Advert

Vatandaş da, fırıncılar da zamdan şikayetçi!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Vatandaş da, fırıncılar da zamdan şikayetçi!
Vatandaş da, fırıncılar da zamdan şikayetçi! İzzet TUMAY
Bu içerik 392 kez okundu.

Neslihan ÇARIKÇI / Elazığ’da ekmeğe yapılan zamdan ne vatandaş ne de fırıncılar memnun. Elazığ’daki fırıncı esnafı sadece una değil, ekmeği sardıkları kağıda ve poşete de zam geldiğini belirterek zam yapmak zorunda kaldıklarını aktardılar.

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son dönemde tartışmalara neden olan un fiyatlarına ilişkin, "Fakirin fukaranın ekmeğini fırsat bilip bunu bir şekilde kullanmaya çalışan fırsatçılara sesleniyorum, vatandaşın ekmeğine göz diktirmeyeceğiz. Yeni yıla kadar ekmekte fiyat artışı yok” demişti.

Pakdemirli, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, döviz kurlarındaki hareketlilik ve dünyadaki emtia fiyatlarındaki artışların ardından piyasadaki gelişmeleri sabırla takip ettiklerini de sözlerine eklemişti.

Bakan Pakdemirli’nin zam yok açıklamasına rağmen Elazığ’da 200 gram ekmeğin fiyatı 1 TL’den 1.25 TL’ye çıkmıştı. Ekmek fiyatındaki bu artıştan ne vatandaş ne de fırıncılar memnun olmadı.

Elazığ’da fırıncıları gezdik ve ekmeğe yapılan bu zammın sebeplerini araştırdık. Elazığ’daki fırıncılar sadece una değil, ekmeği sardıkları kağıda, poşete zam geldiğini belirterek, “Müşterilerimize zam yaptığımızı utana sıkıla söylüyoruz. Zam bizim için de büyük sıkıntı. Artık çok para kazanmayı bırakın evimize ekmek parası götürürsek bizden yiğidi yok” dediler.

'UN FABRİKALARI FIRSATÇILIK YAPIYOR'

Ekmeğe gelen zamların özellikle un üretimi yapan büyük firmaların fırsatçılığı nedeniyle geldiğini belirten bir fırıncı esnafı ise, “15 gün önce 70 TL’ye aldığımız unu 105 TL’ye alıyoruz. Fırsatçılık yapanlara devletimizin engel olsun. Mutlaka denetlenmeleri lazım. Önceden bir torba una 2-3 lira zam gelirdi. Bir seferde 35-40 lira zam yapılınca biz de ekmeğe mecburen zam yapmak zorunda kaldık. Bu böyle kalmayacak. Un fiyatları daha da yükselecek. Piyasanın düzelmesi için devletin büyük fabrikaları uyarması şart. Un Dolar'la üretilmiyor. Fakirin bir parça ekmeğine kimse göz dikmesin” diye kaydetti.

Fırından ekmek almaya gelen bir vatandaş da zamlardan şikayet ederek, “Fakirin fukaranın bir tek rahatça aldığı ekmekti, ona da zam geldi. Zenginler, ekmek 10 lirada olsa alır ama olan her zamanki gibi fakire oluyor. İğneden ipliğe herşeye zam geldi. Biz evde 7 kişiyiz. Günlük en az 10 ekmek alıyorum. Zamlarla aldığımız ekmek sayısını mı düşüreceğiz? Allah sonumuzu hayır etsin. Memleketimize, milletimize yardım etsin” dedi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK