Advert

Dabakhane'nin hali içler acısı!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Dabakhane'nin hali içler acısı!
Dabakhane'nin hali içler acısı! İzzet TUMAY
Bu içerik 487 kez okundu.

Harput'taki dabakhanenin suyu, her ne kadar şifalı olduğu söylense de hijyen olarak sınıfta kaldı

Dabakhanenin hali içler acısı!

Dabakhanede hizmet kalitesi asgari düzeyde. Soyunma kabinlerinin çok eski olduğu bu yerde emanet dolabının görüntüsü içler acısı. Bina içinde pencereler paslı ve bakımsız. Binanın ve tavanının sıvaları tamamen dökülmüş halde.

İzzet TUMAY / Adile DOĞAN - Harput'ta kalenin kuzeyindeki dere içerisinde yer alan dabakhanenin hali görenleri hayretler içerisinde bırakırken, bu durum Harput gibi tarihi bir bölgenin güzelliğine gölge düşürüyor.

Dabakhane suyu bir bina içinde üç havuzda toplanmış durumda. Halka açık olan dabakhanenin giriş ücreti kişi başı 5 TL olmasına rağmen yapılan hizmet bu ücretin karşılığı olmuyor. Dabakhanenin suyu, her ne kadar şifalı olduğu söylense de hijyen olarak sınıfta kaldı. Dabakhane suyu içinde sodyum, potasyum, karbonat, sülfat, klorür, üyodür, amonyak, nitrat ve nitrat bulunmakta. Bu şifalı suyun mide, bağırsak, karaciğer hastalığı ile ruhsal hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. Ancak hijyen koşullarının bulunmadığı dabakhanede enfeksiyon hastalıklarına yakalanma oranı çok yüksek.

DUŞ ALMADAN SUYA GİRİYORLAR

Kişisel duş kabinlerinin olmadığı bu yere gelenler duş almadan suya giriyor. Kullanılan bu ortak su alanları birçok hastalığa davetiye çıkarmakta. Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte su ile temas, birçok enfeksiyon hastalığının ortaya çıkmasına neden oluyor. Kulak, göz, vajinal, deri enfeksiyonları gibi pek çok hastalığın nedeni oluyor. Ortak kullanılan bu alanların hijyen tutulmaması ile gereken bakım ve temizliğinin tam manasıyla yapılmaması yüzünden hastalığa yakalanma riski çok daha fazla.

 

EMANET DOLABININ GÖRÜNTÜSÜ İÇLER ACISI

 

Turistler ve yerli halk tarafından şifalı olduğu düşünülerek gidilen dabakhanede hizmet kalitesi yok denecek kadar az. Soyunma kabinlerinin çok eski olduğu dabakhanede emanet dolabının görüntüsü içler acısı.

PENCERELER PASLI VE BAKIMSIZ

Bina içinde pencereler paslı ve bakımsız. Dabakhane binasının ve tavanının sıvaları tamamen dökülmüş durumda. Belediye hizmetinde olan Şifalı Su Dabakhanesi’nin bir an önce gerekli tamir ve tadilatlarının yapılarak yeniden hizmete sunulması gerektiğine vurgu yapan vatandaşlar, “Vatandaşlar olarak Harput gibi tarihi ve turistik bölgeye hiç yakışmayan bu olumsuz duruma en kısa sürede çözüm bulunmasını istiyoruz. Ayrıca ortak kullanılan bu alanların hijyen sorununa da çözüm bulunmalı. Hem Elazığ’ın hem de Harput’un tanıtımı için diğer türbeler, camiler, tarihi yerler gibi önemli yeri olan dabakhanenin biran önce yenilenmesi şart. Yetkililerin bu konuda duyarlı olmaları ve çözüm yolları aramaları gerekiyor” dediler.

ZİYARETÇİLER ŞİKÂYETÇİ

Ortak alan olarak kullanılan bu gibi yerlerde kişiye özel olarak yerler yapılmasını ve sonrasında temizlenmesi gerektiğini dile getiren vatandaşlar, şunları söyledi: "Buraya ilk defa geldim ve bu manzara karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum. Dolaplar kırık, soyunma yerleri perişan vaziyette. Dış taraftan tarihi bir yer gibi görünüşüne aldanıp girdim ancak çok pişman oldum. Duvarlarının bütün sıvası dökülmüş. Biz Müslüman bir ülkeyiz ve temizlik imanımızın şartlarından biri. Bu kadar kişinin ortak kullandığı bu gibi yerlerin görevliler tarafından sürekli temizlenmesi gerekiyor. Binanın senelik bakımının yapılması şart. Üstelik şehrin en büyük tarihi yerlerinin bulunduğu Harput’a böyle bir dabakhane yakışmadı.

ÜCRETİ ÖDEDİM, KULLANMADAN ÇIKTIM!

Buraya hastalıklardan kurtulmak, şifa bulmak ümidiyle geldim ancak şifa bulmayı geçtim hastalık kapıp giderim diye korkuyorum. Ücreti peşin olarak ödeyip girdim ama kullanmadan çıktım. Görevli paramı vermedi. ‘Benim sorunum değil ‘diyor. Gazetenizin bu yolla gerekli yerlere mesaj verdiğini umarak görevlilerden gerekenin yapılmasını rica ediyorum."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EĞİT’TEN BAŞKAN ULAŞ’A ZİYARET!
EĞİT’TEN BAŞKAN ULAŞ’A ZİYARET!
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI
690 ÖĞRENCİNİN YER ALDIĞI "ATATÜRK İMZASI" BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