Advert

650 DÖNÜM ARSA KÜLE DÖNDÜ

650 DÖNÜM ARSA KÜLE DÖNDÜ
650 DÖNÜM ARSA KÜLE DÖNDÜ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 325 kez okundu.

Yaklaşık 600 Dönüm Arazi Kül Oldu Kalkan tepe köyü Pamukdüzü Mevkii’nde bilinmeyen nedenden dolayı yangın çıktı. Yaklaşık 650 dönüm arsa küle döndü.             

Yaklaşık 650 dönüm tarla saatler içinde kül oldu. Kalkan Tepe Köyü, Pamukdüzü Mevkii’nde bulunan tarlalar, belirlenemeyen bir nedenden dolayı yandı. Kalkantepe Köyü Çiftçisi Sezai Demir, “Köyümüze bağlı Pamukdüzü mevkiinde çıkan yangında tahmini olarak 600 dönümün üstünde bir alan yandı. Hepsi ekiliydi. Benim de kendi 20 dönümüm yandı. Büyük bir mağduriyet yaşadık. İtfaiye zamanında söndürmeye gelmedi. Ben kendi traktörümle yangının önünü büyük bir bölümünü alarak yangının ilerlemesini engelledim. Tamamı yandı buradaki ekinimizin. İtfaiyedeki görevliler yangının çıktığını söyledi. Ama kesin tabi ki bu. Neden yandığını bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar, “Ben Cip Poyraz benzinliğindeydim. Kardeşim beni aradı, yolun sol tarafı benim, Mehmet Bağ’ın. Dedi ki abi tarlalarımız yanıyor. Bende saat 12.07’de itfaiyeyi aradım, ben traktörle buraya geldim. İtfaiye ben geldikten sonra komşular, köylüler, çevre köylüler traktörlerle geldiler, önünü kestiler. Zaten yandığı kadar yandı, bir kısmını kestiler. İtfaiye ondan son4ra geldi, itfaiye çok gecikmeli geldi. Ekili yer arkadaşımın, ailecek görüştüğümüz bir arkadaşımız. Sün köyünden geliyorum ben. Duyan traktörle, küreklerle buraya koştuk. Üst tarafta yangının önünü kestik. Daha sonra itfaiyede geldi bu arada. Sadece önedik diğer taraflara sıçramasını ama itfaiye daha önce nasıl gelmiş, geç mi gelmiş bilmiyorum. Ben daha sonradan geldim çünkü. Gördüğümüz bu kadar. Yangın olduğunu duyduk, söylediler, biz de itfaiyeyi aradık. 4 kilometre yürüyerek geldiğimiz halde itfaiye gelmemişti. Traktörlerle söndürüldü, küreklerle söndürüldü, millet eliyle toprak atarak söndürmeye çalıştı. Ağaç dalı kırarak, ağaçlarla vurmaya çalıştılar. Yani tamamen ihmalkârlıktan. Zaten yangın olabilir. Nedeni belli değil. Kasıtmı, artık herhangi bir şeyden mi çıkmış, hem alt tarafta yangın başlamış, hem üst tarafta başlamış olması bir kasıt olasılığını ortaya çıkarıyor ama bakacağız, bilirkişi burada karar verecektir. Yani bu olayın başka yerde olduğu zaman yetkililerin acil davranması için ben bunu belirtiyorum. Artık gitti, gereken yapılacaktır inşallah onu söylüyorum. Tamamen ihmalkarlıktan da bu arazinin bu kadar büyümesi ihmalkarlıktan. Yoksa 150 dönümle, 100 dönümle bu kurtuşlacaktı. Biz geldik, yanış bitmişti, daha yoktu. Bitmişti. Daha bir şeye kavuşmadık. Yazık günah, çok büyük zarar olmuş. Devlet yardımcı olur inşallah. Gerçekten çok büyük zarar yani. 250q dönüm sadece 1 kişinin, 350 dönüm diğer 5-6 kişinin. İnşallah devlet yardımcı olur. İtfaiye çok geç gelmiş, herkesin dediği o. İtfaiye çok geç gelmiş. Bu adamın kendi tarlasıda değil, icar etmiş. Bu icar ettiği zaman sigorta falan da yapamıyorlar. Dolayısıyla inşallah Tarım İl Müdürlüğü buna dikkat eder, yazık bu adamların zaten bir şey kazandıkları yok. Bende tarlalarımı buna vermişim. Ektiğiyle, biçtiğiyle, mazot parası, biçer parası, gübre parası, samanı bile kendisine kalmıyor. Yani bunlar çırpınıyorlar. Devlet inşallah da yardımcı olur. Devlet bunların bu zararlarını öder, temennimiz o” ifadelerine yer verdiler. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!