Advert

Ulaş: Esnaf yüzde 80 iş kaybına uğradı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Ulaş: Esnaf yüzde 80 iş kaybına uğradı
Ulaş: Esnaf yüzde 80 iş kaybına uğradı İzzet TUMAY
Bu içerik 466 kez okundu.

Adile DOĞAN / Türkiye’nin altıncı büyük hastanesi geçtiğimiz günlerde Elazığ’da açıldı. Bu durum sağlık hizmetleri açısından iyi olarak karşılansa da Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Harput Devlet Hastanesi’nin kapatılması eczacıları ve esnafı zor durumda bıraktı.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nin 1 Ağustos'ta hizmete açılmasıyla birlikte Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Harput Devlet Hastanesi’nin kapatılması esnafı fena vurdu. Hastane çevresinde bulunan eczane, medikal, lokanta, market ve daha pek çok esnaf bu durumdan şikayetçi. Birçok iş yeri kapanmaya başladı. Devam edenler ise bu durum karşısında şaşkın oldukları için henüz ne yapacağına karar veremedi.

Hastanelerin kapatılması birçok esnafın yanı sıra eczane sahiplerini de etkiledi. 23. Bölge Elazığ Eczacılar Odası Başkanı Ecz. M. Ulaş Güler, eczacıların bu durumu hakkında gazetemize ‘özel’ açıklamalarda bulundu.

Güler’in açıklamalarının satır başlıkları şu şekilde:

"OLAYA TİCARİ OLARAK DA BAKMAK GEREKİYOR

Eğitim ve Araştırma Hastanesi etrafında 25-30 tane eczanemiz var. Bunlar yoğun biçimde bu hastaneden çıkan hastalara hizmet veriyorlardı. İster istemez bu olaya ticari olarak da bakmak gerekiyor. Tabi ki hizmet veriyoruz, hastanın ihtiyaca ulaşımını sağlıyoruz ama bunun ticari bir yanı da var. Oradaki bu hasta potansiyelinin kalkmasıyla orada bulunan eczanelerin de orada bulunmaya devam etmesi söz konusu değil. O bölgede aile hekimlikleri var. Orada bazı eczanelerimiz hizmete devam edecek. Ama bir kısım eczanelerimiz de yeni açılan hastanenin çevresine taşınacak. Bu durum hem ticari açıdan hem de hastanın ilaca ulaşabilmesi açısından gerekli. Şehir Hastanesi’nden çıkan hastanın da ilaç ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Eczanelerimizin bir kısmı zamanla Şehir Hastanesi'nin çevresine bir kısmı da şehrin başka yerlerine nakledilecek. Bölgede bulunan sadece eczacılar değil tüm esnaf yüzde 80 iş kaybına uğradı.

 

BİZ DAHA SERT KANUNLARA TABİYİZ

 

Bizim kendimize özgü bir kanunumuz var. O kanun hükümlerine bağlı olarak işlerimizi yapıyoruz. Biz daha hastane açılmadan çok önce konuştuk. Yaşanacak sıkıntıları dile getirerek böyle mağduriyetlerin olacağını söyledik. Devlet yetkilileri tarafından bize ifade edilen, bunun halka yapılan bir hizmet olduğu şeklindeydi. Halka daha iyi ve daha kaliteli hizmet sunmak için yapıldığı yönünde bir durum olduğunu belirttiler.

 

MESLEKTAŞLARIMIZ BÜYÜK BİR MAĞDURİYET YAŞIYOR

 

Biz eczacılar olarak sağlık kurumlarının bulunduğu binalarda, bahçelerinde ve müştemilatlarında eczane açamayız. Hastanenin bulunduğu arazi içine eczane açılamaz. Diğer esnaflar belki ihale ya da kiralama yöntemiyle işini devam ettirebilirler. Ancak eczaneler için bu söz konusu değil. Eczaneler kesinlikle hastanenin dışında olmak zorunda. Meslek odası başkanı olarak şunu söyleyebilirim ki, kapatılan hastane çevresindeki meslektaşlarımız büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. Umarın en yakın zamanda bununla ilgili çözüm önerileri geliştirilecektir."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK