Advert

ÇIRAKLIKTAN USTALIĞA!

ÇIRAKLIKTAN USTALIĞA!
ÇIRAKLIKTAN USTALIĞA! İRFAN ARSLAN
Bu içerik 310 kez okundu.

Canan SÖGÜT

Elazığ‘ın deneyimli tesbih ustalarından Halil Tanyıldızı, HaberKent gazetesine özel açıklamalarda bulundu.

Tesbih ustası Tanyıldızı, mesleğinin kendisinde ‘aşk’ haline dönüştüğünü söyledi. 10 yıldır bu mesleği yaptığını belirten Tanyıldızı, ilk olarak babasının yanında telefon alım, satım ve tamirini öğrenerek kısa bir süre elektronik işi ile uğraştığını ifade ederek, “2006 yılında dükkân komşumuz olan Elazığ‘ın ustalarından Bekir ustayla münasebetimiz tesbih yapımını öğrenmeme sebep oldu. Atölyemi 2006 yılında bir torna olarak kurdum. Tesbih yapımına ilk olarak kuka malzemesiyle başladım” dedi.

İslam âleminde tesbihin yerinin ayrı olduğunu da belirten Tanyıldızı, “Tesbih 33, 99, 500 veya 1000 adet tanenin, iki ucu birbirine düğümlenen bir ipe dizilmesinden oluşur. Tesbihin taneleri, imamesi ve hitamesi ustanın ellerinde biçimlenir. Her ustanın işi, yapım tarzı ve modeli farklıdır" dedi.

 

'TESBİH MALZEMESİ ÇOK ÇEŞİTLİDİR'

 

Tanyıldızı, tesbih yapımında çeşitli malzemelerin kullanıldığını ifade ederek, şu bilgileri verdi: “Tesbih malzemesi çok çeşitlidir. Hayvansal malzemeler; Fildişi, mamut dişi, deniz fili, suaygırı dişi, bağa (deniz kaplumbağasının kabuğu) deve kemiği. Denizlerden gelenler; İnci, mercan cinsleri, yüsrü, sedef türleri. Kosil kökenli olanlar; Kehribar ve siyah kehribar, oltu taşı. Ağaç kökenli olanlar; Yılan ağacı, öd ağacı, pelesenk, tik ve abanoz. Bitki kökenli olanlar; Kuka, narçıl  ve andıç. Sentetik maddeler; Alman sıkması, sıkma kehribar, sert plastikler ve katalin.”

Tanyıldızı, tesbih fiyatlarının 100 TL ile 100 bin TL arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
9 PARTİ ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ÇIKARDI
9 PARTİ ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ÇIKARDI
İYİ PARTİ'NİN ELAZIĞ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYLARI BELLİ OLDU
İYİ PARTİ'NİN ELAZIĞ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYLARI BELLİ OLDU