Advert

Baskil’de ‘tarihi’ açılış!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Baskil’de ‘tarihi’ açılış!
Baskil’de ‘tarihi’ açılış! İzzet TUMAY
Bu içerik 607 kez okundu.

1 milyon dekar alanda kayısı üretimi yapılan Baskil’de, TKDK hibe destekli aylık 500 bin, günlük 15 bin ton kapasiteli Kayısı İşleme ve Paketleme Tesisi törenle hizmete açıldı

Baskil’de ‘tarihi’ açılış!

Tesis 2 milyon 200 bin TL’ye mal oldu. TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü’nden alınan hibe tutarı 1 milyon TL. Yaklaşık bin 300 metrekare alana kurulan tesisteki bazı ekipmanlar Malatya’daki tesislerde dahi bulunmuyor.

İzzet TUMAY

Baskil ve bölge kayısı üreticilerinin en büyük hayali olan Kayısı İşleme ve Paketleme Tesisi, ilçede düzenlenen yoğun katılımlı bir törenle faaliyete başladı.

Baskil ilçesi Doğancık köyü Şehit Polis Fethi Sekin Kabri yolu üzerinde faaliyete geçen fabrikanın açılışı törenine Baskil Kaymakamı Uhut Emre Koyuncu, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mashar Ayas, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü İbrahim Sertaç Yılmaz, Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat, İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, tesis sahipleri, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

KOYUNCU: YATIRIMIN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan Baskil Kaymakamı Koyuncu, Baskil’in böyle bir yatırımı daha önce hak ettiğini belirterek, “Baskil, bu yatırımı daha önce hak etmiş ama bugüne nasip olmuş. Ben bu yatırımın hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu fabrikanın kurulmasında emeği olan çok sayıda insan var ama önce TKDK’ya bu yatırımın gerçekleşmesinde gösterdiği içtenlik ve samimiyet için teşekkür etmek istiyorum. Kurumlarımız bu noktada ellerinden gelen yardımı göstermeye çalıştılar, kimi zaman bazı aksaklıklar olmuş olabilir bu aksaklıklar aşıldı. Yatırımcımızın belli aşamalardan geçtikten sonra bu fabrikayı açması da bunun göstergesidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın yerli ve milli teşvikleri bu noktada bizi tetikleyen temel unsur olmuştur. Müessesenin aylık 500 bin ton kadar bir kapasitesi var. Günlük 15 bin tona tekabül ediyor. Tabi fabrika bunu zamanla arttıracaktır. İlçe olarak kuru kayısıda ve kayısının kendisinde iddialı bir ilçeyiz. Baskil kayısısı kokusuyla, tadıyla her türlü açıdan gerçekten yerel unsurların içerisinde yer almayı hak eden bir değer. Kayısı; bu memleketin temel bir değeridir. Baskil’de 1 milyon dekar alanda kayısı üretimimiz var. Fabrika ilk etapta 25 kişiye istihdam sağlıyor. Tabi fabrika sahipleri bu rakamı 50 kişiye taşıyacaklar. Şehit Polis Fethi Sekin’in kabrinin hemen yanı başındayız. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

YILMAZ: EN FAZLA HİBE DAĞITAN İLK 3 İL ARASINDAYIZ

42 il arasında en fazla hibe dağıtan ilk 3 il arasında olduklarını belirterek sözlerine başlayan TKKDK İl Koordinatörü Yılmaz ise şunları söyledi: “İmzaladığımız 296 adet proje ile şimdiye kadar 2018 yılında yapılacak ödemelerle birlikte toplam 412 milyon TL’lik bir yatırımın ilimize kazandırılmasına vesile olmuş olacağız ve bunun 240 milyon TL’sini de hibe olarak ödemiş olacağız. Sadece 2018 yılı içerisinde 45 adet projeye 45 milyon TL'lik yatırım sağladık ve bunun 31 milyon TL'sini hibe olarak ödedik. Bu sadece 2018 yılı içerisinde. İnşallah yıl sonuna kadar ödeyeceğimiz rakamlarla çok ciddi bir rakamı ilimize kazandırmış olacağız. Genel olarak faaliyetlerimizden bahsedecek olursak, TKDK ana konuları hayvancılık. Küçükbaş, büyükbaş, besi süt tesislerine destek veriyoruz. Zaten ana faaliyet alanımız bunlar. Bunun yanı sıra ana amacımızın yanında ilimize farklı alanlarda neler kazandırabilirizi istişare ettiğimizde ortaya şöyle bir sonuç çıktı; bir Baskil kayısısı arması ile dünyada farklı bir yerde. Bugün bulunduğumuz bu tesisin hedefleri büyük. Bu yatırım inşallah daha da büyüyecek, belki diğer yatırımcılara da örnek olacak. Fabrika inşallah Baskil kayısısının hak ettiği değere kavuşmasına vesile olacak. TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü olarak böyle bir yatırıma vesile olmanın gururunu yaşıyoruz. Ayrıca bu yatırımı Elazığ’a kazandıran firma sahiplerini de kutluyorum. Siyasi manada bizim önümüzü açan, sıkıntı olduğunda yanlarına gittiğimizde bizlere yardımcı olan ilimiz milletvekillerine, büyük çabalar harcayan kurum mesai çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Protokol konuşmalarının ardından tören katılımcıları tarafından fabrikanın açılış kurdelası kesildi. Katılımcıların, faaliyete geçen fabrikayı gezmelerinin ardından açılış programı sona erdi.

Tesis rakamsal olarak toplamda 2 milyon 200 bin TL’ye mal oldu. TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü’nden alınan hibe tutarı ise 1 milyon TL. Tesis yaklaşık bin 300 metrekare alana kuruldu. Tesisin içerisinde bulunan bazı ekipmanlar Malatya’daki tesislerde bulunmayan ekipmanlardan oluşuyor. Tesis kuru kayısıyı alacak, işleyecek. Kayısılar yıkama ve boylama paketlerinden geçirilecek. Daha sonra hem iç hem de dış piyasaya paketlenmiş bir şekilde gönderilecek.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