Advert

AĞIN’DA BADEMDE ORTAK HAREKET ETME PROGRAMI DÜZENLENDİ

AĞIN’DA BADEMDE ORTAK HAREKET ETME PROGRAMI DÜZENLENDİ
AĞIN’DA BADEMDE ORTAK HAREKET ETME PROGRAMI DÜZENLENDİ İRFAN ARSLAN
Bu içerik 272 kez okundu.

Ağın İlçesinde Badem Hastalık ve zararlılarıyla İlgili yapılan uygulamaların sonuçlarını yerinde görülmesi için program düzenlendi.

Programa İl Tarım Müdürü Turan Karahan, Ağın İlçe Kaymakamı Abdullah Özadalı, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Yılmaz Ataş, Ağın İlçe Tarım Müdürü Türker Otlu, Keban İlçe Müdürü Ziyaddin Seçkin,  Tarsim Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, Adıyaman Kâhta İlçesi Badem Üreticiler Birliği Başkanı ve Üyeleri, Teknik personel ve Üreticiler katıldı.

İl Tarım Müdürü Karahan, konuşmasında,  Badem Hastalık ve Zararlılarıyla ilgili yaşadığımız sıkıntılara yönelik yaptığımız bazı uygulamaların başarısını görmek için toplandıklarını, Adıyaman Kâhta İlçemizden gelen birlik başkanımız ve üyelerimizle birlikte hem uygulamanın yerinde görülmesi hem de Kâhta İlçemizdeki tecrübelerini bizlerle paylaşmaları için birlikte bir çalışma yaptıklarını ve Ağın İlçemizde Fırat Kalkınma Ajansının desteğiyle yapmış olduğumuz erken uyarı sistemi istasyonunun bugüne kadar yapmış olduğu faydayı paylaşmak için bir araya geldiklerini belirtti.

Ağın İlçesi Kaymakamı Abdullah Özadalı ise konuşmasında; “Bademin memleketi olan Kâhta’da her tarafta badem fidanı dikildiğini görünce inceleme imkânı bulduğunu ve her toprakta yetiştiğini ancak en iyisini Ağın’da yapmak istediklerini söyledi.

Geçen yıl Başbakanımızın İlçemizi ziyaret ettiğini ve durumu kendisine arz ettiğini söyledi. 6000 dekar badem bahçesi ile şuan Ağın İlçesinin kişi başı gelirinin 1500 – 2000 TL arttırmış durumda olduğunu ve devlet olarak bütün imkânları kullanıp daha fazla arttırmak istediklerini Türkiye’deki iyi tarım uygulamalarını görmek için önce Kâhta’yı ziyaret ettiklerini, şimdi ise Datça’ya gideceklerini ve en son badem işini en iyi yapan Amerika’nın California eyaletine gidip en iyilerini öğrenip Ağın İlçemizde uygulayacağını söyledi.

Ağın İlçe Müdürü Türker Otlu ise erken uyarı sistemi çalışması hakkında teknik bilgiler verdi. 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OTOMOBİL İLE OTOBÜSÜN ÇARPIŞMA ANI KAMERADA
OTOMOBİL İLE OTOBÜSÜN ÇARPIŞMA ANI KAMERADA
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE