Advert

MAAŞ, KREDİYİ KARŞILAMADI

MAAŞ, KREDİYİ KARŞILAMADI
MAAŞ, KREDİYİ KARŞILAMADI İRFAN ARSLAN
Bu içerik 364 kez okundu.

EMEKLİ ADAYLARINA KREDİ ŞOKU!

MAAŞ, KREDİYİ KARŞILAMADI

Neslihan ÇARIKÇI

BAĞ-KUR borcu nedeniyle emekli olamayan esnafa müjdeli haber gelmişti. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokol ile birikmiş borcunu ödeyip hemen emekli olabilecek esnafa düşük faizli ve kefilsiz kredi verileceği açıklanmıştı. Bu protokol sayesinde pek çok vatandaşın mağduriyeti ortadan kalkarken yeni mağduriyetler meydana geldi.

Prim borcu nedeniyle emeklilik hakkı kazanamayan Bağ-Kur’lular Ziraat Bankası’ndan kredi kullanmak suretiyle borçlarını ödeyerek emekli olabilecekleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından açıklanmıştı. Yapılan açıklamada ise prim borcu olan vatandaşlarımızın ziraat bankasından düşük faizli kredi alarak emekli olabilecekleri belirtilmişti.

Çektikleri kredi ise alacakları emekli maaşından kesilecekti. Yapılan protokole göre emekli adayları, bankadan yüzde 1.28 faiz oranı ile 48 ay vade ile kredi kullanabilecek ve sigorta prim borcunu ödeyen sigortalılara emekli aylıkları bağlanacaktı. Sigortalıların kredi ödemeleri, bağlanan emekli aylığından Ziraat Bankası tarafından taksitler halinde tahsil edilecekti. Krediye başvuru tarihi ise 1 Mart’ta başladı ve 31 Ağustosa kadar da devam edecek.

PROTOKOLDEN FAYDALANAN ÇOK

Bu protokol sayesinde pekçok vatandaşın mağduriyeti ortadan kalkarken yeni mağduriyetler meydana geldi.

İlimizde prim borcu nedeniyle emekli olamayan vatandaşlargazetemizi arayarak Ziraat Bankasına müracaat etmeleri sonucunda kredi alamadıklarını ve mağdur olduklarını anlattılar.

Gazetemizi arayan Halim Duran konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada “SGK’ya başvurdum. Prim borcum olduğunu ve ziraat bankasına giderek oradan kredi kullanmam durumunda emekli aylığımın bağlanacağını söylediler. Bankaya gittiğimde 48 bin TL kredi kullanmam gerektiğini söyledim. İşlem yapmak için bekledim. Sonuç olarak çıkan kredi taksitinin ödeme miktarı maaşımdan fazla olunca bana kredi veremeyeceklerini söylediler. Yine esnaflık yapmış bir arkadaşım emekli olmak için aynı işlemi yaptı. Sonuç itibari ile onunda bankada kredi notu sıkıntısı ortaya çıktı ve o da benim gibi mağdur oldu. Yetkililere gazeteniz aracılığı ile seslenmek istiyorum. Devletimizin yaptığı bu uygulamadan pek çok vatandaşımız faydalandı ama benim gibi mağdur olan vatandaşların mağduriyetinin de bir an evvel giderilmesi gerekiyor” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!