Advert

Avcıl: Bıçak kemiğe dayandı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Avcıl: Bıçak kemiğe dayandı
Avcıl: Bıçak kemiğe dayandı İzzet TUMAY
Bu içerik 363 kez okundu.

ELMÜTDER Yönetim Kurulu Başkanı Av. Osman Avcıl, düşmesi beklenirken üç katına çıkan demir fiyatlarını değerlendirerek, fiyatların Türkiye genelini olduğu gibi Elazığ’ı da etkilediğini söyledi.

Büyük şehirlerde iflasların başladığına dikkat çeken Osman Avcıl, Elazığ’da da iflasların başlayabileceğini dile getirdi. Yatırımcının yatırım yapmadan beklediğini vurgulayan Avcıl, “Konya, Kayseri gibi Adana gibi illerde nerdeyse asırlık diyeceğimiz köklü firmalar dahil iflas etti. Bu öngörüyü yapamayan sermaye altyapısını, artışları, krizleri hesap edemeyen her firmanın özellikle bu kriz döneminde iflas etme ihtimali Elazığ’da da yüksektir. Bankaların verdiği faizlerin, kar paylarının yıllık yüzde 30’lara çıktığı, Dolar ve Avro’nun durdurulamaz yükselişi karşısında yatırımcı yatırım yapmadan bekleyecektir ve üstüne de demir, çimento ve dolayısıyla artan maliyetler de binince iflaslar kaçınılmaz olacaktır” dedi.

İnşaat sektörünün yaşayacağı tüm sıkıntıların sektörün yön verdiği yaklaşık 250 alt sektörü de zora sokacağını kaydeden Avcıl, ekonomik sıkıntıların çözüm için önerilerde bulundu.
Valilik, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası’nın firmaların ortaklık için bir araya gelmesi ve önlem müdahale toplantısı yapılması gerektiğini aktaran Avcıl, “İMKON (İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu) olarak benim de yönetiminde bulunduğum yap-sat diye tabir ettiğimiz müteahhitlerin bulunduğu Türkiye çapında örgütlü ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak da yıllardır ülkemizde müteahhit enflasyonu var, önüne gelen müteahhit oluyor. Bu sektörü, ekonomiyi zora sokar demiştik ve korktuğumuz başımıza geldi. Ekonomi zora girdi ve müteahhit diyemeyeceğimiz adamlar kendileri ile beraber köklü firmaları daha zora soktu ve dolayısı ile yön verdiği 250 civarı alt sektörü de zora sokacaktır. Çünkü müteahhitlik sektörü ekonominin dinamosudur, lokomotifidir. Bu sektörün daha fazla çıkmaza girmemesi için Müteahhitlik meslek yasasının çıkması ile birlikte artan demir v.s artışları için destekler arttırılmalı ve artan müteahhit enflasyonu içinde devlet kontrolünde dış ülkelerdeki müteahhitlik işlerine yönlendirilmelidir. Biz İMKON olarak gördüğümüz bu krizi atlatmak sektörü rahatlatmak adına Özbekistan ile bürokrasi irtibatları kurduk, gerekli çalışmaları başlattık ve İnşallah önümüzdeki günlerde yatırım yapmak için tekrar Özbekistan’a gideceğiz. Ayrıca yerel garantörler olan Valilik, Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası gibi kuruluşlarda firmaların ortaklık için bir araya gelmesini sağlayıp büyük işlerde ki yükünü alıp güç birliğini de sağlaması çok önemli bir müdahale, önlem olacaktır diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

EV SATIŞLARI DURAĞAN
Avcıl, inşaat sektöründe Elazığ’ın çok iyi bir durumda olmasına rağmen Dolar ve Euro’daki artışın demir fiyatlarına yansıması ile ev fiyatlarının maliyetinde artış ev satışlarında düşüşe sebep olduğunu belirtti.
Bu durumun durgunluğa yol açtığını ifade eden Avcıl, 2018 yılının ilk ayları sektör için hareketli geçtiğini ancak nisan-mayıs-haziran aylarının çok durağan olduğunu belirtti.
Yapımı tamamlanan evlerin bile yüksek fiyatlara satıldığını ancak vatandaşın alım gücü olmadığından fiyatlardan kaynaklanan durağanlığın ortaya çıktığını anlatan Avcıl, “Ayrıca ‘Güven Endeksi'nin, son bir yıldaki en düşük değerini alması dikkat çekici. Faaliyet Endeksi'nin mart ayında bir önceki aya göre yukarı yönlü hareket etmesi umut verici olmakla birlikte tatmin edici değildir. İnşaat sektörü, artamaya devam eden çelik fiyatlarından dertli olduğu. Demir ve yassı çelik ürün fiyatlarında son aylarda meydana gelen zamların sektörü çok zorladığı ve fiyatların düşmemesi halinde şantiyelerin durma noktasına geldi. Bu noktada inşaat sektörü için ‘vergi ayarı’ düzenlemesine yönelik talebimiz oldu talep sonucunda  bazı ülkelerden alınan inşaat demirinde gümrük vergisi yılbaşı itibariyle sıfırlandı. Ancak atılan bu adım demir fiyatlarının düşmesi için yeterli olmadı” açıklamasında bulundu.

Demir çelik fiyat artışlarının durdurulması ve fiyatlar olması gereken yere çekilmesi gerektiğini belirten Avcıl, “Rekabet Kurumu tarafından da konu ayrıca incelenmeli, sektörde herhangi bir kartelleşme olup olmadığı da gözden geçirilmelidir. 2017 yılı başından bu yana yavaş yavaş artmaya başlayan, başta demir fiyatları olmak üzere; inşaat sektöründe kullanılan birçok önemli malzemeye son bir yılda yüzde 70 civarında zam gelmesi, satışlar açısından da durağan olan inşaat sektörünü adeta bitirme noktasına getirdi. 2017'nin şubat ayında kilogramı 1,6 TL seviyelerindeki ince demir fiyatı bu hafta 3,30 TL'yi aştı. İnşaat demiri ithalatında verginin 1 Ocak itibarıyla sıfırlanması fiyat artışını durdurmaya yetmedi” dedi.

'BİNA MALİYETİNDEKİ ARTIŞ DEVAM EDİYOR'

Elazığ’da konut satışlarının geçen aya oranla düşüşlerin yaşandığı ve bu düşüşün sektör temsilcilerini zora soktuğunu belirten Avcıl, geçtiğimiz ay 805 adet konut satışı yapılırken haziran ayı itibariyle konut satışının 683 adet olduğunu belirtti.

Avcıl yükselen demir fiyatlarındaki artış sektör maliyetlerini tetiklediğini ve olumsuz etkilediğini aktararak şöyle devam etti: “Bu anlamda inşaat maliyetlerini düşürecek yenilikçi çözümleri değerlendirmeli ve arsa maliyetlerini azaltıcı yaklaşımlar geliştirilmelidir. ELMÜTDER’e bağlı üye olan veya olmayan binlerce müteahhidimizin sokağa dökülmemesi ve her geçen gün daha da artan 'iş bırakma ve grev çağrısı' baskısının üzerimizden kaldırılması açısından da bir an önce demir çelik fiyat artışları durdurulmalı ve fiyatlar olması gereken yere çekilmelidir. İnşaat sektöründe devam eden maliyet artışları müteahhitleri zorluyor. Müteahhitler, sektörün bitme noktasına geldiğini belirtiyor inşaat sektörünün problemlerinin çözülmesi, bağlı 250 alt sektörü de hareketlendirecek ve diğer yan sektörlere de olumlu yansıyacak.” Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK