Advert

Akan: Fabrikalarını söküp Elazığ’a gelecekler!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Akan: Fabrikalarını söküp Elazığ’a gelecekler!
Akan: Fabrikalarını söküp Elazığ’a gelecekler! İzzet TUMAY
Bu içerik 1895 kez okundu.

Elazığ'ın sağlıkta ‘serbest bölge’ olması durumunda yatırımların kendiliğinden geleceğini ifade eden ETSO Sağlık Komitesi üyesi Akan:

Fabrikalarını söküp Elazığ’a gelecekler!

Akan, “İddia ediyorum sağlık alanında üretim yapan firmalar Elazığ serbest bölge olduğu anda fabrikalarını söküp Elazığ’a geleceklerdir. Çünkü Elazığ’ın imkanları diğer tüm illerden daha cazip olacak, üretici daha uygun şartlarda üretim yapıp para kazanacak ve daha iyi hizmet vereceği için burayı tercih edecektir. Bu konuyla ilgili şehrin tüm dinamiklerinin, bütün karar alıcılarının, STK’ların ve ilgili mercilerin kararın alınması noktasında yardımcı olması gerekmektedir” dedi.

Neslihan ÇARIKÇI / Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Sağlık Komitesi Üyesi ve Belediye Meclis Üyesi Hakan Akan, önceki gün Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde yapılan Sağlık Turizmi Değerlendirme Toplantısı sonrasında gazetemize açıklamalarda bulundu.

Önemli konularda açıklamalarda bulunan Akan, Elazığ’ın sağlık alanında “Serbest Bölge” olması durumunda Elazığ'da yapılabilecek atılımlar ve bir süre önce boşaltılan Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin mevcut binasının kemik hastanesi olarak değerlendirilmesi konularında çok önemli taleplerde bulundu.

‘20 ESNAF DÜKKANINI KAPATTI’

Akan, “Sağlık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen sağlık turizmi konulu seminere katılarak sunumlarımızı yaptık. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Sağlık Grubu olarak çalışmalarımız seminer öncesinde de vardı. Hala devam ediyor. Bu noktada kamuoyu oluşturma anlamında yaptığımız çalışmalar devam ediyor. Seminer tam anlamıyla bir fırsat oldu ve sunumlarımızı yaptık. Yapmış olduğumuz sunumda iki önemli konu var. Bunlardan biri kapanan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin durumu ile ilgiliydi. Bildiğiniz üzere Eğitim Araştırma Hastanesi ve Harput Devlet Hastanesi’nin kapanması sonrasında bölge esnafı ciddi manada mağdur oldu. Bölgede bin 200 esnaf bulunuyor. Bu arkadaşlarımız ciddi bir iş kaybına uğradılar. Taşınma sürecinden bu yana toplamda 20 işletme kapandı. Bu durum zaman içerisinde artarak devam edecek. Bu insanların herhangi bir alternatifleri de bulunmuyor. Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nin bulunduğu bölgede dükkan sayısının az, kiraların yüksek olması dükkan transferlerini de engelliyor. Hastanelerin bulunduğu bölgedeki vatandaşları da bu işin içine katarsak 12-13 mahallenin bu taşınmadan direkt olarak olumsuz yönde etkilendiğini görmekteyiz. Sağlık turizminden bahsediyoruz ancak mevcuttaki sağlık tesislerimizin kapasitesini düşürüyoruz. Yapılan şehir hastanesi bölgede cazibe merkezi olmamız için gerekli bütün donatıları bünyesinde bulunduruyor. Ancak mevcutta rahatlıkla kullanabileceğimiz 500 yataklı bir hastaneyi kapatıyoruz. Atıl duruma getiriyoruz. Bu noktada bizim önerimiz hastanelerin ikinci basamak sağlık hizmetleri veren bir kuruma ya da sağlık turizmine ciddi manada katkı sunacak bir kemik hastanesine dönüştürülmesini istiyoruz. Kemik hastalıkları hastanesi bölgemizde hiç yok. En yakın kemik hastalıkları hastanesi Adana’da. İşte bu noktada mevcutta boş duran hastanemizi bu şekilde değerlendirirsek hem o bölgedeki sorunu çözmüş oluruz hem de şehrimizin ve bölgemizin aradığı bir sağlık hizmetini veririz. Bu bizim birinci önceliğimizdir” dedi.

