı ile mücadeleyi zamanında yapmak gerekir. Zamanında yapılmayan ilaçlamanın hiç faydası olmadığı gibi ilaç ve emek boşa gider. Ayrıca çevre kirlenmesine de neden olur. Salkım Güvesi zararlısına karşı Mücadele zamanını belirlemek için Müdürlüğümüzce tahmin ve uyarı çalışması yapılmakta olup, bu çalışma sonuçlarına göre ilaçlama zamanının geldiği anlaşılmıştır. İlaçlama yapacak üreticilerin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü'nde reçetelerini yazdırmaları ve ilaçlamalarını tavsiye edilen şekilde akşam-sabah serinliğinde açık ve rüzgarsız havalarda yapmaları önemle duyurulur. Daha fazla bilgi edinmek için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü'ne müracaat edilmesi gerekmektedir.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öldürülen 3 çocuk annesi, son yolculuğuna uğurlandı
Öldürülen 3 çocuk annesi, son yolculuğuna uğurlandı
Toraman: Aşırı hızdan kaçınılmalı!
Toraman: Aşırı hızdan kaçınılmalı!