Advert

HALK EĞİTİM MERKEZİ’NE KURS DAYANMIYOR!

HALK EĞİTİM MERKEZİ’NE KURS DAYANMIYOR!
HALK EĞİTİM MERKEZİ’NE KURS DAYANMIYOR! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 241 kez okundu.

 

Adile DOĞAN

Elazığ Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Uğur Çolak, HaberKent’e özel röportajında, açılan kurslar ve ileriki dönemlerde açılması planlanan kurslar hakkında bilgiler verdi.

Çolak, “Elazığ Halk Eğitim kursları her yaş grubuna yönelik açılmaya ve kursiyerler gelmeye devam ediyor. Başarılı olan kursiyerler anlaşmalı olan kurumlarda iş bulma imkânı ve kendi iş yerlerini açma fırsatını yakalıyor” dedi.

Yaz aylarının başlamasına rağmen ilginin devam ettiğini belirten Çolak, “Açtığımız kurslar herkes tarafından büyük ilgi görüyor. Bizi sürekli takip ederek, yeni açılacak kurslar hakkında bilgi edinebilirler. Biz Halk Merkezi olarak 7’den 70’e her yaş grubuna yönelik olarak çalışıyoruz. Yetişkin grubunda bayanlar daha çok giyim kurslarına ilgi gösteriyorlar. Ev işlerinde işlerine yarayacak aynı zamanda harçlıklarını çıkarabilecekleri çalışmaları tercih ediyorlar. Yapılan çalışmalar sergilenerek satışa sunuluyor. Hem para kazanıyorlar hem de vakitlerini verimli geçirmelerine yardımcı oluyor. Bu kurslarımızı hem merkez binamızda hem de mahallelerde açıyoruz. Bunun dışında genç yaş grubu ise daha çok iş ve sosyal hayatında işine yarayacak olan bilişim teknolojileri, İngilizce ya da kişisel gelişim gibi kurslara ilgi duyuyorlar” diye konuştu.

 

'İLKOKUL DİPLOMASI VERİYORUZ'

 

Okula hiç gitmemiş olan kursiyerlere belirli kademelerle verilen kurslar sonunda ilkokul diploması verildiğini dile getiren Çolak, “Okuma-yazma kurslarında çeşitli kademelerle eğitimler vererek 14 yaşına kadar belli ailevi sebepler nedeniyle okula gidemeyen kursiyerlere bu eğitimler sonunda ilkokul diploması veriyoruz. Kursa daha önce hiç okula gitmemiş ve okuma-yazma bilmeyenler katılıyor. Kurs devamında isterlerse diğer eğitim kademelerini de bitirerek ilkokul diploması alabiliyorlar" şeklinde konuştu.

“Birçok kurum ile işbirliği yaparak kurslarımızı açıyoruz” diyen Çolak, "Tarım ve Gıda Bakanlığı'na bağlı bölümlerde hijyen kursları, kurban kesim kursları gibi pek çok alanda çeşitli meslekler kazandırmaya yönelik farklı müdürlük ve bakanlıklarla ortak çalışmalar yapıyoruz. Bu şekilde meslek kazandırma kurslarımız hızla devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Çolak, aynı zamanda gençlere yönelik artarak devam eden kurslara da dikkat çekerek şunları dile getirdi: "Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı ek binamızda gençlere yönelik drama, tiyatro, diksiyon klasik gitar gibi kurslarımız açıldı. Gençlerin bu kurslara ilgisi oldukça yüksek. Kurslara gösterilen yoğunluğa bağlı olarak sabah, öğle, akşam ve haftasonu kursları açılmaya devam edecek.”

 

BABA OLANLARA VE BABA ADAYLARINA YÖNELİK KURSLAR AÇILDI

 

Baba eğitim destek kurs programlarıyla hem babalara hem de baba adaylarına yönelik kursların açıldığını söyleyen Çolak, "Bu kurslarla ve aile eğitimine yönelik verilen kursları özellikle okullardan aldığımız yardım ve desteklere yapıyoruz. Rehber öğretmenlerimiz aile içi ile ilgili eğitimler aldılar. Burada bulunan öğretmen arkadaşlarımız da Halk Eğitim Merkezi’nde ve kendi okullarında velilere ve öğrencilere yönelik kurslar açıyorlar. Bunun yanında çok çeşitli çocuk gelişim kurslarımız var. Özellikle burada çeşitli kreşlere de çalışabilecek kişiler için çocuk bakımı konusunda da gerekli eğitim verilerek çalışabilecek kursiyerler yetiştiriyoruz” dedi.

Çolak sözlerine şöyle devam etti: “Bağımlılıkla mücadele adı altında açılan kurslarımızda teknoloji, uyuşturucu, alkol ve sigara bağımlılığı konusunda Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Derneği’nin hazırladığı paket programlarla Elazığ ilindeki rehber öğretmenlere gerekli eğitimler veridi. Aldıkları bu eğitim sonucunda rehber öğretmenler bulundukları okullarda bu kursları açarak halkımızın bilinçlenmesini sağlıyorlar.

 

HER YAŞA ÖZEL KURSLARIMIZ VAR

 

Halk Eğitim Merkezi olarak hedefimiz her yaştan, her kesimden daha fazla kişiye ulaşarak onların hem sosyal hem de özek hayatlarında kendilerini geliştirmeleri konusunda yardımcı olmaktır. Bununla birlikte boş vakitlerini daha verimli geçirmelerine yardımcı oluyoruz. Buradan aldıkları kurslar sonrasında iş imkanlarına sahip oluyorlar. Başarılı olan kursiyerlerimiz anlaşmış olduğumuz kurumlarda istihdam edilme fırsatına sahip oluyorlar. Kurslarımız ücretsizdir. Bizi sürekli olarak takip edebilir ve açılacak ona yeni kurslar hakkında bilgi edinebilirler.

 

YAPACAKLARIMIZ DAHA BİTMEDİ

 

Kurs merkezlerini ve çeşitliliğini arttırmak hedefimiz. Çünkü bazı kurslarımızın hem mekâna hem de araç-gerece ihtiyacı var. Bu eksikleri kimi zaman tam olarak karşılayamıyoruz. Bu eksiklerin giderilmesi konusunda bazen Milli Eğitim’den bazen da Valilik’ten yardım alıyoruz. Kursiyerlerimizin yapmış olduğu çalışmaları sergileyebileceğimiz kendimize ait bir mekânımız yok ve bu anlamda ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Ayrıca mahallelerde kurs açan öğretmenlerimizin çoğu kendi kurs yerlerini kendileri buluyorlar ve çoğu kira ödüyor. O yüzden her mahallede bize ait kurs merkezleri olsa hem öğretmenlerimiz için daha iyi olacak hem de daha sağlıklı kurs imkânlarına sahip olacağız.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
ELAZIĞSPOR YÖNETİMİNDEN DEVAM KARARI!
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu
Elazığsporlu futbolcular basın toplantısı düzenledi: Sahipsizlik bizi yordu