SERBEST BÖLGE NEDİR?

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak yatırımcı çekmek ve istihdamı arttırmak gibi hedefleri olduğunu aktaran Akan, “Bu hedeflerimizi sağlık turizmi ile bağlantısını kurduğumuzda ise sağlıkta serbest bölge fikri ön plana çıkmaktadır. Öncelikle serbest bölgeyi açmak istiyorum. Serbest bölge, bir ülkenin gümrük sınırları dışında kalan bir bölgesi demektir. Serbest bölge ilan edilmiş bölgelerde gümrük vergisi muafiyetinden tutunda SGK prim ödemesi indirimlerine kadar birçok alanda indirimler bulunmaktadır. Bu da bürokratik işlemlerin azalması anlamını taşımaktadır. Yatırımcıları en çok sıkan hususların başında bürokrasi gelmektedir. Teşvikte Elazığ bildiğiniz üzere 4. Bölge'de yer almaktadır. Bir iyileştirme yapılarak Organize Sanayi Bölgesi 6. Bölge kapsamına alındı. Ancak OSB'de yeterli alanlarımız olmadığı için bu yatırımları yine çekemiyoruz. Sağlıkta serbest bölge bir ilin tamamını kapsayan bir alan olduğu için sadece OSB içerisine yapılacak bir yatırım değil, Baskil’e ya da Sivrice’ye yapılacak bir yatırım da aynı kapsamda değerlendirilecek ve aynı destekten yararlanacak” diye konuştu.

Sağlık turizmini 3 başlık halinde değerlendiren Akan, “Sağlık turizmini bildiğiniz üzere üçe ayırıyoruz. Birincisi tıp turizmi, ikincisi termal turizm, üçüncüsü ise yaşlı ve engelli bakım rehabilitasyon sektörü. Bizim bu dalları ayrı ayrı değerlendirmemiz gerekmektedir. Elazığ olarak hepsini talep edecek potansiyelimiz bulunuyor. Altyapımız ve personelimiz bu noktada yeterlidir. Personel başına düşen hasta sayısı açısından Türkiye ortalamasından daha iyi bir konumdayız. Sivrice’nin sahip olduğu altyapı olanakları ve Golan Kaplıcaları ile hasta bakım ve rehabilitasyon kısmına da hitap edebiliriz. Yurt dışında sigorta firmaları bir yaşlının bakımına ve rehabilitasyonuna aylık 20 bin dolarları bulan ücretler ödemektedir. Böylesine muhteşem bir olanağı ilimize çekebilirsek ilimiz adına çok önemli bir yatırım fırsatları sunacak. Ancak yurt dışındaki bu yaşlı insanlar bize neden gelsin? İşte bunu sağlıkta serbest bölge uygulamasına geçerek yapabiliriz. Serbest bölgede vize muafiyeti olacak yani dünyanın neresinden olursa olsun uçağa binen birisi rahatlıkla Elazığ Havalimanı’na inebilecek. Bunun yanı sıra sağlık turizmi için ilimize gelen bu insanları şehrimizde tutacağız. Elazığ dışına çıkamayacak. Bu şekilde bütün harcamalarını Elazığ’da yapmalarını sağlayacağız. Türkiye’de sağlık alanında şimdiye kadar ilan edilen herhangi bir serbest bölge olmaması ve hiçbir ilin bu noktada hazırlıklı olmaması büyük bir şanstır” ifadelerini kullandı.

