Advert

TÜRKİYE’DE SADECE ELAZIĞ’DA DEVLET HASTANESİ YOK!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
TÜRKİYE’DE SADECE ELAZIĞ’DA DEVLET HASTANESİ YOK!
TÜRKİYE’DE SADECE ELAZIĞ’DA DEVLET HASTANESİ YOK! İzzet TUMAY
Bu içerik 1790 kez okundu.

 

Neslihan ÇARIKÇI / Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi (HAZARSAM) Başkanı Prof. Dr. Bilal Çoban, Edibe Can Müftülük Sitesi önünde Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 2. basamak devlet hastanesi olarak devam etmesi için imza kampanyası başlattı.

“Sen de sessiz kalma imzanla gücümüze güç kat” sloganıyla başlatılan imza kampanyasına, Doğu Anadolu Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (DAST BİR) Başkanı Hayrettin Karakaya, Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Kayaoğlu, Elazığ Bakkalları ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Cebrail Top, Rızaiye Mahallesi Muhtarı Hayrettin Tanyıldızı, Bakkal Teyzeler Platformu Başkanı Leyla Yıldırım, Hastane Caddesi esnafları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Prof. Dr. Çoban, imza kampanyasını başlattıklarını belirterek şunları söyledi: “3 kademeli hastane zinciri içerisinde 1. basamak sağlık merkezinde Elazığ’da bir problemimiz yoktu. Ancak 2. basamak Harput Devlet Hastanesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlanmıştı. Şimdi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Elazığ Şehir Hastanesi'ne taşındı. İlimizde 1. basamak ve 3. basamak sadece hastane hizmeti veren kurumlarımız var. Eski hastanemizin yerinin 2. basamak devlet hastanesi olarak tekrar faaliyete geçmesini arzu ediyoruz. Bu konu için toplanarak 12 saatlik bir imza kampanyası başlattık. Ancak daha önce Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın ve STK başkanlarımızın katılımıyla devlet hastanesinin yeniden açılmasıyla ilgili yaptığımız istişare toplantısı neticesinde bakanlığa bilgi vermiştik. Şimdi burada vatandaşlarımızın görüşlerini ve desteğini alarak devlet hastanesinin tekrar aktif hale getirilmesini istiyoruz. İki gün önce Sağlık İl Müdürümüzün bir açıklaması olmuştu. 'Kesinlikle şehir hastanesinde bir anlaşma yok, hasta doluluk oranıyla ilgili bir anlaşması olmaz devletin' demişti. O zaman biz de şunu arzu ediyoruz. Devlet hastanemiz yeniden açılsın, poliklinik hizmeti versin. Daha önce 1700 olan hastane yatak sayısı zaten 1038’e düşürülmüştü. Bu aradaki açığı devlet hastanesini aktif hale getirerek kapatalım. Bu civardaki emlak değerlerinin düşmesini, esnafların mağduriyetini engellemiş olalım. Esnaflarımız gerçekten zor durumdalar. Gezdik, sıkıntılı oldukları aşikâr. Ekonomi zor durumda, esnaf ayakta duramıyor. Bu kadar ekonomik kriz yaşanırken bir anda çok önemli bir konumda olan devlet hastanesinin şehir merkezinde başka bir yere kaydırılması doğru değil. Yaklaşık 100 bin vatandaşımız yürüyerek gittikleri hastaneye toplu taşıma ile gitmek zorunda kalmasın. Diğer 80 ilde nasıl ki devlet hastanesi aktifse burada da aktif hale getirilsin. Türkiye’de sadece Elazığ’da devlet hastanesi olmayacak. Bu çok büyük haksızlık. Başka şehirlerde de şehir hastaneleri açıldı ama devlet hastaneleri devam ediyor. Neden kapatılıyor? 80 ilde uygulanan neyse Elazığ’da da uygulansın. Biz devlet hastanemizin aktif hale gelmesini istiyoruz. Siyaset kurumuna ve bürokratlara sesleniyoruz; sizden beklentimiz budur.”

KAYAOĞLU: SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN AÇIKLAMA BEKLİYORUZ

Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Dönem Sözcüsü İbrahim Kayaoğlu ise, duyarlı olmak gerektiğini vurgulayarak, “Elazığ’ımızda devasa bir yatırım olan şehir hastanesi hizmete açıldı. Malum eski devlet hastanesinin yerinin değerlendirilmesi ve buradaki koordinasyonun gecikmesinden kaynaklanan bir sebepten dolayı toplandık. Şehrimizin merkezinde bulunan bu çok kıymetli ve değerli yapının bir an önce değerlendirilip burada poliklinik ve acil servisinin hizmet vermesini arzu ediyoruz. Çünkü şehrin bir ucundan diğer ucuna gitmek ciddi bir problem. Şehir hastanesi açıldıktan sonra üniversite hastanesinin acilinde çok büyük yoğunluk yaşandığını gözlemledik. Bu devasa yapının 2. basamak devletin hastanesi olarak değerlendirilip özellikle poliklinik ve acil servisin bir an önce hizmete geçirilmesini arzu ediyoruz. Böyle bir yapının atıl durumda kalması hem şehrin ekonomisi için hem de burada bulunan binlerce esnafımız için çok önemli. Sağlık il müdürlüğümüzün bu konudaki bilgi kirliliğini bir an önce bertaraf edecek ciddi bir açıklama yapmasını ve hastanemizin bir an önce hizmete girmesini istiyoruz” dedi.

