Advert

YENİ ANNE ADAYLARI DİKKAT!

YENİ ANNE ADAYLARI DİKKAT!
YENİ ANNE ADAYLARI DİKKAT! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 275 kez okundu.

Adile DOĞAN

Ulusal Yenidoğan Tarama Programı kapsamında devlet hastaneleri ve sağlık ocağı merkezlerinde yaplan test birçok hastalığın erken teşhis ve tedavisinde hayat kurtarıyor.

Devlet hastanelerinde ve sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılan kan testi, bebeğin doğumdan sonra devam eden yaşamında daha sağlıklı geçirebilmesi için şart.Topuktan kan alınıp mutlaka test edilmesini söyleyen Elazığ Merkez Rızaiye Mahallesi Aile Hekimi Dr. Ahmet Deniz, bu konuda anne adaylarının ve babaların özen göstermeleri gerektiğini belirtti.

Bebekten alınan topuk kanının,bebeğin ileri dönemdeki hayat kalitesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Dr. Deniz, “Anne sütü alan bebeğe, ilk 48 saat ve en geç 7 gün içinde uygulanması gerekiyor. Bu test sayesinde bebekte oluşabilecek olan fenilketonüri(FKÜ), konjenitalhipotioidi (KHT), brotinidaz eksikliği(BE), kistikfibrozis (FK), tirozinemi gibi bir dizi hastalık için test yapılıyor. Bu testlere yenidoğan hastalık taraması veya halk arasında topuktan kan testi denir”dedi.

Tarama testinin önemi ve yapılma amacı hakkında açıklama yapan Dr. Deniz ,”Genetik geçişli hastalıklarda bazı maddelerin vücutta kullanılabilmesi için ihtiyaç duyulan enzimler var. O enzimlerin eksik olması durumunda atılması gereken bu maddeler vücutta birikiyor. FKÜ hastalığında hibrobin türü bir madde var bu da beyinde zekâ geriliğine neden oluyor. Beyin gelişimiyle ilgili sıkıntıların oluşmasına yol açıyor" şeklinde konuştu.

 

'KAN ALMADAN ÖNCE AİLE RIZA BEYANI DOLDURUYOR'

 

Bebekten alınan topuk kanının ileride çıkması muhtemel olan hastalıkların teşhisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Deniz, ”Topuktan aldığımız kan sayesinde bebeğe geçebilecek olan genetik rahatsızlıkları erken teşhis etme şansımız çok yüksek. Kan almadan önce aile rıza beyanı dolduruyor. Kan alımı konusunda gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra aldığımız numuneler Ankara’ya göderiliyor. Eğer sonuçta sıkıntı varsa Ankara’daki laboratuardan bize bildiriliyor. Bizde hastaya haber veriyoruz. Bizde buradan kendilerine yardımcı olarak gerekli olan uzmanla görüşmelerini söylüyoruz. Hastalığın tedavisi ve beslenme rejimi nasılsa ona göre bebek, takibe alınarak tedavisine başlanıyor. Eksik maddeler varsa dışarıda laboratuvar ortamında üretilen sentetik formatlar verilerek vücutta bunların eksikliğine bağlı yâda bu maddelerin vucutta birikimine bağlı oluşabilecek hastalıkları önceden tespit edip bertaraf ederek çocuğun hasta olması engellenebiliyor”şeklinde konuştu.

 

'AKRABA EVLİLİKLERİNDE BU HASTALIĞIN GÖRÜLMESİ BİN KAT DAHA FAZLA'

 

Bu kan testiyle ortaya çıkan hastalıkların yüzde 100 tedavisinin olmadığını dile getiren Deniz,”Erken teşhisle bu hastalıkların bir kısmının tedavisi zor. Ancak erken teşhis yoluyla bu hastalıkların vücutta oluşturacağı yıkımları azaltabiliriz. Akraba evliliklerinde buhastalıkların görülme oranı daha fazla ama aralarında hiç akrabalık bulunmayan ve kan bağı olmayan bireylerde de bulunma ihtimali var. Akraba evliliklerinde bu hastalığın görülmesi bin kat daha fazla“dedi.

 

'TOPUKTAN ALINAN KAN BEBEK İÇİN HİÇBİR SIKINTI OLUŞTURMUYOR'

 

Dr. Deniz,”Bebek sahiplerini bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum. Topuktan alınan kan bebek için hiçbir sıkıntı oluşturmuyor. Topuktan aldığımız bir damla kan sayesinde ileride ortaya çıkabilecek ve çocuğun sonraki hayatında ciddi sorunlar yaratabilecek hastalıkların teşhisi için mutlaka gerekli. Bu test sayesinde çocuğu minimum zararla kurtarma şansımız var. Ailelerin bunu bilmesi ve mutlaka bu testi yaptırmaları konusunda duyarlı olmaya çağırıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE
FIRINCILAR FİYAT DÜŞÜRDÜ
FIRINCILAR FİYAT DÜŞÜRDÜ