‘SERBEST BÖLGE YATIRIMI ÇEKECEK’

Elazığ’ın sağlıkta serbest bölge olması için altyapının hazır olduğunu ifade eden Akan, “2011 yılından beri devletimizin yapmış olduğu düzenlemeler. 663 nolu Kanun Hükmünde Kararname ile bazı düzenlemeler yapıldı. Serbest bölge konusunda altyapı da hazır. Sadece talep edeceğiz. Bunu yaptığımız zaman biz sağlıkta yatırımı da çekeriz, vergi muafiyetlerini sağladığımız zaman çeşitli 6. Bölge ve 4. Bölge teşviklerini de içerisine kattığımızda buraya yatırımcıları çok rahat çekebileceğimiz ve sağlık turizmi için gelecek insanların önünü çok rahat açabileceğiz. Sadece yol haritamızı çizerek adım adım sonuca ulaşmamız gerekiyor. Bu çalıştayı bu nedenle çok önemsiyoruz. Bundan sonra bu çalıştayın sonuçları üzerinden biz Elazığ Ticaret Odası olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Taleplerimizi dile getireceğiz. Toplantı çıkışında AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ile randevulaştık. Bu konu üzerinde tekrar bir toplantı yapacağız. Kendisi de çok olumlu yaklaştı. Diğer kurum müdürlerimiz ve ilgililerle de bu konuda fikir alış verişi yapma fırsatımız oldu. Şehrin her kademesi talebimizi olumlu karşıladı. Böyle bir kamuoyu oluşursa ve şehirde buna inanırsa ben sağlıkta serbest bölgenin bu şehirde ilan edilebileceği kanısındayım. Elbirliğiyle yapacağız inşallah” diye konuştu.

‘KEMİK HASTANESİ SAĞLIK TURİZMİNİN KİLİT NOKTASI OLUR’

Bölgemize en yakın kemik hastanesinin Adana ve Zonguldak illerinde yer aldığını ve gerçekleşmesi durumunda bölgede tek kemik hastanesinin Elazığ’da olacağına vurgu yapan Akan, “Kemik hastalıkları hastanesi bölgede ihtiyaç olan özellikle Malatya, Diyarbakır, Van’da, Erzurum’da günümüze kadar yapılmayan bir hastane. İleri bir kemik hastalığıyla mücadele için imkanı olanlar İstanbul’a Balta Limanı Kemik Hastanesi’ne gidiyorlar. Ya da Isparta’ya gidiyorlar. İmkanları kısıtlı olan hastalar Adana’ya gidiyorlar. Kemik hastalıkları Elazığ’da mümkün olduğu kadar ortopedi kliniklerinde çözülmeye çalışılıyor. Ama bu işin detayı çok fazla. Bir kemik hastasını ameliyat yaptığınız zaman bu hastanın tedavi süreci 1 ay sürüyor. Rehabilitasyon süreci ile birlikte 4-5 ayı buluyor. Kemik hastası ilimize tedavi için geldiğinde en az 4-5 ay burada kalmış olacak. Sağlık turizmi ile beraber rehabilitasyon merkezlerimizi de oluşturursak bir kemik hastasını 4-5 ay Elazığ’da tutacağız. Misafir edip, ağırlayacağız. Hasta ve hasta yakınları uzun bir süre burada yaşayacaklar” dedi.

‘SAĞLIK ÜRÜNLERİNİ İHRAÇ EDECEK DURUMA GELİRİZ’

