Advert

KÜLTÜR EVİ'NE ZİYARETÇİ AKINI!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
KÜLTÜR EVİ'NE ZİYARETÇİ AKINI!
KÜLTÜR EVİ'NE ZİYARETÇİ AKINI! İzzet TUMAY
Bu içerik 542 kez okundu.

Adile DOĞAN / Harput Kürsübaşı Okuma ve Kültür Evi açılışından bu yana Harput’a giden ziyaretçilerin büyük ilgi ve beğenisini çekmeye devam ediyor.

Harput Okuma ve Kültür Evi, Harput kültürünü diri tutmak ve buradaki tarihi yapıya uygun yapıları inşa ederek buranın kültürel kimliği ile birlikte bir ilgi alanına dönüşmesini sağlamak için yapılan binalar arasında yer alıyor.

Harput’un uğrak yerlerinden biri olan ve yerli yabancı gelenlerin büyük ilgisini çeken Kültür Evi her gün yaklaşık 700 ziyaretçiyi kabul ediyor. Hafta sonu ziyaret eden tur grupları ile beraber ziyaretçi sayısı ikiye katlanıyor. Harput Kürsübaşı Okuma ve Kültür Evi, Harput’un tarihini yansıtan ve gelenlere eski dönemleri yaşatmanın dışında, bulunan kitaplarla da okuma sevgisini aşılayan bir görev üstlenmiş durumda. Her gün sabah 8’den akşam 8’e kadar açık olan ve gelen ziyaretçilerin kitaplardan faydalandığı Kültür Evi'nde, yapılan bağışlarla beraber ortalama 2 bin kitap bulunuyor. Harput’un dokusunu yeniden canlandırmak amacıyla vatandaşların hizmetine sunulan Kültür Evi özellikle tur gezileri sırasında yoğun ilgi görüyor.

Kürsübaşı Okuma ve Kültür Evi görevlisi Sebahattin Güzel, gazetemize ‘özel’ açıklamalarda bulundu. Güzel’in konuşmasının satır başlıkları şu şekilde:

'OKUMAK İÇİN GELENLER ÇOK AZ'

“Gezip görmek isteyenler çok fazla ama kitap okumak için gelenler çok nadir. Kitap okumak için gelenler daha çok öğretmenlerle beraber gelen öğrenci grupları oluyor. İmamların yanında öğretmenler eşleri ile beraber gelenlerin yanı sıra KPSS'ye çalışanlar da geliyor. Ara sıra da kitap okumak için gelenler oluyor. Burası açık olduğu saatler içinde gelen ziyaretçiler istedikleri kitapları okuyabiliyor. İsteyen kitap okuyor isteyen ders çalışıyor. Burada bulunanların çoğu dini kitaplar, romanlar, büyük yazarlarımızın yazdığı kitaplar.

ÇOK SAYIDA KİTAP VE OKUMA KÖŞELERİ VAR

Binamızın  içinde kitaplıklar ve okuma köşeleri bulunuyor. Eski dönem tarzı bozulmadan aslına uygun olarak dekore edilmiş. Hediye edilen tarihi eserler, fanus içinde ya da açıkta ziyaretçilerin görmesi için sergilenmiş durumda. Tanıtım broşürlerimizi hem İngilizce hem de Türkçe olarak hazırlattık. Buradaki Kur-an’ı Kerim’lerimiz Almanca, İngilizce, Türkçe olarak bulunuyor. Buraya gelen devlet büyüklerimize kürsübaşı geleneğini tanıtıyoruz. Tanıtımla beraber Elazığ’a ait ikramlıklarımızı yapıyoruz.

BURANIN BAŞKA GELİR KAYNAĞI YOK

Burası vakıf ve Valimizin yardımları ile ETUDER Yönetim Kurulu Başkanı Burak Soylu’nun yapmış olduğu yardımlarla ayakta duruyor. Buranın başka gelir kaynağı yok. Amacımız; gelen ziyaretçilere burada böyle bir Selçuklu Evi’nin olduğunu göstermek, aynı zamanda eski gelenek ve görenekleri yaşatmak. Valilik tarafından aslını bozmadan restore edildi. Dış cephe yapımında Horasan harcı kullanıldı. Ziyaretçilerimize Harput’ta eskiden böyle evlerde yaşandığını göstererek o dönemleri yaşatmaya çalıştık."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK