Advert

MİLLİ TARIM, GÜÇLÜ YARIN

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
MİLLİ TARIM, GÜÇLÜ YARIN
MİLLİ TARIM, GÜÇLÜ YARIN İRFAN ARSLAN
Bu içerik 508 kez okundu.

ELAZIĞ İLİ TARIM SEKTÖRÜ ORTAK AKIL TOPLANTISI YAPILDI. GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI TUNÇ, 24 HAZİRAN’DAN SONRA YENİ BİR DÖNEMİN BAŞLAYACAĞINI, BAKANLIK OLARAK BUNA HAZIR OLDUKLARINI BELİRTEREK SLOGANLARINI AÇIKLADI:

 

MİLLİ TARIM, GÜÇLÜ YARIN

 

İrfan ARSLAN

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen Elazığ İli Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı yapıldı.

Yapılan toplantıya AK Parti Milletvekili Metin Bulut, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Hadi Tunç, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, Bakanlık yetkilileri ile ildeki sivil toplum kuruluşları başkanları, sektör temsilcileri ve üreticiler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Karahan, “İlimiz her alanda yaptığı üretim ile tarım alanında önemli bir kent konumunda. Biz yaptığımız çalışmalarla ilimizdeki tarımsal ürünlerin artışını planladık. Bu planlama kapsamında yapılan üretim ile hedeflerimize ulaşmanın çabası içindeyiz. Elazığ tarımsal alandaki ürün çeşitliliği ile adeta tarımın başkenti konumunda bir il. Bugün yapılan toplantıda alınacak kararlar ve belirlenecek önlemlerle inanıyorum ki ilimizdeki tarım potansiyeli çok daha önemli artışlar sağlayacaktır” dedi.

Elazığ’ın her alanda gelişmesi adına gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Yanılmaz ise, “Elazığ'da yapılan bu toplantı ilimizin tarım ve hayvancılık alanındaki zenginliğini ortaya koymaktadır. Üç tarafı su ile çevrili ülkemizdeki ender illerden biri olan Elazığ’ın bu alandaki sahip olduğu imkânlarını artırmak ilimizin zenginliğine zenginlik kazandıracaktır. Biz Elazığ Belediyesi olarak 4 yılda yaptığımız çalışmalarla ilimizi yaşanabilir iller sıralamasında 49. sıradan 19. sıraya taşımanın mutluluğunu yaşadık. Hedefimiz ilimizin bu sıralamada ilk 10 il arasında yerini almasıdır. Elazığ’ın marka değerini oluşturma ve değerini bulan ürünlerden kazancını artırması ile Elazığ tarım sektöründe bir marka şehir olacak ve bunun sonucunda üreticilerimiz daha çok kazanacaklardır. Bu da ilimizin zenginleşmesine katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