Serbest bölgeyi medikal sektör açısından değerlendiren Akan, “Türkiye’de medikal sektöründe yüzde 80’in üzerinde ithalat yapılıyor. Yerli üretim yok. Çinli bir firmayla mücadele edemiyoruz. Onlarla fiyat rekabetine de giremiyoruz. Yerli üretimini her ne kadar devlet son dönemlerde ihalelerinde destekleyeceğini söylese de özellikle ekonominin sıkıntıda olduğu şu günlerde pahalı bir ürünü hiçbir hastane almıyor. Aynı kalitedeyse daha pahalı olan yerli ürünü almıyor. Böyle bir pazarda yerlisini üretmenin de bir anlamı olmuyor. Serbest bölgeyi bu nedenle planımıza aldık. Eğer yatırımlar teşvik edilirse, vergi, KDV, SGK muafiyetleri sağlanırsa biz ürünlerimizi daha uygun fiyatlara üretme şansını bulacağız. O zaman dünyadaki diğer üreticilerle rekabet etme şansımız artacak. Çalıştayda yaptığımız sunumda Elazığ’ın ihracat rakamlarından bahsettik. En önemli ihracat kalemlerini saydık. Özellikle Elazığ denince akla mermer ve krom geliyor. Sağlıkla ilgili sıralamada bile değiliz çünkü bir üretimimiz yok. İhracat yapacak bir potansiyelimiz yok. Hedefimiz ihracat sıralamasına sağlık ürünlerini de sokabilmektir. 2-3 yıl sonra böyle bir çalıştayda ihracat ürünlerimize sağlık ürünlerini de dahil etmek istiyoruz. İstihdam oranının en fazla olduğu sektör sağlık sektörüdür. Bir hastanede çalışan kişi sayısı bir fabrikada çalışan kişi sayısından her zaman fazladır. Sağlık, hizmet sektörüdür, hizmet sektöründe personel sayısı da normal diğer sektörlere göre çok daha fazladır. Sağlık sektörünü geliştirip sağlık yatırımlarını çekersek istihdam oranını diğer sektörlere göre 3-4 kat daha fazla yaparız. Hedefimiz bu. Aynı yatırımı mermercilik sektörüne yaptığınız zaman istihdam oranı farklı, miktar olarak aynı yatırımı sağlık sektörüne, sağlık tesisine yaptığınız da çok daha farklı. Neredeyse 3-4 kat daha fazla istihdam yapma şansı verir. Elazığ’da her türlü imkanımız var. Sadece bu konunun gündeme getirilmesi gerekmektedir. Bizler talep makamı olduğumuz için taleplerimizi yapmak durumundayız. Doğru taleplerle devletimize, hükümetimize başvurup bu konudaki eksiklerimizi tamamlayıp adım atmamız şart. Tıpta iyi durumdayız, termalde iyi durumdayız, hasta bakımında çok iyiyiz, sağlıkta serbest bölgeyiz, hastaların gelip gidişinde herhangi bir sorun yok, yatırımcı açısından çok ileri bir durumdayız, bunların hepsi gerçekleşebilir, hayal değil” diye kaydetti.

‘ÜRETİCİLER FABRİKALARINI ELAZIĞ’A TAŞIYACAK!’

Tüm çalışmalarının amacının Elazığ’ın önünü açmak olduğunu dile getiren Akan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de sağlık alanında üretim yapan firmalarımız var. İstanbul, Ankara, Samsun’da üretici firmalarımız var. İddia ediyorum sağlık alanında üretim yapan firmalar Elazığ serbest bölge olduğu anda fabrikalarını söküp Elazığ’a geleceklerdir. Çünkü Elazığ’ın imkanları diğer tüm illerin imkanlarından ve 6. Bölge imkanlarından da daha iyi imkanlara sahip olacaklardır. Üretici daha uygun şartlarda üretim yapıp para kazanacağı için daha iyi hizmet vereceği için burayı tercih edecektir. Bu konuyla ilgili şehrin tüm dinamiklerinin, bütün karar alıcılarının, STK’ların ve ilgili mercilerin kararın alınması noktasında yardımcı olması gerekmektedir. Biz Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yeniden hizmete girmesi konusunda Ticaret Odası olarak daha öncede çalışmalar yapmıştık. Elazığ’daki tüm STK’larla beraber küçük bir çalıştay düzenlemiştik. 195 STK’nın imzaladığı bir bildiri yayınladık. Tüm siyasilere ilettik. Bu çalıştayın da sonuçlarını alarak bu dosyaları koltuğumuzun altına alıp Ankara’ya Sağlık Bakanlığı'na gideceğiz. Bu taleplerimizi Sağlık Bakanlığı'na da ileteceğiz. Umuyoruz taleplerimize olumlu cevaplar gelir, Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanemiz Kemik Hastanesi olarak hizmete başlar hem de Elazığ sağlıkta serbest bölge uygulamasının başlatılması noktasında taleplerimiz karşılık bulacak ve bunlar gerçekleşecektir. Bu çalışmalarla Elazığ’ın önü açılacaktır.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
2014 model Volkswagen Passat icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