Advert

TEKNOLOJİ, FOTOĞRAFÇILIĞA MEYDAN OKUYOR!

TEKNOLOJİ, FOTOĞRAFÇILIĞA MEYDAN OKUYOR!
TEKNOLOJİ, FOTOĞRAFÇILIĞA MEYDAN OKUYOR! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 273 kez okundu.

Ebru KAYA

Elazığ’da 25 yıldır fotoğrafçılık sektöründe faaliyet gösteren Özer Çorbacıoğlu, mesleğin incelikleri ile ilgili HaberKent gazetesine özel açıklamalarda bulundu.

“Müşteriye saygı, sevgi ve istedikleri ilgiyi gösterdikten sonra bir sıkıntı yoktur” diyen Çorbacıoğlu’nun gazetemize yaptığı özel açıklamanın ayrıntıları şöyle:

Kaç yıldır bu mesleği yapıyorsunuz, eğitimini aldınız mı?

Aşağı yukarı 25 yıldır bu mesleği yapıyorum. Baba mesleği, ben işi yerinde ve ustasından öğrendim. O yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum.

Bu mesleği seçmenizdeki nedenler nelerdir?

Öncelikle baba mesleği olması ve bu mesleği sevmem.

Fotoğraf çekerken nelere dikkat edersiniz?

İlk önce mekana, daha sonra ışık olmasına, poz olayına dikkat ederiz. Çekeceğimiz kompozisyona göre mekan, ışık seçimi onlara dikkat etmemiz lazım.

Bize mesleğinizin iyi ve kötü yanlarından bahseder misiniz?

Öncelikle temiz bir meslek. Yazın serinde, kışın sıcakta çalışıyoruz. Genellikle yazın düğün mevsimi olduğu için işlerimiz daha iyi oluyor.

Peki, teknolojinin ilerlemesi sizi olumlu veya olumsuz nasıl etkiledi mi?

Eskiden çekimlerimizi hep stüdyo ortamında gerçekleştirmek zorunda kalıyorduk. Çünkü makinelerimiz çok büyüktü, yani dış çekim bir hayal gibiydi. Ama şimdi teknoljinin gelişmesi ile makinelerimiz küçüldü, kullandığımız aletler küçüldü ve dış çekim bir hayal olmaktan çıktı. Olumsuz yönü ise mesela baskı olarak eskiden film olayı vardı. Filmler bittiği zaman millet merak ettiği için bastırırdı ama şu anda her şey dijital olduğu için insanlar hem makinede, hem telefonda hem de bilgisayarında görebiliyor. Yani baskı olayı bitti.

Peki, insanların stüdyo çekimi yerine daha çok dış çekimi tercih etmesinde teknolojinin etkisi var mı?

Tabi ki, eskiden ışıklar stüdyodaydı, büyüktü. Ama şimdi daha küçük o yüzden kolaylıkla her yere taşınabiliyor. Kullanımı da daha kolay ve mekânlarımız güzel.

Teknolojinin ilerlemesi ile fotoğrafçılığa duyulan ilgi azaldı mı? Azaldıysa nedenleri nelerdir?

Azalma olmuş ise de stüdyo olarak azalmıştır. Ama altanetif bir şekilde bir meslek veya hobi olarak daha çok tercih edilir oldu.

Türkiye standartlarına göre maddi durumunuz nasıl?

Gayet iyi. Fotoğrafçılık zaten zevkli bir iş. Sevdiğiniz iş olunca işinizi daha iyi yapıyorsunuz, işiniz iyi yapınca zaten maddi kısmı geliyor.

Bu mesleği gençlere tavsiye ediyor musunuz? Halktan beklentileriniz nelerdir? Bu mesleği yapmak isteyenlere ne tavsiye edersiniz?

Tabii ki özellikle iletişimde okuyanlara. Ellerinden geldiği en güzel şekilde yapmalarını, yeni gençlerimiz aktif, daha çok teknolojiyle iç içe oldukları için onlara daha kolaylık olabilir ve onların fikirleri daha gelişmiş.

Son olarak bu mesleğin püf noktaları nelerdir?

Müşteriye saygı, sevgi ve istedikleri ilgiyi gösterdikten sonra bir sıkıntı yoktur.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OTOMOBİL İLE OTOBÜSÜN ÇARPIŞMA ANI KAMERADA
OTOMOBİL İLE OTOBÜSÜN ÇARPIŞMA ANI KAMERADA
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE