Advert

Elazığ Tanıtım Günleri istişare toplantısı gerçekleşti

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Elazığ Tanıtım Günleri istişare toplantısı gerçekleşti
Elazığ Tanıtım Günleri istişare toplantısı gerçekleşti İzzet TUMAY
Bu içerik 334 kez okundu.

İstanbul Yenikapı’da ekim ayında gerçekleşecek olan “Elazığ Tanıtım Günleri”nin istişare toplantısı Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın da katılımıyla yapıldı. Gastronomi başta olmak üzere yöresel ürünlerin tanıtımının yapılacağı tanıtım günlerinde Elazığlı firmalar haricinde başka firmaların stant kurması yasak olacak.

Elazığ Valiliği öncülüğünde tüm kurumların paydaş olduğu; ELFED’in İstanbul ayağını yürüttüğü ve Yenikapı’da 4-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Elazığ Tanıtım Günleri'nin istişare toplantısı yapıldı. Toplantıya Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, ETSO Başkanı Asilhan Arslan başta olmak üzere kurumlar, STK başkanları ve firma yetkilileri katıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirdağ, “Hep beraber hareket ettiğimiz zaman çok daha verimli, Elazığ’ın bütün güzelliklerini tanıtmak adına, kültürel varlıklarını, kültürel değerlerini, turizm potansiyelini bizim değerlerimiz yediklerimiz, içtiklerimiz, bizim için ön plana çıkan unsurlarımız bütün Türkiye’ye bu şekilde tanıtılacaktır diye düşünüyorum. Geçen yıl bunu yaparken Ankara’da çok güzel bir organizasyon gerçekleştirdik. Ve iyi bir tanıtım yapıldı. Ankara’daki kültür merkezinden aldığımız sayısal değerler ve bilgiler doğrultusunda Elazığ günlerine katılımın diğer organizasyonlara göre çok daha üst düzeyde olduğunu gördük” ifadelerini kullandı.

ELFED Başkanı Faik İçmeli, “Yerleşik planında Yeni Kapı Fuar Alanı diğer tarafı Avrasya Yolu’nun geçtiği kısım. Burada 30 çaplı 80 büyüklüğünde iki tane çadır var. Bu çadırların birisinde ürünler sergilenecek yani gıda, diğerinde de belediyeler, kaymakamlıklar, kamu kurumlarının stantları olacak” dedi.

Vali Yardımcısı Dönmez, “Elazığ’dan yemek konusunda katılımda zorluk çekiyoruz. Yani katılımcı bulma noktasında zorluk çekiyoruz. Buradaki alanda 25 tane yemek yapılabilecek alan var, 25 ayrı restoran olabiliyor. Yeme içme anlamında. Şimdi 25 tane restorana biz illaki şu yöresel yemek olsun dediğimiz zaman bunda problem yaşayabiliriz. Gelen vatandaş örneğin der ki çocuğum döner istedi. Döner de yiyebilsin. Biz bunu düşünüyoruz. Ama geçen Ankara tanıtım günlerinde biz Allah biliyor arkadaşları zorla götürdük. Yalvardık, gittik kolundan tuttuk rica ettik öyle götürdük. Ama şunu gördük biz siz para kazanın istiyoruz. Esnafımızın para kazanmasını istiyoruz biz” şeklinde konuştu.

KALDIRIM: ARZUMUZ ELAZIĞ ÜRÜNLERİNİ TANITMAK

Elazığ Valisi Kaldırım, “Elazığ gastronomi şehri. Türkiye’nin en zengin mutfağı olan ikinci şehir. Ama Antep’le kıyasladığımız zaman bizim bazı eksiklerimiz var. Nedir bu? Bir tanıtım iki maalesef dışarıda bunu temsil eden yemekleri yapan restoranımız yok. Elazığ’da bulamıyoruz. Ben bunu paylaşınca sosyal medyada çoğu insanlar şaşırıyor. Elazığ mutfağı nasıl bu kadar zengin olur diye. Çünkü gündeme gelmemiş. Bu önemli bir konu. Ama altyapısına bakıyoruz gerçekten güzel bir altyapı yapmışlar. Ankara’da geçen yıl yaşadık. Kapalı mekan, dumanlı, koku oluyor, çadırı iyi değil. Ama burada çok güzel bir altyapı oluşturmuşlar. Alan büyük. Bizim arzumuz, Başkanımız da söyledi; Elazığ ürünlerini A’dan Z’ye tanıtmak. Turizmden, kültüründen, gastronomisinden ne tür değeri varsa yöresel değerlerine kadar olan ürünlerimizi değerlendirmek" diye konuştu.

