Advert

Dumandağ: Sattığımızın yerine koyamıyoruz

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Dumandağ: Sattığımızın yerine koyamıyoruz
Dumandağ: Sattığımızın yerine koyamıyoruz İzzet TUMAY
Bu içerik 371 kez okundu.

Yaşanan ekonomik olumsuzluklar ve alınan ithalat kararı ile üreticilerin gelecek adına büyük endişe yaşadıklarını belirten Borsa Başkanı Dumandağ:

Sattığımızın yerine koyamıyoruz

İrfan ARSLAN / Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntı ve buna bağlı olarak alınan karar ile ithalatın yapılması ülkemizdeki hayvan ve süt üreticilerini gelecek adına kaygılandırıyor. Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, “Üreticiler ürettiklerini sattıktan sonra sattıkları ürünlerine yerine koymakta büyük sıkıntılar yaşıyor. Burada devletin üreticilerin sıkıntısını giderecek önlemleri alması gerekir” dedi.

'18.5 TL'ye sattık 25 TL'ye alıyoruz'

Elazığ Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Dumandağ, Kurban Bayramı'nda kurbanlık hayvanların canlı kilosunu 18.25 ile 18.50 TL arasında sattıklarını belirterek, şunları söyledi: "Bugün sattığımız hayvanların yerine yenisini almak için canlı kilosunu 24-25 TL'den alıyoruz. Yani sattığımız fiyattan 6-7 TL daha pahalı alıyoruz. Bu durum da üreticilerin ve besicilerin ekonomik sıkıntılarını daha da artırıyor.

Bu alanda faaliyet gösteren süt ve süt ürünleri yapan üyelerimiz de sütün ülkemizde çok ucuz olduğunu ancak buna karşılık alınan karar ile ithalatın serbest bırakılmasının bu sektörü çok büyük sıkıntılara sokacağını belirtiyorlar.

Biz gerek besicilik gerek süt ve süt ürünleri üreticiliği yapan üyelerimizin, devlet tarafından teşvik verilmesi değil, devletin teşvik verdiği üreticiyi takip ederek verdiği teşviki nasıl kullandığını denetlemesi gerektiğini belirtiyoruz. İthalatın serbest bırakılması bu alanda ülkemizde yaşanan sorunların çözümünü kolaylaştırma yerine sıkıntısını artıracağından zora sokacaktır.

Biz bu konuda hazırlamış olduğumuz ve başta TOBB olmak üzere ilgili bakanlıklara sunduğumuz sektörün sıkıntılarını aşması adına önemli gördüğümüz tedbirlerin alınması ve bunların taviz verilmeden uygulanması ile ülkemizin bu alandaki sıkıntılarını aşacağını bir kez daha ifade ediyoruz.

Sektörün gelişmesi ve üretimin artırılması adına devletimizin ilgili bakanlıkları ve diğer yetkililerinin sektördeki üreticilerin sesine kulak vermesi ve çözüm önerilerimizi dikkate almaları sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır.

Besicilerin, geçmişte teşvik oranı yüzde 3-4 iken ihracat yaptığını unutmamalıyız. Bugün teşvik oranı yüzde 40-50’lere yükselmiş ancak ithalat yapıyoruz. Buradaki yanlışı bulup düzeltmedikçe hayvancılık sektöründe yaşanan sıkıntıların çözüm bulması imkânsız bir hale gelecek. Bakın burada bir gerçeği daha ortaya koyalım. Süt ve ürünleri artıyor. Ancak buna karşılık fiyatları azalıyor. Bu durum da bu üretimi yapanların daralmasına yol açıyor.

Biz şunu söylüyoruz. Gerekli önlemler alınsın, bizim önerilerimize sahip çıkılsın. Az para kazanalım ancak sektörün canlanması için gerekenler yapılsın.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
TOPRAK'TAN 'DEVAM' KARARI
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK
ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAK