Advert

“GENÇLERİN İYİ OLMA HALLERİ” ARAŞTIRILDI

“GENÇLERİN İYİ OLMA HALLERİ” ARAŞTIRILDI
“GENÇLERİN İYİ OLMA HALLERİ” ARAŞTIRILDI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 212 kez okundu.

Yereldeki gençliğin sorunlarını tartışıp çözüm önerileri geliştirebilmek amacıyla 21 şehirde “Gençlerin İyi Olma Halleri” araştırıldı. Yapılan saha çalışmaları ve anketler sonucunda, Elazığ’da gençlerin pek de mutlu olmadığı sonucu ortaya çıktı.

Habitat Derneği ve Ortak Gelecek İçin Diyalog Derneği’nin proje çalışması kapsamında, şehirlerde gençlerle ilgili araştırmalar yapıldı. Elazığ’ın da aralarında olduğu 21 şehirde yapılan araştırmada şehirlerin gençlerin yaşamlarını ne kadar kolaylaştırdığını anlamak amacıyla bir Genç Dostu Kentler Endeksi hesaplandı. Proje, temel olarak kapasite gelişimi, katılım hakları esasında farkındalık yaratmayı, gençlerin yerel karar alma süreçlerine dahiliyetini, kentlerine olan aidiyetini artırmayı, gençler için daha yaşanabilir kentler yaratmayı ve gençlerin katılımını sürdürülebilir kılmayı hedeflemekte. Bu bağlamda proje; merkezi ve yerel yönetimlerin gençliğin ihtiyaçlarını ve önceliklerini görebileceği veriler ışığında, yereldeki gençliğin sorunlarını tartışıp çözüm önerileri geliştirebilecekleri platformlar hazırlamayı amaçlamakta.

Proje kapsamında yapılan anketler, Elazığ’daki gençlerin durumu hakkında da ipuçları verdi. İstihdam başlığı altında yapılan araştırmada; Elazığ 21 şehir arasında, 35,39 puanla 17.şehir oldu. Eğitim başlığı altında yapılan araştırmada Elazığ 21 şehir arasında, 51,59 puanla 14.şehir oldu.

Sağlık başlığı altında yapılan araştırmada; Elazığ 21 şehir arasında, 50 puanla 6.şehir oldu. Katılım başlığı altında yapılan araştırmada; Elazığ 21 şehir arasında, 41,73 puanla 13.şehir oldu. Kent Ve Barınma başlığı altında yapılan araştırmada; Elazığ 21 şehir arasında, 56,93 puanla 5.şehir oldu.  

Genç Dostu Kentler Endeksi araştırmasında 6 tanede alt kategoride de Elazığ’daki gençlerin iyi olma halleri araştırıldı. Yaşamdan Memnuniyet oranı Türkiye genelinde 2.23 iken Elazığ’da 2,2 oldu. Gelecekten Umut oranı Türkiye genelinde 2,21 iken Elazığ’da 2.10 oldu. Maddi Durumdan Memnuniyet oranı Türkiye genelinde 2,56 iken Elazığ’da 2,14 oldu. Kentten Memnuniyet oranı Türkiye genelinde 2,49 iken Elazığ’da 2,28 oldu. Kentte Güvende Hissetme oranı Türkiye genelinde 2,49 iken Elazığ’da 2,43 oldu. Kentte Ulaşımdan Memnuniyet oranı Türkiye genelinde – 0,03 iken Elazığ’da – 1,07 oldu. Elazığ bu 6 kategoride Türkiye ortalamasının altında yer aldı. Haber Merkezi

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!