Advert

Ücretsiz kanser tarama standı Elazığlıların hizmetinde

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Ücretsiz kanser tarama standı Elazığlıların hizmetinde
Ücretsiz kanser tarama standı Elazığlıların hizmetinde İzzet TUMAY
Bu içerik 280 kez okundu.

Sağlık Bakanlığı günümüzün en tehlikeli hastalığı olan kanser için kolları sıvadı, erken teşhis için Kültürpark’ta kanser tarama standı açtı.

Çağımızın en tehlikeli hastalığı, kanser. Sağlık Bakanlığı kanser hastalığında erken teşhis için kolları sıvadı, Kültürpark’a kanser tarama standı açtı.

Elazığ İl Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanı Dr. Abdulkadir Kantarcıoğlu, amaçlarını anlatarak, “Burada verdiğimiz hizmet kanser taramaları ile ilgili. Kanser artık dünyada ölüm nedenlerinin önde gelen hastalıklardan biri. Ancak erken teşhis edildiğinde veya nedene yönelik gidildiğinde önlene bilen erken teşhis edildiğinde, yaşam kalitesi tedavi ile artırılabilen bir hastalık. Bu amaç ile bütün dünyada ulusal tarama programları var. Bizim de Sağlık Bakanlığımızın ulusal tarama programı var. Bu kapsamda halk sağlığı genel merkezimiz bizim pembe prenses dediğimiz bu tırı gönderdi. Burada ki halkımıza tarama yapmak ve burada ki tarama sayısını artırmak amaçlanıyor” ifadelerini kullandı.

Kantarcıoğlu, hangi tür kanser taramalarını yaptıklarını ve tarama sürecinin nasıl gerçekleştiğine değinerek, ”Toplum tabanlı taramalar üç kanser türünde yapılabiliyor. Bunlardan birincisi meme kanseri. Burada mamografi ile basit bir film çekiyoruz. Bu film ile teşhis ediyoruz. Bir tanesi rahim ağzı kanseri. Rahim ağzı kanserinde de HPP dediğimiz bir test var. Bu testi uyguluyoruz ve pozitif çıktığında yönlendiriyoruz. Bir de bağırsak kanserleri burada da büyük abdestte gizli kan olmadığına bıkıyoruz. Ona göre hastayı yönlendiriyoruz. Burada bu üç hastalık ile ilgili tarama yapıyoruz” diye kaydetti.

Kantarcıoğlu vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiğini, Elazığ’da tır dışında da tarama yapan sağlık merkezleri bulunduğunu ifade ederek, “Biz halkımızdan bu konuya ilgi duymalarını istiyoruz. Daha çok ilgi bekliyoruz. Hakikaten sağlıkları için önemli bir şey. Bizim beklentimiz halkımızın bu konuya ilgi göstermesi. Bu tır dışında bizim sabit olarak tarama yapan iki merkezimiz var. Biri bizim eski Sarahatun Hastanesi dediğimiz binamızda sağlıklı hayat merkezimiz var. Burada da bu tarama işini yapıyoruz. Eski Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de bu taramalar yapılıyor. Halkımız hem tır için hem de sabit tarama merkezlerimize gidip taramalarını yapabiliyor” dedi.

Kanser tarama standı Bugün saat 23:00’e kadar ücretsiz olarak Elazığlı vatandaşlara hizmet vermeye devam edecek. Sonrasında ise kanser taraması yapmak isteyen vatandaşlar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Eski Sarahatun Sağlıklı Hayat Merkezi’nde tarama yaptırabilecek.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK