Advert

8 BİN DÖNÜM ALAN BADEMLİK OLDU

8 BİN DÖNÜM ALAN BADEMLİK OLDU
8 BİN DÖNÜM ALAN BADEMLİK OLDU İRFAN ARSLAN
Bu içerik 590 kez okundu.

DİKİMİNDEN HASADINA KADAR GEÇEN SÜREÇTE FAZLA SU İSTEMEYEN ANCAK ÜRETİCİSİNE ÇOK KAZANDIRAN BADEM KONUSUNDA ÇALIŞMALAR HIZLANDI

8 BİN DÖNÜM ALAN BADEMLİK OLDU

 

Mehmet KARAKILIÇ

Elazığ’da özellikle dağlık alanların ekonomiye kazandırılmasına yönelik olarak başlatılan badem dikimi çalışmalarında arzulanan hedeflere ulaşılmaya başlandığı açıklandı.

Dikiminden hasadına kadar geçen süreç içinde fazla su istemediği için özellikle dağlık alanların ormanlık bir yapıya kavuşturulmasının yanında ekonomik olarak üreticisine katkı sağlayan badem konusunda yapılan çalışmalar sonucunda Elazığ’da 8 bin dönümlük alanın badem ağacı dikiminde kullanıldığı bildirildi.

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Turan Karahan, “Badem konusunda ilimizde özellikle Ağın ilçesinde yapılan çalışmalarda badem adaları oluşturuldu. Badem ağacı fazla su istemediği için bu ağacın dikimi ve dikim alanlarının genişletilmesi çalışmalarında hedeflerimize ulaşmak üzereyiz. Tabii ki bu konudaki çalışmalarımız sınırlı değil. Üreticisine kazandıran bademin dikim alanlarının genişletilmesini hedefliyoruz” dedi.

 

5 YILDA ÜRÜN VERİYOR

 

Badem fidanlarının dikiminden ürün vermeye kadar geçen sürenin 5 yıl olduğunu, beşinci yılda ürün vermeye başladığını belirten Karahan, “Badem hemen elden çıkarılması gereken bir ürün değil. Raf ömrü uzun. Depolanması ve gerekli şartların sağlanarak saklanması durumunda fiyatlarının arttığı dönemde satışı yapılabiliyor. Böyle olunca da üreticisine ekonomik olarak daha çok kazandırıyor” diye konuştu.

 

CEVİZ DE YAYGINLAŞTIRILIYOR

 

Elazığ’da bademciliğin yanında ceviz konusunda da gerekli çalışmaların yapıldığını belirten Karahan, “Ceviz konusunda da gerekli çalışmalar yapılıyor. Bu konuda üreticilerimizin arzusuna uygun ceviz ağaçlarının fidelenmesi çalışmalarının ardından dağıtımı ve dikimi gerçekleştiriliyor. Elazığ’ın ceviz ve badem konusunda önemli bir üretim merkezi olmasına gayret gösteriliyor. Bu alanda üç beş yıl sonra bugün yapılan çalışmaların semeresi alınmaya başlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!