Advert

DEMİR: YENİ SİSTEM ÖĞRENCİLERİ YORDU

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
DEMİR: YENİ SİSTEM ÖĞRENCİLERİ YORDU
DEMİR: YENİ SİSTEM ÖĞRENCİLERİ YORDU İRFAN ARSLAN
Bu içerik 431 kez okundu.

YENİ SINAV SİSTEMİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLERİ HABERKENT’E AÇIKLAYAN DEMİR:

YENİ SİSTEM ÖĞRENCİLERİ YORDU

 

Adile DOĞAN

Elazığ’da özel bir öğretim kurumunda görevli Biyoloji öğretmeni İbrahim Halis Demir, değişen sınav sistemi hakkında HaberKent gazetesine özel açıklamada bulundu.

Eski ve yeni sistemin öğrenci üzerindeki olumlu ve olumsuz yönleri hakkında açıklamada bulunan Demir, değişen sistemin öğrenci tercihleri üzerinde yaratacağı etkileri hakkında düşüncelerini dile getirdi.

Demir ile üniversite sınavına giren ve ilk defa yeni sınav sisteminin uygulandığı sistem hakkında veli ve tercih yapacak olan öğrencilerin merak ettikleri, tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili yaptığımız ‘özel röportajın’ ayrıntıları şöyle:

-Sayın Demir; ÖSYM bir açıklama yaptı ve tercih kılavuzunu açıkladı. Yayınlanan tercih kılavuzunda ÖSYM kontenjan sayısını azalttığını belirtti. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

-Rakamsal olarak azaltılan bölümler her üniversitede çok fazla vardı. Mesela işletme bölümü hem örgün öğretimde hem de açıköğretimde var. Hemen hemen tüm üniversite ve vakıf üniversitelerinin tamamında işletme bölümü vardı. Çok fazla olan bölümler vardı ve bu bölümlerde azaltma yaptı. Bunun yanında diğer bazı bölümlerde ki kontenjanlarda örneğin tıp, mimarlık, hemşirelik gibi iş bulmanın kolay olduğu ve ihtyacın olduğu bölümlerde artış yaptı. İş bulma imkânının zor olduğu bölümlerde azaltmaya gitti. Bence mantıklı bir çalışmaydı.

-Eski ve yeni sistem arasındaki avantaj ve dezavantajlar nelerdir? Sınava giren öğrencileri nasıl etkilecek?

-Yeni sistemin avantajı da var, dezavantajı da var. Avantajı şu; bana göre, mart ayında yapılan YGS sınavına katılmaları büyük bir avantajdı. Çünkü öğrenci tamamen kendisine YGS’ye adapte ediyordu. Dolayısıyla LYS konularını çok fazla önemsemiyordu. YGS’den sadece 2 yıllıklara girebiliyordu. Sınava giren öğrenci sınavdan sonra sonuç bekliyordu ve bu ona zaman kaybettiriyordu. Ayrıca iyi yapan öğrencinin de sınav sonrası boşlamasına neden oluyordu. LYS sınavı yerleştirme sınavıydı. YGS sınavından çıkan öğrenci LYS sınavına hazırlanmıyordu. YGS sınavından sonra havaların ısınması ve öğrencinin bu nedenle boşlaması da büyük sıkıntı yaratıyordu. İki sınav arasını verimli geçiremiyorlardı. Bu yıl bu kalktı, bunu doğru karşıladık. Fakat bunun dezavantajı oldu. TYT’ye giren bir öğrenci bir gün sonra AYT sınavına giriyordu. Daha birinci sınavın şokunu üzerinden atamayan öğrenci ertesi gün başka bir sınava girdi. Bana göre iki sınav arasında en azından 15 günlük bir ara olmalıydı. Öğrenci en azından birşeyleri idrak ederek ikinci sınava girebilirdi.

-ÖSYM birkaç gün önce tercih kılavuzunu yayınladı. Ancak sistem yeni uygulandığı için kılavuzda sadece ünüversite  adları ve kontenjan sayıları var. Taban ve tavan puanları yada yüzdelik dilim yok. Tercih yapacak adaylar tercih yaparken neleri baz alarak yapacaklar?

