Advert

‘KOFİK’ ZAMANI GELDİ, FİYATI VATANDAŞI GERDİ!

‘KOFİK’ ZAMANI GELDİ, FİYATI VATANDAŞI GERDİ!
‘KOFİK’ ZAMANI GELDİ, FİYATI VATANDAŞI GERDİ! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 486 kez okundu.

İzzet TUMAY

Elazığ’da yerli dolmalık biberin çıkmasıyla birlikte kış ayları için kurutmalık derdine düşen vatandaşlar, fiyatların yüksek oluşundan şikâyet ettiler.

Piyasada yeteri kadar dolmalık biberin olmadığını, bu nedenle fiyatların yüksek olduğunu belirten vatandaşlar, “Her yıl kış aylarında tüketmek amacıyla kurutmalık biber alıyoruz. Ancak bu yıl fiyatlar bir türlü makul düzeye inmedi. 3-4 Lira’nın altında biber bulamıyoruz. İnşallah fiyatlar önümüzdeki günlerde düşer. Zaten çok fazla bir zamanımız da kalmadı. Çünkü temmuz ayının sonuna geliyoruz. Önümüzde ağustos ayı var. Şu anda dolmalık biberlerin iyice kuruyabilmesi için en uygun zaman” dediler.

 

KOFİK, KIŞ AYLARININ VAZGEÇİLMEZİ

 

Kış aylarının vazgeçilmezi kurutmalık biber (kofik) zamanının gelmesi nedeniyle ev hanımları kolları sıvadı. Lakin yerli biberde hasat zamanının yeni başlaması nedeniyle fiyatı 3-5 TL arasında olması vatandaşın bütçesini zorluyor. Elazığ’da, kiminin marketlerden, kiminin seyyar satıcılardan, kimilerinin ise Sebze Hali’nden kilo ile ya da çuvalla aldığı kurutmalık biberler iplere dizilip, güneşte kurumaya bırakılıyor. Biber ve patlıcanların içi oyularak güneşte kurutulduktan sonra kış aylarında sofraların vazgeçilmezleri arasında olan kuru biberden yapılan dolmanın Elazığ’a özgü bir yöresel lezzet olduğunu belirten ev hanımları, yerli biberin çıkmasıyla birlikte kurutmalık hazırlıklarına başladıklarını ancak biber fiyatlarının şu an için pahalı olduğunu kaydettiler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
9 PARTİ ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ÇIKARDI
9 PARTİ ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ÇIKARDI
İYİ PARTİ'NİN ELAZIĞ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYLARI BELLİ OLDU
İYİ PARTİ'NİN ELAZIĞ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYLARI BELLİ OLDU