Advert

TUTUŞ: İNSANLAR ŞİZOFRENİYE ÖNYARGI İLE BAKIYOR

TUTUŞ: İNSANLAR ŞİZOFRENİYE ÖNYARGI İLE BAKIYOR
TUTUŞ: İNSANLAR ŞİZOFRENİYE ÖNYARGI İLE BAKIYOR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 305 kez okundu.

ELAZIĞ ŞİZOFRENİ DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI ÇİÇEK TUTUŞ:

İNSANLAR ŞİZOFRENİYE ÖNYARGI İLE BAKIYOR

Adile DOĞAN

“Şizofreni, ruhun içinde bulunduğu karmaşık ve gizemli, farkedilmesi zor olan bir hastalıktır” diyen Elazığ Şizofreni Derneği Başkanı Çiçek Tutuş, gazetemize yaptığı  ‘özel’ röportajda, dernek çalışmaları ve hadefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Tutuş, ”Derneğimizin kuruluş amacı, ruhsal ve duygusal engelli bireylerin özellikle şizofreni hastalarının sorunlarını, sıkıntılarını, taleplerini dile getirmek ve çözüm yollarını bulmak. Psikiyatri uzmanı Dr. Ömer Deniz hocamız eşliğinde kurulmuş olan bir dernektir. Derneğimizi hasta yakınları ve gönüllülerin oluşturduğu bir yönetimle yürütüyoruz. İleriye dönük olarak yaptığımız çalışmalarda hedefimiz, hastalara karşı oluşan önyargıları yıkmak adına kendimizi ve hastalığı tanıtmaktır. Çünkü hastalığı bilmeyen insanlar önyargılı oldukları için korkuyorlar. Biz önce hastalığı tanıtıyoruz. Bu hastalığın kişinin elinde olmadığını belirtiyoruz. Herhangi bir fiziksel rahatsızlık gibi bu da beyinde oluşan bir rahatsızlık” dedi.

AMACIMIZ, ŞİZOFRENİ HASTALIĞINI İNSANLARA TANITMAK

Toplumun şizofreni hastasından korkup çekinmemesi için hastalığı tanıması geretiğini dile getiren Tutuş, ”Hastalığı tanıtmak amacıyla sosyal faaliyetle ve çalışmalar yürütüyoruz. Biz hasta aileleri olarak hastalığı biliyoruz. Ancak toplumumuzun bu hastalığı bilmesi gerekiyor. Bizden korkmaması, çekinmemesi ve bizi tanıyabilmesi dolayısıyla şizofreni hastası bireyle karşılaştıkları zaman neler yapabileceğini bilmesi için hastalığı ve kendimizi tanıtmaya çalışıyoruz“ diye konuştu.

İNSANLAR ŞİZOFRENİYE ÖNYARGI İLE BAKIYOR

Şizofreni hastalarının fiziki olarak çok sağlıklı olduklarını ancak ruhsal yönden rahatsızlıklarının olduğunu anlatan Tutuş, ”İnsanlar hastalık hakkında bilgi sahibi olmadıkları için şizofreni hastalarına karşı önyargı ile yaklaşıyorlar.  Şizofreni hastaları halüsülasyon görüyor, kendi kendilerine konuşuyor hatta normal olan olaylara farklı tepkiler veriyorlar. Fiziken çok sağlıklı görünen bu hastaların ruh dünyalarınının sağlıklı bireylerden çok farklı olması nedeniyle tepkileri alışılmışın dışında olmaktadır. Normal sayılmayan bu davranışlar toplum içinde önyargıların nedenidir. Biz dernek olarak hastalığı tanıtıp toplumda oluşmuş önyargıyı yıkmak ve şizofreni hastalarıyla karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini anlatmaya çalışmaktayız” şeklinde konuştu.

Şizofreni Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Tutuş’un yaptığı açıklamaların satır başlıkları şöyle:

HASTA YAKINLARI OLARAK AYAKTA DURMAK ZORUNDAYIZ

Şizofreni hastalığında ilaç tedavi kısmı bu işin uzmanlarına aittir. Bizler hasta yakınlarız, hastalarımıza sağlılklı bireyler olarak bakabilmemiz için kendimizi ayakta tutmamız gerekiyor. Kendimizi motive edip daha sonra hastalarımızı faydalı olabilmek için sosyal faaliyetlerin yapılması şart. Onlara destek olabilmek için bireysel ve toplumsal etkinlikler düzenliyoruz. Derneğimizde projeler kapsamında aile yakınlarına yardımcı olabilmek adına kurslarımız var.”

BİLİNÇLİ AİLE, BİLİNÇLİ TOPLUM ŞART

Şizofreni hastalarının tedavisi sırasında biliçli aile, bilinçli toplum yaklaşımı hasta için olumlu sonuçlar yaratıyor. Bireye şizofreni teşhisi konulduğu zaman aile olarak hastayı hemen toplumdan uzaklaştırıyoruz. Dediğim, gibi fiziksel görüntüsünde hiçbir şey olmayan aile bu durumu çevresine anlatmaya çekiniyor. Korkulan, önyargıyla bakılan bir hastalık olduğundan dışarıya anlatmaya çekiniyorlar. Hâlbuki migren, tansiyon tedavisi mümkün olan bir ruh hastalığıdır. Bu hastalığın önyargılardan kurtulabilmesi için mutlaka toplumda normalleştirilmesi lazım.