-Sınav sonrası gönderilen sonuç belgesinde  öğrencilerin sıralamaları belli olacak. Tercihlerde taban ve tavan puanlar belli olmadığı için biraz gözü kapalı yapacağız. Yani kör bir şekilde gideceğiz. Neden; çünkü eski sistemde yapılan sınavda MT1, MT2, MT3 gibi ayrımlar yapılıyordu ve her grubun kendine göre katsayıları vardı. Şimdi bu ayrımı yapmıyor tek bir MF puanı var ve katsayıları eşit. Yeni sistemde sayısalcılar, sözelciler, eşit ağırlıkçılar ve dilciler olarak değerlendirmeye alınacak. Bu anlamda en kolay dilcilerin olacak. Bu anlamda tercih konusu hem sıkıntılı hem de çok çok zor olacak. YÖK’e bağlı olan bu sistemde YÖK ATLAS diye bir sistem var. Çok güzel bir çalışmaydı ve takdire şayandı. Bence onu 2017 ‘ye yerleşen adaylara uyarlayıp da bu sene için bu sonuç elde edipte yayınlasalardı çok güzel olacaktı. Ama bu seneki çocuklar çok yorulacaklar.

-Yapılan sınavda Türkçe sorularının çok uzun olması bunun yanında matematik sorularının da uzun metinlerden oluşması ve süre sıkıntısı konusunda neler söylemek istersiniz?

Bu süre sıkıntısı geçmişte YGS sınavında da yaşanıyordu, ancak LYS’de süre sıkıntısı yoktu. Ancak yine de yeni sistemde bu kadar  uzun paragrafların olacağını hiçkimse beklemiyordu. Yeni sisteme gelince çocuklar bu sisteme göre eğitim görmediler. Türkçe’de paragraflar çok uzundu ve süreyi çok aldı. Matamatik ise tamamen anlama, yorumlama ve dört işlem yapabilme becerisi üzerinde soruldu. Çocuklar Türkçe zorluğunu geçtikten sonra matematikle karşılaşınca büyük bir tökezleme yaşadılar.

-Yeni sınav sisteminde ilk defa pisa yöntemine ağırlık verildi. Pisa nedir? Sınavda neden kullanıldı?

Uluslararası bir yarış sistemidir. Bu yarış sistemi içerisinde devletlerin başarı çizelgeleri ortaya çıkıyor. Türkiye’de pisa sisteminde çuvallayıp kaldık. Bir türlü öne çıkamıyoruz yeni yeni birazcık kımıldamaya başladık. Bizim en başta buna göre eğitim yapmamız lazım. Bu sene sorulan matematik soruları gerçekten pisa yöntemiyle soruldu ve sorular içinde çok güzel olanları vardı. Matematik sorularında anlayacak, yorumlayacak ve çok basit işlemlerle soruyu çözecek bir yöntem uygulandı. Bundan sonraki 9. sınıfa geçen öğrencilerin bu mantığa göre eğitim görmelerigerekiyor. Yani bizim en başta eğitimcileri eğitmemiz gerekiyor. Öğrenciyi değil öncelikle biz kendimizi eğitmekle başlamalıyız. Özel sektör çok çabuk adapte olur devlet kendini çok çabuk adapte etmeli ben bu konuda eleştiriyorum.

-Son olarak sınava giren ve seneye girecek olan öğrencilere , velilere ve eğitmenlere  ne gibi tavsiyeleriniz olacak?

Eğitim ayağı Türkiye ‘de ve dünyada olduğu gibi üç saç ayağı gibidir. Öğretmen, öğrenci ve veli ortak çalışmalıdır. Bu üçlü saç ayağını birbirinden koparmadan çalışmak gerekiyor. Eğitmen öğrenciyi çok sıkmadan anlayışla yönlendirmeli aile ise buna destek olmalıdır. Ancak bu şekilde ortak bilinçle çalışarak başarıyı arttırabiliriz.”

 

 

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