Doruk Medya Yönetim Kurulu Başkanı ve ETUDER Başkanı Burak Soylu da, “Bu Elazığ günlerinin en önemli özelliği belki de şu olacak; biliyorsunuz en son ki Elazığ günlerinden sonra Sayın Valimizin imzasıyla bir genel ge yayımlandı. Ve Elazığ firmasının dışında katılım genelgeyle yasaklanmış oldu. Sözleşmede de şu anda maddesi kesin kes var; aksi takdirde bu firmayı aynı gün çıkarmak zorunda kalacağız. Orada tatsız bir durum olmayacak. Fakat bir tek belki de istisnası şu; yemek bölümü bizi gerçekten panikletiyor. Sebebi de şu; boş kalırsa kötü bir görüntü çıkıyor. Çünkü bu bölümde bundan önce katılan firmalara gerçekten onlara da teşekkür etmek lazım. Çünkü yükü taşıdılar. Bu anlamda katılanlara da teşekkür ediyoruz. Bundan sonraki tanıtım günlerinde de size ben katılıyorum. Aklıma gelen bir durum vardı; fiyat istikrar lığı meselesi. Yani birinci gün on liraya satılan dördüncü gün 50 liraya satılmamalı. Bizim kendimizi de eleştirmemiz lazım. Bizim bu başımıza geldi. Bir de Fethiye Hanım geçen tanıtım günlerinde yöresel kıyafetlerle insanları karşılamıştı ve çok güzel bir fotoğraf çıkarmıştı ortaya. Bu tanıtımı biz yapacağız şüphesiz. Esnafımızla, kamu kurumları üzerine düşen görevi yapıyor ama özel sektörün de üzerine düşeni yapması lazım. Burada firmalara da yüklemek haksızlık olur düşüncesiyle zaten fiyatlar çok minimum tutuldu” ifadelerine yer verdi.

ARSLAN: HER ŞEYİN EN İYİSİNİ YAPMAKTAN GERİ DURMAYACAĞIZ

ETSO Başkanı Arslan ise, “Gastronomi bizim vaz geçilmezimiz. En öne çıkarmamız gerekecek tanıtımda bizi zirveye taşıyacak sektörümüz onunla alakalı gastronomide faaliyet gösteren firmalarımızın varsa ihtiyaç duydukları teknik destek özellikle ambalajlama noktasında odamızda kurduğumuz kurumlar hem teknik destek hem de maddi destek sağlamaya biz bu konuda hazırız. Onu bilmenizi isterim. Biz bu konuda para harcamaktan her şeyin en iyisini yapmaktan geri durmayacağız. Ama neticede bunlar bütçe meselesi. Bütçeyle alakalı konuları da inşallah hemen istişare edelim. Amacımız yer doldurmak değil, amacımız Elazığ’ı en güze şekilde tanıtmak. Gerekirse bir tane çadırımız olsun, bir holümüz olsun ama Elazığ’ımızın dışında herhangi bir ürün orada olmasın. Biz bunu istemiyoruz” diye konuştu.

YANILMAZ: SİZE YARDIMCI OLACAĞIZ

Elazığ Belediye Başkanı Yanılmaz da, “Biz Elazığ Tanıtım Günleri'nde para kazanmak mı istiyoruz? Elazığ’ı tanıtmak mı istiyoruz? Veya Elazığ Tanıtım Günleri'ne ‘mış’ gibi katılmak mı istiyoruz gerçekten emek mi vermek istiyoruz. Bu ikinci bölümünü Belediye dahil olmak üzere kamu kurumlarına söylüyorum. Ben de orada bulunmuş olayım da ne olursa olsun mantığından ziyade biz Elazığ Tanıtım Günleri'nde vitrine çıkıyoruz. Oraya gelen herkes orada Elazığ’ı görmek istiyor, Elazığ’ına yöresel ürünlerini görmek istiyor. Elazığ’ın tanıtımının en iyi şekilde orada yapılmasını istiyor. Ankara’da standa gelen birçok kişiden ben şunu duydum; ben diğer illerinde tanıtım günlerine gidiyorum ancak Elazığ’ın bu tanırım günü kadar ciddi hazırlanmış bir yer görmedik dediler. Şimdi onun bir daha büyüğü, bir daha ötesi İstanbul’da olacak inşallah. Biz İstanbul’daki tanıtım günlerinde Elazığ’ımızın yöresel ürünlerini, sebzelerini, meyvelerini, kültürünü, sanatını musikisini, şiirini en iyi şekilde tanıtmalıyız. Biz yine İstanbul’daki Elazığ tanıtım günlerinde de bütün esnafımızın taşıyacağı bütün sebzesini, meyvesini, yükünü İstanbul’a bedava biz taşıyacağız inşallah. Bu konuda size yardımcı olacağız” diye konuştu. Haber Merkezi

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