Advert

ÖZTÜRK, ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
ÖZTÜRK, ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ
ÖZTÜRK, ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ İzzet TUMAY
Bu içerik 316 kez okundu.

ÖZTÜRK, ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

Milletvekilliği döneminde Dedeyolu köyünü ziyaret ettiği zaman harabe olmuş tarihi camiyi gördükten sonra restorasyonun yapılması için ödenek aktarımını sağlayan eski Milletvekili Tahir Öztürk, camide incelemelerde bulundu.

Milletvekilliği döneminde Sivrice’ye bağlı Dedeyolu köyüne gidip incelemelerde bulunmuş, o sırada köyde bulunan tarihi caminin virane hali içini burmuş ve ziyaretin ardından ilk işi caminin restorasyonu için ödenek çıkarmak olmuştu. AK Parti Eski Milletvekili Tahir Öztürk, yine o köye gitti ve ödenek aktarımını sağladığı camideki devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi, bilgiler aldı.

 

“GÜZEL BİR ÇALIŞMA VAR”

 

1970’li yıllarda yapılan caminin virane halini yaptığı köy ziyaretinde gördüğünü ifade eden Öztürk, “Bu caminin yapılmasında 1790’larda falan bir tarihi var, geçmişi var. Ben 2010 yılında vekilken köy gezilerinde bu camiye tesadüfen geldim. Burada önünde durduğumuz ahşap minber vardı. Benim çok dikkatimi çekti. Tarihi bina. Fakat maalesef çok kötü vaziyetteydi. Oranın o günkü hocası kimse yağlı boyayla bu minberi boyamıştı. Ben çok etkilenmiştim. Dolayısıyla muhtarla da görüştük, ben dönüşte hemen Vakıflar Bölge Müdürüyle görüştüm. O günkü bölge müdürüne de söyledik, sağ olsun o da elemanları gönderdik, dedik burada tarihi güzel bir minber var ahşaptan. Çok eski, aşağı yukarı 250-300 senelik, bunu bir değerlendirin diye söyledik. Sağ olsun geldiler, baktılar. Fakat sağ olsun bu bölge müdürü dedi ki Sayın Vekilim bu minberin haricinde bu binayı da bu camiyi de halledelim onu da bir elden geçirelim dedi. Dedik daha iyi olur. Yalnız bana yardım edeceksin dedi. Diyarbakır Kültür Varlıkları Koruma Birliğinden bize destek ol dedi. İyi dedik, sağ olsun projeler yapıldı, bize de haber verdi. Diyarbakır’daki o kurul ile görüştük. Daha sonra Vakıflar Genel Müdürlüğünden, çünkü bir ödenek lazım, para lazım yapılabilmesi için. Oradan da görüştük. Nihayet 5-6 sene sonra gündeme geldi. Ama sürekli takip ettik. Zaten tarihi eserleri yapmak öyle 1 sene, 2 sene de olmuyor. En az 5 sene, 6 sene sürüyor. Sağ olsun Macit Bey’de zaten buranın ihalesini aldı, yapımını üstlendi. Ben geçen senede geldim, hakikatten güzel bir çalışma var” ifadelerini kullandı.

Öztürk, “Yalnız bu tarihi cami kendi dokusunu muhafaza edilmiş, daha da bittiği zaman daha da iyi olacak inşallah. Bu türlü tarihi eserlere sahip çıkmamız lazım. Büyüklerimizden, atalarımızdan kalmış eserler. Onlar zamanında bakılmamış, harap olmuş ama şimdi görev bize sağ olsun AK Parti hükümeti de kültür varlıklarımıza eserlerimize de sahip çıkıyor. Fon var. Kültür Bakanlığı'nın var, ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün var. Burayı Vakıflar Genel Müdürlüğü yapıyor. Ben Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne, Bölge Müdürlüğü'ne çok teşekkür ediyorum. Diyarbakır’daki o kuruldaki üyeler; onlarda çünkü ilgilendiler” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BEYTULLAH’IN ‘YÜZÜ’ GÜLSÜN!
BEYTULLAH’IN ‘YÜZÜ’ GÜLSÜN!
'PALU ADINA ÖDÜLLER ALDIM'
'PALU ADINA ÖDÜLLER ALDIM'