ŞİZOFRENİ HASTALARI VERİLEN DESTEKLERLE HAYATA HAZIRLANIYOR

Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıları Hastahanesi(ERSHH) ve Aile ve Sosyal Poltikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı umut evlerinde hastalarımız tedavi görüp kendi başlarına, ailesine bağlı olmadan hayatlarına devam etmeleri yönünde teşvik ediliyorlar.  Hazarbaba’daki bakım evlerinde kalıp biraz daha toplum ile iç  içe olan ve sosyalleşmiş hastalar seçilerek umut evelerinde kalmaları sağlanıyor. Normal ev işlerini paylaşarak, sorumluluk verilerek hayata hazırlanmaları sağlanıyor. Zaten büyük çoğunluğunun ailesi yok. Buradaki umut evlerinde sadece şizofreni hastaları değil hertürlü ruhsal sıkıntısı olan hastalara yardım veriliyor. 

KÜTÜPHANEMİZ HERKESE AÇIKTIR

Derneğimize bağlı açtığımız kitap-cafe işletmesini hastalarımızın yapmasını çok istemiştik. Milli Eitim Müdürlüğü ile protokol imzaladık ama Halk Eğitim bize bu konuda eğitimci desteği vermediği için bu hayalimizi gerçekleştiremedik. Burada içecek hazırlama, misafir karşılama eğitimi verdikten sonra kafenin garsonları ve çalışanları şizofreni hastaları olacaktı. Dernek olarak bütçemiz yetmediği için bu eğitimi hastalarımıza veremedik. İleride bu düşüncemizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Kitap-cafe ‘de bulunan kütüphanemize her yaş ve eğitim seviyesinde katılan var. Biz dernek olarak hastalarımızın sosyalleşmesini amaçlıyoruz. Kütüphanemizdeki kitaplar sayesinde nitelikli okur-yazar grubumuzu kurduk. İki aylık liste oluşturup her hafta belirlediğimiz kitap hakkında konuşarak hastalarımızın kendilerini daha iyi ifade etmelerini amaçlıyoruz. Kitap tartışmalarımızı uzman ve yazarların katılımlarıyla daha verimli olmasını sağlıyoruz. Şuan 5 bin civarında kitabımız var.Kütüphanemiz herkesin kullanımına açıktır.

KURDUĞUMUZ “SEVGİ KOROSU” İLE HASTALARIMIZA TERAPİ VERİYORUZ

Koro çalışmaları ile belli günlerde müzik dinletisi hazırlıyoruz. Sevgi Koro’su ile hem terapi hem de tedavi amaçlıyoruz. Koro çalışmalarına hastalarımız aktif olarak katıldıkları için özgüvenleri artıyor. O saatlar arasında kafeye gelmiş oluyorlar. Her Perşembe 14.00 ile 16.00 arası hocamız eşliğinde müzik ziyafeti veriyoruz.

İHTİYACIMIZ OLAN DESTEĞİ ALAMIYORUZ

Ben hem engelli annesi hem de hasta yakını olduğum için hasta yakınlarına yönelik paylaşım günleri düzenlemek istiyorum. Bunun için gerekli olan psikiyatri ve uzman yardımı alamıyoruz. Uzman eşiliğinde karşılaştığımız sıkıntıları paylaşıp konuşarak çözüm yoları bulmaya ihtiyacımız var.  Ayrıca hastalarımızın yaptıkları hasta sunumu ve yapımı ile hem hastalarımızn yaptıkları el işleri hem maddi hem de manevi kazanç sağlamayı düşünüyoruz. Derneğimizin bu projeleri gerçekleştirebilmesi için ihtiyacımız olan desteği alamıyoruz.

ELAZIĞ HALKINDAN DESTEKLERİNİ BEKİYORUZ

Bu hastalığın tedavisi mümkün. Bilmediğimiz için bu hastalıktan korkuyoruz. Ama en azından hastalığı tanımalarını ve diğer hastalıklar gibi düşünmelerini istiyorum. Herkesin başına gelebilecek bir ruhsal hastalık olduğu için önyargı ile yaklaşmamalarını diliyorum. Günümüzde çok fazla stres altında kalıyoruz. Bu anlamda ruh sağlığımıza beden sağlığımız kadar çok dikkat etmemiz lazım. 30 Temmuz’da Engelsiz Gençlik Politikaları kapsamında “Engelleri Aş ve Katıl” projesi ile engelli hasta ve yakınlarına yönelik olan yerel toplantımıza tüm halkımızı bekliyoruz.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
BAŞKAN YANILMAZ: CUMHURBAŞKANIMIZ ELAZIĞ'A TEŞRİF EDECEK
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!
TUNCER’DEN ‘İSTİHDAM DESTEĞİ’ AÇIKLAMASI!