Advert

ELAZIĞ’DA ‘KAFELER’ TREND OLDU

ELAZIĞ’DA ‘KAFELER’ TREND OLDU
ELAZIĞ’DA ‘KAFELER’ TREND OLDU İRFAN ARSLAN
Bu içerik 460 kez okundu.

Çiğdem AKÇİÇEK

Elazığ’da son yıllarda sayıları hızla artan kafeler ile ilgili gazetemize özel açıklamada bulunan kafe çalışanı Raif Ertuğrul, kafelerin günümüzde ‘trend’ haline geldiğini söyledi.

Ertuğrul’un gazetemize yaptığı özel açıklamaların ayrıntıları şöyle:

Öncelikle kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Raif Ertuğrul Altuntaş, Fırat Üniversitesi Siyaset ve Kamu Yönetimi 4’üncü sınıf lisans öğrencisiyim, Elazığlıyım burada okuyorum.

Ne zamandan beridir bu kafede çalışıyorsunuz?

Bir haftadır çalışıyorum, öğrenciyim, geçici olarak burada çalışıyorum.

Bu işi seçmenizde ne etkili oldu, işinizden birazcık bahseder misiniz?

Genellikle kafeleri gençler tavsiye ediyor, çok nitelikli bir iş aramadım çünkü geçici bir süreliğine çalışacağım için bu işi tercih ettim.

Peki, bu işi gençlere tavsiye eder misiniz?

Aslında eğlenceli yanları var bu işin, insanlarla ilişki kuruyorsun, güzel bir iş yani.

Bu işin kolaylıkları, zorlukları nelerdir?

İşin güzel, eğlenceli yanları var, çoğu insanla karşılaşıyorsun, ilişkiler kuruyorsun, bunlar işin eğlenceli tarafı ama ben burada tek çalışıyorum. Tek vardiya çalıştığım için zor yanları da oluyor, benden sonra gece çalışan bir arkadaşım daha var. Tek olduğum zamanlar zorlanıyorum, müşteriler bazen sıkabiliyor ama dediğim gibi arkada makinelerimiz var. Onları öğreniyorum ve bir şeyler öğrendiğimi görünce mutlu oluyorum.

İşinizin püf noktaları nelerdir?

Burası benim iş yerim değil. Kendi iş yeriniz gibi davranmanız gerekiyor. Öncelikle temizlik çok önemli, yani sadece buranın silinmesi falan değil, bir içecek yaparken çok özenli, temiz olmak gerekiyor, kuralına uydurmanız gerekiyor.

Menülerinizde neler vardır?

Genel talebe göre hazırlanıyor. Şöyle yani, bir şehrin genel bir yatkınlığı olur ne içer ne yer ona göre bir menü hazırlanır ve sunulur. Menülerimizde ise; her şey bulunulmasına dikkat edilir ve en çok talep yaz ayları olduğu için soğuk içeceklere talep artıyor, pasta ve fıstık rüyasını aşırı satıyoruz, bir de mozaik pastaları tercih ediyorlar. Ama en çok soğuk içecekler; limonatalar, soğuk çikolatalar genel olarak satılıyor.

İşsizliğin yoğun olduğu şehrimizde, son 2 yıldır kafe sayılarının artış gösterdiğini görüyoruz, bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kafeler artık trend oldu. Kimse evde oturmuyor, özellikle gençler günün çoğu saatini kafelerde geçiriyor. Çekirdek aileler de vakitlerini buralarda geçiriyor. Kafeler lüks halinden çıkıp trend haline geldi diyebiliriz. Olmazsa olmaz oldu. Örneğin bizim kafe küçük, kendince bir yer olmasına rağmen buranın üzerinde çok çok iyi kafeler var.

Hedef kitle kimlerdir?

Hedef kitle gençler. Genel olarak bakarsak 18-30 arası değişiyor, orta yaş müşterilerimiz de var, standart müşterilerimiz de var, burada müşteri çok değişmiyor. Aynı müşterilerimizle çoğunlukla karşılaşıyoruz. Tercih edilmesinin sebebi mesela; her gün gelen aynı müşterilerimiz var. Bir haftadır burada olmama rağmen isimlerine kadar öğrendiğim müşterilerim bulunuyor arkadaş olduğum diyebilirim.

Müşterilerden memnun musunuz? Size karşı nasıllar, sıkıntılar yaşanıyor mu?

Evet genel olarak memnunuz, daha çok müşterilerimizin bizden memnun olması gerekiyor. Bunun için de elimizden geleni yapıyoruz. Müşteriden beklentimiz; saygı çerçevesinde siparişini versin, aşırıda kirletmesin masaları. Yani müşterinin hitabı önemlidir, aşırı kirletmesi de önemli değil aslında. Çünkü bizim görevimiz temizlemek, ama saygı çerçevesinde güzel bir üslupla konuşması yeterlidir.

Gelir düzeyi nasıl?

Gelir düzeyi iyi, bir garsonluktan daha iyi ve rahat bir meslek.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
9 PARTİ ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ÇIKARDI
9 PARTİ ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ÇIKARDI
İYİ PARTİ'NİN ELAZIĞ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYLARI BELLİ OLDU
İYİ PARTİ'NİN ELAZIĞ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYLARI BELLİ OLDU