TOP: BİR YERİ YAPARKEN BİR YERİ YIKMAMAK LAZIM

Elazığ Bakkalları ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Cebrail Top ise, “Gündemimizde ve çok önemli bir konu devlet hastanemizin yeniden aktif hale getirilmesi var. Ülkemiz ekonomik bir savaş vermektedir. Biz yıllardan beri şunu hep dile getirdik. Yıllarca ülkemizi projelerle yok etmeye çalıştılar. Zaten yıllardır esnaflarımıza çok büyük sıkıntılar yaşatıldı. AVM’ler bizleri hep sıkıntıya soktu. Her zaman vatandaşlarımızın yerel esnaftan alışveriş yapmaları için mücadele ettik. Hastane caddesindeki esnaflarımızı ziyaret ettim, esnaflarımızın sıkıntıları büyük. Zaten 7-8 esnafımız 10 günlük sürede dükkanını kapatmış. Birçoğunda ise devren satılık yazısı var. Çok acil bir şekilde bu hastanenin aktif hale getirilerek kapısının açılması gerekiyor. Yoksa burada esnaf kalmayacak, yazık olacak. Bir yeri yaparken bir yeri yıkmamak lazım” şeklinde konuştu.

KARAKAYA: HASTANELER YIKILIRSA, ARSALARI DA DEVLETİN ELİNDEN GİDECEK

DAST BİR Başkanı Hayrettin Karakaya, “2. basamak bir devlet hastanesi istiyoruz” diyerek, “Biz şehir hastanesine karşı değiliz çok güzel bir hizmet yapıldı. Ancak 1700 yatak kapasiteli devlet hastanesinin kapanmasından sonra 1038 yataklı şehir hastanesi açıldı. Şehir hastaneleri elbette ki güzel bir hizmet. Ama şehir hastanesi ve üniversite hastanesi eşdeğerdir. Şu anda ihtiyacımız olan 2. basamak devlet hastanesidir. 1700 yataklı devlet hastanemizin hiç değilse yarı kapasiteli olarak tekrar açılmasını talep ediyoruz. Başka bir art niyetimiz aranmasına gerek yok. Elazığ’da devlet hastanesi nerede diye sorarlarsa şu anda yok. Bunun yerine eski SSK ve Harput Devlet Hastanesi, daha sonra Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binasının olduğu yerde yıkılırsa ki yıkılacak, daha önce araziyi tahsis eden vatandaş hastane şartıyla tahsis etmişti. Bu arsa da devletin elinden gidecek, oraya mutlaka sağlık alanıyla ilgili bir binanın yapılması gerekir. Bunun için iktidar partisi milletvekillerimizden ve muhalefet partisi milletvekilinden destek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ESNAFLAR: MİLLETVEKİLLERİ ESNAFLARI UNUTMASINLAR

Hastane Caddesi'nde esnaflık yapan bir vatandaş ise esnafın yaşadığı sıkıntıların göz ardı edilmemesine dikkat çekerek, “Sağlık alanında hizmet veren bir vatandaşım. Ciddi ve kaliteli bir hastanenin ilimize kazandırılması çok güzel. Eğitim ve Araştırma Hastanemiz 73 yıldır burada olduğu için mahallelerimizin çoğu hastane etrafında kurulmuştur. Önümüz kış, okullar açılacak, nüfus yoğunluğunun büyük bir kısmı bu bölgede yaşıyor. Köy minibüslerinin tamamına yakınının durakları burada. Büyük ameliyatların rahatlıkla yapılabildiği Eğitim ve Araştırma Hastanemiz depreme dayanıklı hale getirilerek güçlendirilmiştir. İlimiz 1. derece deprem bölgesidir. O nedenle tek merkezde her şeyi toplamanın riski çok büyük. Vatandaş yürüyerek gelinen bir mesafede sağlık hizmeti alıyorken neden sıkıntı yaşasın. Eğitim ve Araştırma Hastanesi sağlık hizmeti vermeye başlarsa hem şehrin ekonomisine katkı sağlayacak hem de esnaflarımız sıkıntı yaşamayacaktır. Milletvekillerimizden ve bürokratlarımızdan bu konuya duyarlılıklarını bekliyoruz. Buradaki esnafı da unutmamalarını belirtmek istiyorum” dedi.

TANYILDIZI: 14 MAHALLEDEN VATANDAŞLARIMIZ YÜRÜYEREK GELİYORDU

Rızaiye Mahallesi Muhtarı Hayrettin Tanyıldızı, “İmza kampanyamız yanlış anlaşılmasın, eski bir sendikacı ve eski bir işçi olmam hasebiyle Elazığ’da sağlık sorununu en iyi bilenlerden biriyim. Yıllar evvel çok büyük sıkıntılar çektik. Bizler tabiki yapılan şehir hastanesine karşı değiliz. Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 14 mahalleden vatandaşlarımız yürüyerek geliyordu. Bu sıkıntı 14 mahalleyi ilgilendiriyor. Esnaflarımız perişan durumda. İmza kampanyamıza tüm vatandaşlarımızı davet ediyorum. Destek vererek duyarlılıklarını göstersinler” şeklinde konuştu.

Başlatılan imza kampanyasında Prof. Dr. Çoban ile birlikte STK başkanları ve vatandaşlar imza atarak hastanenin yeniden faaliyete geçmesini talep ettiler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜRK KIZILAYI ELAZIĞ ŞUBESİ ‘YANGIN’ YERİNDE!
TÜRK KIZILAYI ELAZIĞ ŞUBESİ ‘YANGIN’ YERİNDE!
PERSONEL ALIMININ FATURASI 2 MÜDÜRE KESİLDİ
PERSONEL ALIMININ FATURASI 2 MÜDÜRE KESİLDİ