Advert

Harput’ta, tarihi yaşatan müze

Harput’ta, tarihi yaşatan müze
Harput’ta, tarihi yaşatan müze İzzet TUMAY
Bu içerik 264 kez okundu.

Adile DOĞAN / Harput Şefik Gül Kültür Evi, ziyaretçilerine kültürel miraslarımızı tanıtmaya devam ediyor. 2004 yılında satın alınan evin restorasyon projesi, ÇEKÜL Vakfı tarafından yapılarak merak edenlerin ve ilgi duyanların hizmetine sunuldu.

Harput Şefik Gül Kültür Evi‘nin restorasyonu sırasında, ev ile içinde bulunduğu hinterland bir bütün olarak ele alınmış ve aslı bozulmadan yapılmaya çalışılmış. Amaç, Ulu Cami ve Harput Kalesi çevresinde bir kültür odağının yaratılarak kentin bütününe aktarılması olarak düşünülmüş. Doğu restorasyon projeleri ile buradaki tarihi dokunun tanıtılarak gelecek kuşaklara aktarılması sağlanmış.

Evin restorasyon projesi, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen önderliğinde, yüksek mimar Metin Keskin tarafından hazırlanmış, arşiv taramasını ise tarihçi-yazar Mustafa Balaban üstlenmiş.

2004 YILINDA RESTORE EDİLDİ

Harput’un günümüze ulaşabilen nadir geleneksel yapılarından olan kültür evi, 2004 yılında satın alınarak restore edilmiş ve 2005 yılında hizmete sunulmuş. İnşaat mühendisi Mehmet Gül, mimar Mithat Coşkun ve makine mühendisi Mustafa Alçiçek, günümüze ulaşan belgeler ışığında, rölöve çalışmalarının ardından restorasyon işlemlerini gerçekleştirmiş. Kimliğine uygun olarak onarılan kültür evinin geçmişi 20. yy’ın başlarına kadar uzanmakta. Evin yer aldığı çevre kayıtlarda ‘Keşeoğlu Meydanı’ olarak geçiyor. Saraylı Muharrem Ağa tarafından yaptırılan bu ev, Muharrem Ağa’nın ölümünden sonra birkaç kez el değiştirmiş.

Harput’un tarihi birikimine uygun olarak, Yukarı Fırat Havzası’nın yeniden bir tarih-kültür-turizm merkezi olması yolunda atılmış bu adım, aynı zamanda kültür turizminin gerektirdiği altyapı oluşturması bakımından büyük bir görev üstleniyor.

HAFTANIN 4 GÜNÜ ZİYARET EDİLEBİLİYOR

Harput’u ziyaret edenlerin büyük ilgi gösterdiği Şefik Gül Kültür Evi, çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri belli saatlerde ziyaretçi kabul ediyor. Evde 19. yy’dan kalan birçok tarihi eser görmek mümkün. Evde bulunan eşyalar aslını koruyor. Evin açılışına gönderilen birçok tarihi eser bulunuyor. Eve adım atıldığında her köşede tarihten bir iz bulmak mümkün.

Şefik Gül Kültür Evi’nin iki sorumlu görevlisi var. Sırayla evle ilgilenen görevliler gelen ziyaretçilere gerekli bilgileri veriyorlar. Ev içinde fotoğraf çekmek serbest ancak koltuklarda oturmak ve eşyalara dokunmak yasak.

2 GÖREVLİ HİZMET VERİYOR

"Gelen ziyaretçilere gerektiği gibi yardımcı olmaya çalışıyoruz" diyen kültür evi görevlisi, şunları dile getiriyor: “Burada iki görevli çalışıyoruz. Kültür evi çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri 10.00-12.00 ve 13.00-17.00 saatleri arasında açık. Burada Osmanlı dönemine ait çok sayıda eser bulunuyor. Elimizden geldiği kadar buranın temizlik ve bakımıyla ilgileniyoruz. Çok sayıda ziyaretçimiz oluyor. Bazen yetişemiyoruz. Böyle olunca da bazı ufak kazalar kaçınılmaz oluyor. Zarar gören eserleri yeniden tamir etmeye, aslını yaşatmaya çalışıyoruz. Halkımız bu konuda çok duyarlı davranıyor. Eski döneme ilgi oldukça büyük. Ev aslına göre tamamen değiştirilmeden yapıldı. İçindeki eşyalar olduğu gibi muhafaza edildi. Açılış sırasında ve sonrasında hediye edilenler de oldu. Çok çeşitli eserler bulunuyor. Tamamen Harput kültürünü yaşatmaya ve tanıtmaya yönelik eserlerin olduğu ev ziyaretçilerini bekliyor.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE
ZÜLFÜ BAL KANAL 23’TE
FIRINCILAR FİYAT DÜŞÜRDÜ
FIRINCILAR FİYAT DÜŞÜRDÜ