Advert

EROL: KARAR VE YETKİ PARTİMİZİNDİR

EROL:  KARAR VE YETKİ PARTİMİZİNDİR
EROL:  KARAR VE YETKİ PARTİMİZİNDİR İRFAN ARSLAN
Bu içerik 385 kez okundu.

PARTİDE DEĞİŞİM İÇİN GEREKLİ ÇALIŞMALARIN KAÇINILMAZ OLDUĞUNU BELİRTEN CHP MİLLETVEKİLİ EROL:

KARAR VE YETKİ PARTİMİZİNDİR

 

İrfan ARSLAN

Cumhuriyet Halk Partisi’nden 41 yıl sonra Elazığ Milletvekili olarak TBMM’ye giden Gürsel Erol, CHP’nin yenilenmesi ve gerekli değişimi yaşaması adına gerekli adımların atılması gerektiğini söyledi.

Elazığ’dan CHP Milletvekili seçilmesinin ardından partisinin Genel Başkan ve Genel Merkez yönetiminde değişimin yaşanması gerektiğini açıklayan ve bu açıklaması nedeniyle ihraç istemi ile Disiplin Kurulu'na sevk edilen Gürsel Erol, bu konuda kararı bekleyeceğini belirterek, “Benim yaptığım açıklama partimizin tabanı tarafından kabul görmüştür. Partimizin yaratılan Genel Başkan mitosu bu günün, bu çağın ve sosyal demokrat bir parti CHP’nin siyaseti olmamalıdır” dedi.

Milletvekili Erol konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “CHP’de bugün değişim talebinin her geçen an giderek artması partimizin özgürlükçü ve kişiye dayalı bir parti olmadığının en büyük göstergesidir. Karar ve yetki örgütümüzündür.

Değişimin kiminle olacağı tali bir konudur. Değişim dediğimiz şey süreklilik arz eden bir kavramdır.

Bu kavram, 9 Mayıs 1935’te toplanan ve ebedi liderimiz Atatürk’ün katıldığı son kurultay olan 4. Kurultay’da tüzüğe giren 'Devrimcilik' ilkesi ile vücut bulur.

Artık görüldü ki bir isim üzerinde yaratılan Genel Başkan mitosu bu günün, bu çağın ve sosyal demokrat bir parti CHP’nin siyaseti olmamalıdır. Biz lider odaklı bir parti olamayız, olmamıza da gerek yoktur. Biz de lider bellidir ve tektir. Asıl olan genel başkanların kendi süreçleri içinde partiye yeni politikalar, yeni kadrolar yaratmasıdır. Değişime böyle bakmak gerekir.

Tarihimizden bir örnek vermek gerekirse; İsmet Paşa 1954 seçimlerinden 70’lere kadar değişimin önünü açmasaydı, değişimin öncü kadrolarına şans vermeseydi biz Ecevit’i iyi bir gazeteci, Turan Güneş’i iyi bir akademisyen, Hikmet Çetin’i de iyi bir bürokrat olarak bilecektik.

Rahmetli İnönü, o genç kadroların önünü açıp onları sevk ve idare etmese, o fikri değişimin öncü kadrolarına ön açmasa ne 61 Anayasası’na temel olan İlk Hedefler Beyannamesi gibi bir metin yazılırdı ne 70’lerde CHP’deki dönüşüm gerçekleşirdi ne de partinin 40 yılında var olan o kadroları kazandırabilirdi.

Bu nedenle umudu yeşertmek ve buradan yeniden bir hikaye yazmak için köklü tarihimiz hepimiz için şaşmaz bir pusula niteliğindedir.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
9 PARTİ ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ÇIKARDI
9 PARTİ ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN ADAY ÇIKARDI
İYİ PARTİ'NİN ELAZIĞ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYLARI BELLİ OLDU
İYİ PARTİ'NİN ELAZIĞ BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYLARI BELLİ OLDU