26. dönem milletvekili arkadaşları ile birlikte Elazığ'ın tarım sektöründeki özellikle altyapı sorunlarına çözüm getirecek çalışmaları yoğun bir mesai harcayarak yaptıklarını, bu çalışmalarına da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Hadi Tunç’un önemli katkılar sağladığını belirten AK Parti Milletvekili Bulut, “Bugün yapılan bu toplantı ilimiz adına son derece önemlidir. Elazığ, her alanda yapılan çalışmalarla, sorunlarını adım adım çözmesi ile bölgede özenilen bir il oldu. Tarımsal alanındaki sorunlardan başta sulama sorunu çözüldü. Kuzova Sulama Projesi'nde birinci etap devreye alındı. Uluova Sulama Projesi çalışmaları başladı. Kırsal kalkınma alanında yapılan çalışmalar kapsamında ilimizdeki girişimcilere 500 milyon TL destek sağlandı. Bu desteğin 240 milyon TL’si hibe olarak verildi. Kısaca şunu söylemek istiyorum. Elazığ'da altyapı hazır, zihniyet hazır, artık bunlardan en verimli şekilde faydalanmak ve bunun karşılığını almak için çalışma yapacağız” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Tunç ise, bu toplantıyı Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba ile birlikte planladıklarını ve bölgesel olarak yapacaklarını belirterek, ”Bilindiği gibi 24 Haziran’da seçim var. Bakanımız Fakıbaba da bu nedenle çalışmalarını sürdürdüğü için aramızda bulunamıyor. Biz bu toplantıda ildeki üreticileri dinleyeceğiz. Bilindiği gibi ülkemizde 24 Haziran’da yapılacak seçimin ardından yeni bir dönem başlayacak. Biz Bakanlık olarak yeni dönem ile ilgili tüm hazırlıklarımızı ve planlamalarımızı yaptık. Yeni döneme hazırız. Bu nedenle bugün yapılan bu toplantıda yeni dönemde yapılacak çalışmalar kapsamında sizlerin önerileri bizim açımızdan büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Tunç, tarım ve gıdanın vazgeçilmez bir sektör olduğunu belirterek şunları söyledi: “Tarıma ve gıdaya sahip olan ülkeler geleceğin lider ülkeleri olacaklardır. Biz bakanlık olarak bu alanda gerekli planlamalarımızı yaptık. Yeni dönem için sloganımız 'Milli Tarım Güçlü Yarın' olarak belirlenmiştir. Anadolumuzun toprakları zengin ve verimlidir. Bunun yanında yine Anadolu’da üreten insanlarımız vardır. Yeni dönemde çiftçilerimize ve onların alın terine güveniyoruz. Bakanlık olarak çiftçilerimizin önündeki problemleri ve engelleri kaldıracağız. Bu alanda üniversitelerimiz ve özel sektör temsilcileri ile işbirliği içinde olmaya devam edeceğiz. Türkiye tarımsal üretimde Avrupa’da lider ülke olmanın yanında dünyada tarım ülkeleri sıralamasında ilk 7 ülkeden biridir. 2017 yılında Bakanlık olarak yaptığımız 1.7 milyar TL’lik tarımsal desteği bu yıl 14.7 milyar TL’ye yükselteceğiz. Bakanlık olarak 21 ürünü stratejik ürün sınıfına aldık. Bu kapsamda üreticilerimize yılda iki kez ödeme yapacağız. Böylece üreticiler ekonomik olarak sıkıntı yaşamayacak. Yine 2018 yılında çiftçilerimizin kullanacağı mazotun yarısını biz karşılayacağız. Çiftçilerimizin kullanacakları gübreye destekleme vereceğiz. Tarım sigortaları kapsamını genişlettik. Bununla üreticilerimizin sıkıntılarını da azaltmış olacağız. Tarım sevginin adıdır ve biz millet olarak tarımı çok seviyoruz. Tohumluk üretiminde hedefimiz bu yıl 2 milyon ton üretim yapmak ve bundan 79 ülkeye ihracat yaparak 500 milyon TL gelir elde etmektir.”

 

'KIRMIZI ET İHTİYACI ARTTI'

 

Tunç, ülkemizde kırmızı et talebinin arttığını belirterek, ”Bakanlık olarak yaptığımız çalışmalar sonucunda ülkemizdeki hayvan sayısını artırdık. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı yüzde 50 oranında arttı. Ancak ülkemizin nüfusu da arttı. Bunun yanında her yıl ülkemize gelen 30 milyon dolayındaki Turist ve Suriye’den gelen 3.5 milyon mülteci nedeniyle kırmızı ete olan talep de arttı. Bu talebi karşılamak adına ithalat yapıyoruz. Bu talebi karşılamak adına ülkemizde bazı önemli yatırımlar yapılıyor. Hedefimiz kırmızı ete olan talebi ülkemiz içinde yapılacak üretimi ile karşılamak olacak. Dünya insanlarının gıdaya olan talebinin üretilmesine karşılık önemli bir israfın olduğu da bir gerçektir. Dünyada yılda 1.3 milyon ton gıda israf edilmektedir. Bu israfın önüne geçebilmek adına Bakanlık olarak önlemlerimizi artırmış durumdayız. Toprağa tohumun düşmesi, tohumun suyla buluşması ile birlikte israf başlamaktadır. Toprağı verimli kullanmak suyu bilinçli tüketmek, ürün kaybını önlemek, üretilen gıdayı bilinçli tüketmek hepimizin en önemli görevi olmalıdır” dedi.

Konuşmaların ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Tunç, AK Parti Milletvekili Bulut, Belediye Başkanı Yanılmaz ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Karahan, toplantıya katılanların sorularını cevaplandırdı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