Advert

ALPAY: “YÜZDE 65 İLE YERLİLİK VE MİLLİLİK ORANINA ULAŞMIŞ GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE’DEN BAHSEDİYORUZ”

ALPAY: “YÜZDE 65 İLE YERLİLİK VE MİLLİLİK ORANINA ULAŞMIŞ GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE’DEN BAHSEDİYORUZ”
ALPAY: “YÜZDE 65 İLE YERLİLİK VE MİLLİLİK ORANINA ULAŞMIŞ GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE’DEN BAHSEDİYORUZ” İRFAN ARSLAN
Bu içerik 893 kez okundu.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, “2002-2004 yılları arasında yüzde 80’ler oranında dışa bağımlı iken, 2018 yılı itibariyle dışa bağımlılığını çok büyük oranda azaltmış ve yüzde 65 ile yerlilik ve millilik oranına ulaşmış güçlü bir Türkiye’den bahsediyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geldiğimiz noktada tüm bu çalışmaların devam etmesini arzu ediyoruz” dedi.   
 

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay başkanlığında, İnsansız Hava Araçları (İHA) Üretimini gerçekleştiren Bayraktar Holding Yöneticileriyle Elazığ TSO Meclis Salonunda  toplantı yapıldı. 
 

Türkiye'nin uluslararası güçlerin ve terörün oluşturduğu tehditlere karşı topyekun bir seferberlik içerisinde olduğunu belirten Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, “Elazığ’da da önemli işler oluyor. Arzumuz savunma sanayi alanında dışa bağımlılıktan büyük oranda kurtulacak yerli ve milli özgün ürünleri ortaya çıkartabilmek için gerekli çalışmaları yapmaktır. Buradan da milli ekonomiye katkıda bulunmak, dışa bağımlılığı azaltmaktır. Bunu yaparken de terörle mücadele, ulusal güvenliği tehdit oluşturacak unsurlara karşı yeni özgün ürünler ortaya koyabilmektir. Doğru bir yolda olduğumuzu görüyoruz” dedi. 
 

2002-2017 yıllarının özellikle savunma sanayi ve havacılık açısından çok kritik olduğunu aktaran Alpay, “2004 yılı çok kritik. O yıl Savunma Sanayi İcra Komite Toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanımız o zaman başbakan sıfatı ile toplantıya başkanlık etti. Bugün ülkenin yüz akı olarak ortada duran  çok önemli milli projelerin başlaması için karar verildi. Kaynaklar ayrıldı ve fikri takip yapıldı. Altay tankı, Milgem projesi, Atak helikopteri, Fırtına obüsü gibi başlamış olanların projelerin canlandırılması  ile ilgili süreçler başlatıldı. Kaynaklarla ilgili çeşitlendirmeler yapılıyor. Ayrıca yeni başlatılan projeler belirleniyor. Türkiye’nin bugün güçlü Türkiye olarak terörle mücadelesine, uluslararası tehdit oluşturan bütün unsurlara karşı sınırlarının 35 kilometre derinliğe kadar gitmesinde bunların  çok büyük katkısı oluyor" ifadelerini kullandı.  
 
ARGE harcamaları 1 milyon 250 milyona ulaştı 
2002 yılında ARGE harcamaları 48 milyon dolar civarında olduğuna dikkat çeken Alpay, şöyle devam etti: 
"2017 yılının sonuna gelindiğinde 1 milyar 250 milyona ulaştı. 2002-2004 yılları arasında savunma sanayi faktöründe 66 proje var. Üstelik büyük oranda dışa bağımlı projeler var. Ama 2017 yılının sonunda 604 proje büyüklüğüne ulaştık. Üstelik dışa bağımlılığın  çok büyük oranda azaltmış, yerli ve milli projelerle yola devam eden bir Türkiye var. İhracat açısından 250 milyon dolarla almış olduğu savunma sanayi projelerini 2017 yılı sonu itibari ile yaklaşık 2 milyar dolara taşımış bir Türkiye var. Yine 2002-2004 arasında takriben 6 milyar dolar bir proje büyüklüğüne sahip olan ülke iken 2017 yılı sonu ile yine büyük oranda yerli ve milli olarak dışa  bağımlılıktan kurtulmuş 60 milyar dolar büyüklüğü ulaşmış bir Türkiye’den bahsediyoruz. 2002-2004 yılları arasında yüzde 80’ler oranında dışa  bağımlı iken, 2018 yılı itibariyle dışa bağımlılığını çok büyük oranda azaltmış ve yüzde 65 ile  yerlilik ve millilik oranın ulaşmış güçlü bir Türkiye’den bahsediyoruz. Cumhurbaşkanımızı liderliğinde geldiğimiz noktada tüm bu çalışmaların devam etmesini arzu ediyoruz." 
 
Süngü: "Ürettiğimiz İHA sistemleri TSK'ya çok büyük katkı sağladı" 
Bir asker için en büyük üzüntünün  şehit vermek olduğunu dile getiren Bayraktar Holdingin CEO'su Emekli Tümgeneral Tayyar Süngü, “Bir komutan her zaman bir harekatı en az zayiatla tamamlamayı düşünür. Bu anlamda gerçekten bizim ürettiğimiz İHA sistemleri silahlı kuvvetlere  çok büyük katkı sağladı. Zayiatın en minimum düzeyde olmasına büyük katkı sağladı. Bu anlamda eski bir asker olarak gerçekten  büyük onur, gurur ve haz duyuyorum” şeklinde konuştu. 

 

Toplantı sonucunda  prototip merkezinin kurulma ihtiyacının  ortaya çıktığını ifade eden Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan ise, “Bizde bununla alakalı çalışmalarımıza ileri ki günlerde devam edeceğiz. Şehrimiz bu ve benzeri katma değeri yüksek faaliyetlerle kendi kazancını artıracaktır.  Milli  yükümlülüğünü geçmişte yerine getirdiği gibi farklı kulvarlarla da yerine getirmeye devam edecektir” diye konuştu. 
 

Toplantıya, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, BAYRAKTAR CEO Emekli Tümgeneral Tayyar Süngü, Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, FÜ Rektör Yardımcıları Mehmet Cebeci ve  Halil Hasar, akademisyenler ve  firma yetkilileri katıldı. (iha)

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!