Advert

ÖNCE PATATES, ŞİMDİ DOMATES!

ÖNCE PATATES, ŞİMDİ DOMATES!
ÖNCE PATATES, ŞİMDİ DOMATES! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 315 kez okundu.

Adile DOĞAN

Türkiye genelinde olduğu gibi Elazığ’da da havaların erken ısınmasıyla birlikte ekilen patates ve soğanda görülen hastalık nedeniyle verim düşmüş ve buna bağlı olarak da patates ve soğan fiyatları artmıştı.

Yerli patates ve soğanın çıkması fiyatları düşürdü. Ancak yerli domates fiyatları vatandaşın cebini yakmaya yetti. Güney bölgelerinde hava sıcaklarının erken gelmesi nedeniyle patates ve soğan erken ekilmişti. Ancak beklenen verim sağlanamadı. Çünkü erken ekilen patates ve soğanda görülen hastalık verimi ciddi oranda düşürdü. Patates ve soğanlarda yaşanan bu verim düşüklüğü fiyatlara olumsuz yansıdı. Bir anda yükselen patates ve soğan fiyatlarına tepki gösteren halk, yerli malı patates ve soğanın çıkmasıyla düşen fiyatlara sevindi.

Patates fiyatlarına sevinen vatandaşlara bu konuda düşüncelerini sorduk ve ”Patates yemeklerini, özellikle kahvaltıda kızartmasını aile olarak çok seviyoruz. Fiyatların artmasıyla birlikte alım gücüm azaldı. Sevdiğimiz halde alıp yemeğini yapamıyorum. Bu soğan için de geçerli. Soğanı bütün yemeklerde bolca kullanan biriyim. Yerli malı patates ve soğanın çıkmasına çok sevindim nihayet fiyatlar normale dönmeye başladı” yanıtını aldık.

Elazığ’da patates ve soğan satan seyyar satıcı Ali Ercan ise, "Patates ve soğanın 10 kilosunu 50 TL’ye kadar sattığımız oldu. Aldığım patates ve soğanı satamayınca çoğu elimde kaldı. Şu an tansiyon yavaş yavaş normale geldi. Çünkü yeni çıkan yerli malı patates ve soğanın torbasını 10 TL’ye kadar düşürdü. İlk ürünler güney bölgelerinden gelenlerdir. Yerli çıkana kadar oralardan alıyoruz dolayısıyla fiyatlar biraz yüksek oluyor. Artık yerli mal çıktığı için ürün bollaştı ve fiyatları düşürdü” şeklinde konuştu.

Patates ve soğan fiyatlarının düşmesine sevinen halk, tezgâhlarda yer alan yerli domates fiyatlarını görünce şaşkına döndü. Sabırsızlıkla yerli domatesi bekleyen halk domatesin fiyatıyla birlikte hüsran yaşadı. Şimdiden kış hazırlıklarını nasıl yapacaklarını kara kara düşünmeye başladılar.

Bu konuda görüşlerini merak edip sorduğumuz halk, şaşkınlığını şu sözlerle dile getirdi: ”Soğan ve patates fiyatlarının düşmesi yüzümüzü güldürürken bu sevincimiz yarıda kaldı. Yerli domatesin çıkmasını bir an önce bekliyorduk. Ancak bu kadar pahalı olacağını hiç düşünmüyorduk. Bu fiyatlarla kış hazırlığı yapmamız çok zor.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OTOMOBİL İLE OTOBÜSÜN ÇARPIŞMA ANI KAMERADA
OTOMOBİL İLE OTOBÜSÜN ÇARPIŞMA ANI KAMERADA
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE