Advert

MUSTAFA ATAŞ, ANADOLU SORUYOR'A KONUK OLDU

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
MUSTAFA ATAŞ, ANADOLU SORUYOR'A KONUK OLDU
MUSTAFA ATAŞ, ANADOLU SORUYOR'A KONUK OLDU İzzet TUMAY
Bu içerik 335 kez okundu.

Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından hazırlanan ve TRT Haber’le birlikte 50 Anadolu kanalından canlı olarak yayınlanan Anadolu Soruyor programının konuğu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş oldu. Ataş, yerel seçimlerin erkene alıp alınmayacağı sorusunu yanıtladı.

TRT Haber’le birlikte 50 Anadolu kanalından canlı yayınlanan “Anadolu Soruyor” programının canlı yayın konuğu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş oldu. Yapımcılığını Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın üstlendiği programda; Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Kanal Fırat Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın, yerel seçimlerle ilgili sorularına yanıt verdi.

Yerel seçimlerde aday seçimlerinin nasıl olacağını açıklayan Mustafa Ataş, “İl başkanlarımızın aday olup olmama konusu biz disiplinli bir partiyiz. Her siyaset yapan kişinin kafasında bir düşüncesi vardır. Aday olma düşüncesi de normaldir. Biz istişare kültürü içinde değerlendiririz. Önce il başkanlarımızdan, ilçe başkanlarımızdan taleplerini alırız, sonra Genel Başkanımıza arz ederiz. Genel Başkanımız kendisinin uygun gördüklerini veya olmasında fayda arzu etiği, çünkü gideceksiniz seçmenden oy alacaksınız, oy isteyeceksiniz. Eğer il başkanımız o bölgede yerel yönetimlerden sorumlu genel başkanlığımızın ve ar-ge biriminin ortaklaşa il düzeyinde seçimlerden sonra yapmış oldukları çalışma var. Araştırma var. Bölgemizde bir mevcut belediye başkanlarımızla ilgili bir araştırma yapıyor, halk nasıl bakıyor, nasıl bir değerlendirme içerisinde diye, iki belediyesi bizde olmayan il ve ilçelerle ilgili kimi belediye başkanı adayı olarak görmek istersiniz diye ucu açık soru soruyor. Oradan alınan isimler değerlendirmeye tabi tutulacak önümüzdeki süreç içerisinde. Halk nezdinde böyle bir talep varsa bunlar değerlendirilir. Ve Genel Başkanımızın da onayı ile istifa etmesi gereken arkadaşlarımıza istifa etmeleri aynen Milletvekili adaylarında olduğu gibi kendilerine tebliğ edilir. Onların adaylıkları mevzusu böyle. Ben şu anda Teşkilat Başkanıyım kongreden sonra görevimiz devam eder etmez bilemiyorum. Bunun kararını verecek yeni kongrede oluşacak, 6-18 Ağustos’ta oluşacak görev dağılımlarında bu sorumluluk kimde olur bilemiyorum. Ama izlenmesi gereken yol bu, bu yol yine aynı şekilde izlenir” dedi.

“YAPILABİLECEK YERLER OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Yerel seçimlerde ittifak olup olamayacağı konusuna değinen Ataş, “Seçimlerde ittifak olacak mı? Bunun kararını partimizin yetkili kurulları değerlendirmesini yapar. Tabi yerel seçimlerde ittifak milletvekilliği seçimleri gibi kolay değil. Milletvekilliği seçimlerinde nihayet yerel seçimlerde adaylar daha ön plana çıkıyor. Yapılabilir mi? Yürütülebilirse yapılmasında fayda var diye düşünürüm şahsen bu benim kişisel görüşüm, parti görüşü değil. Bu anlamda yapılabilecek yerler olabileceğini düşünüyorum. Belki iller düzeyinde yapılabilir ama ilçeler düzeyinde çok detaya girilemeyebilir. Bu gündeme geldiği zaman kiminle ittifak yapılacaksa o parti ve bizim partimizin yetkili kurumları oturur bunu kararlaştırır ve karara varılır” şeklinde konuştu.

 

“YEREL SEÇİMLER ÖNE ALINMIŞ DEĞİL”

 

Yerel seçimlerin öne alınması ile ilgili açıklamada bulunan Ataş, “Seçimlerin erkene alınması anayasa değişikliği gerektiren bir konudur. Yani yerel seçimlerin hangi tarihte yapılacağı, hangi tarihte yapılacağı ve kaç yılında yapılacağı Anayasada hükümle belirtilmiş. Bu anayasa değişikliğini yapmadan seçimleri öne almak biz istiyoruz diye bir şey söz konusu değil. Yeni sistemde bir Anayasa değişikliği için de asgari 400 oy gerekiyor, AK Parti’nin şu andaki oy oranı yeterli değil. MHP’nin desteği ile de yeterli değil. İttifak ile olmasına rağmen. O zaman diğer muhalefet partiler ile bir anlaşma gerekiyor. Şimdi böyle bir değişikliği ben ihtimal olarak zayıf görüyorum. Kişisel düşüncemi söyleyeyim, mart ayında yapılamasının birçok mahsuru var. En baştaki mahsurlarından birisi seçim bütçe planlaması yılbaşında yapılıyor. Ve bunun harcamasını adaylığı gözden çıkarmış olan birisi o üç aylık süre içerisinde bütün bütçesini harcayıp gelen, seçilecek olan belediye başkanına boş bir bütçe teslim etmiş oluyor. Biraz orada çok disiplinli bir bütçe harcaması yapmayıp, bütün imkanları kullanarak bir harcama yapabilir. Onun için yılbaşından önce yapılması, yani kasım ayında olması iyi olur. İkinci mahsuru ise kışın en kötü ayına denk geliyor. Bu açıdan ben seçimin Mart ayında yapılması yerine Kasım ayıda yapılmasını kişisel olarak bu kanaati söylüyorum. Eğer ana muhalefet partisinden böyle bir talep gelirse, AK Parti ve MHP teklif ederse olabilir. Ama hemen kamuoyunda şu konuşma olmasın Yerel Seçimler öne alınmış değil. Bu tamamen meclisin vereceği karar doğrultusunda olacaktır” dedi.

Üç dönem kuralında da değinen Ataş, “Biz üç dönem kuralını 1 Kasım genel seçimler öncesinde değişiklik yaparak kaldırmıştık. Ve bunun yetkisini MKYK'ya devretmiştik. MKYK takılmadan devam kararı verebilir. İsterse de arzu etmediği kişileri de koymayabilir. Biz halkın istek ve arzularına göre siyaseti şekillendiren bir partiyiz. Seçmene sorulur, halk uygun görüyorsa parti buna duyarsız kalmaz. Halk eğer memnunsa ve seviliyorsa yeni senaryolara girmeye gerek yok. Karar verme yetkisi MKYK'dadır” diye konuştu. Haber Merkezi

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BEYTULLAH’IN ‘YÜZÜ’ GÜLSÜN!
BEYTULLAH’IN ‘YÜZÜ’ GÜLSÜN!
'PALU ADINA ÖDÜLLER ALDIM'
'PALU ADINA ÖDÜLLER ALDIM'