Advert

CHP Elazığ İl Başkanı Kaplan: Yasal olmayan bir ittifakın gerçekleşmesi mümkün değil

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
CHP Elazığ İl Başkanı Kaplan: Yasal olmayan bir ittifakın gerçekleşmesi mümkün değil
CHP Elazığ İl Başkanı Kaplan: Yasal olmayan bir ittifakın gerçekleşmesi mümkün değil İzzet TUMAY
Bu içerik 858 kez okundu.

Neslihan ÇARIKÇI / Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan, mart ayında yapılacak yerel seçimlerle ilgili olarak, "Yerel seçimlerle ilgili Sayın Kılıçdaroğlu yasal olarak bir ittifakın gerçekleşemeyeceğini dile getirmişti. CHP il örgütleri de bu bağlamda yasal olmayan bir ittifakın gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını düşünmektedir" dedi.

Son günlerde ülke gündemini meşgul eden Katar Emiri tarafından hediye edildiği iddia edilen 500 milyon Dolarlık uçak polemiğine dahil olan Kaplan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, "Bu devirde kim kime bu kadar pahalı bir şey hediye eder? Bunun elbet bir karşılığı olmalı. Cumhurbaşkanı bunun karşılığında Katar’a ne vaat etti?" diye sordu.

"CUMHURBAŞKANI BU HEDİYENİN KARŞILIĞINDA NE VAAT ETTİ?"

“Ekonomik krizin yaşandığı bir süreçte uçağın fiyatının Katarlı yetkililere sorulması ve sonrasında hediye edildiğinin iddia edilmesi çok inandırıcı gelmemektedir” diyen Kaplan, ”Son zamanlarda kamuoyunu meşgul eden bir uçak meselemiz var. Katar Emiri tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hediye edildiği iddia edilen uçak iddiaları vardı. Bir hafta aradan sonra Cumhurbaşkanı bu uçakla ilgili sonunda bir açıklama yaparak, kendisine değil Türkiye Cumhuriyeti'ne hediye olduğunu söyledi. Böyle bir açıklama yapılabilir mi hiç. Devletler onuruyla, gururuyla ayakta dururlar. Geçmiş dönemlerde gerek cumhurbaşkanlarımız gerekse başbakanlarımız çeşitli ziyaretlerde hediyeler almış hediyeler vermiştir. Ancak bu tarz hediyeler devlet geleneklerimize göre 50 Dolar'ı geçmeyecek şekilde olur ve alınan hediyeler devlet kayıtlarına geçer. Meselenin aslına bakmak gerekirse, bu uçak konusunda birçok soru işareti var. Öncelikle şunu sormamız gerekir: Katar Emiri Cumhurbaşkanı'na neden 500 milyon Dolarlık bir uçak hediye etti? Bu devirde kim kime bu kadar pahalı bir şey hediye eder? Bunun elbet bir karşılığı olmalı. Cumhurbaşkanı bunun karşılığında Katar’a ne vaat etti? Katarlılar böyle bir hediye vereceklerine açlıktan kırılan birçok Müslüman ülkeye yardım etsinler, neden bu ülkelere gözlerini kapatıyorlar? Ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde yok uçak hediye edildi yok satın aldık gibi açıklamaların yapılması doğru bir davranış değil. Devlet kurumlarının elden çıkarıldığı bir dönemde, vatandaşa yastık altındaki altınlarınızı bozdurun denildiği bir dönemde 500 milyon Dolarlık bir uçağın hediye diyerekten kabul edilmesi vatandaşa ve biz siyasetçilere pek inandırıcı gelmiyor" ifadelerini kullandı.

"İŞ BANKASI'YLA UĞRAŞACAKLARINA KENDİ VEKİLLERİNİ YÖNETİCİ OLARAK ATADIKLARI BANKALARA BAKSINLAR"

Atatürk’ün vasiyeti üzerine İş Bankası'nın yüzde 28’lik hissesinin CHP’de olmasını eleştiren ve hazineye devredilmesi gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasına anlam veremediğini belirten Kaplan, “Aklıselim devlet adamları kendi ülke ekonomisinin ve hisse senetlerinin yükselmesi için çaba harcarlar. Kendi ülkesi içerisinde bunalım ve buhran yaratma adına mevcut olan ekonomik krizi tetikleyecek açıklamalardan kaçınırlar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tapusu Mustafa Kemal Atatürk’tür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İş Bankası'nı kurduğu zaman, şahsına ait olan yüzde 28’lik hisse vasiyeti üzerine CHP yönetimi tarafından atanan 4 görevliye bırakılmıştır. Ancak buradan gelen para Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu'na verilmiştir. Sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyeti üzerine yerine getirilen bir görev vardır ve bu görev eksiksiz olarak yerine getiriliyor. Buradan CHP banka kurdu, bu bankanın hissesi CHP’ye gidiyor diye iddia etmek Atatürk’ün Cumhuriyetimize kazandırmış olduğu önemli kurumlarından biri olan eseri yok etme gayretidir. İş Bankası'yla uğraşacaklarına birçok bankaya yönetici olarak atadıkları eski milletvekillerine, bakan yardımcılarına ve akrabalarına baksınlar" diye konuştu.

"İDLİB’TE EMPERYALİST OYUNLARA GELMEMELİYİZ"

Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan çatışma hakkında da düşüncelerini dile getiren Kaplan, "Şuan İdlib’te 3,5 milyon insan olduğu söyleniyor. Burada muhaliflerle rejim arasında yaşanacak olası bir çatışma sonucunda birçok sivilin yaşamını yitirme tehlikesi var. Böyle bir tehlikenin bertaraf edilmesi için elbette Türkiye üzerine düşen görevi yapmalıdır. Ancak bununla beraber olası bir çatışma sonucu yaşanacak büyük göç konusunda da gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Bu bölgede emperyalist oyunlara gelmemeliyiz. Bunun içinde çok dikkatli hareket etmek ve diyalog halinde olmamız gerekiyor. Türkiye olarak Suriye’de yaşanan iç savaşı körüklemek için değil orada çıkan yangını söndürmek için çaba sarf etmeliyiz. Suriye halkı kendi iç sorunlarını kendileri halletmelidir. Hiçbir ülkenin Suriye’de yaşanan bu iç savaşı fırsat bilerek orada farklı planlar kurması ya da ayrı bir devlet yapılanmasına götürmesi kabul edilemez. Burada en büyük görev garantör olan üç büyük ülkeye düşüyor. Suriye halkının kendi kaderlerini kendileri çizmeleri gerekiyor. Bize düşen görev kendi sınır güvenliğimize ve komşumuz olan Suriye’ye tehlike olan terör unsurlarına karşı tedbir alma ve gerektiğinde müdahale etmektir" dedi.

"YEREL SEÇİMLERE GÜÇLÜ ADAYLARLA GİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

"Yerel seçimlerde ittifak olacak mı?" sorusuna cevap veren Kaplan, "Biliyorsunuz 24 Haziran sürecinde biz diğer partilerle bir ittifak gerçekleştirdik ve bu ittifakta öncü olan Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu büyük bir devlet adamına yakışacak şekilde üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Yerel seçimlerle ilgilide Sayın Kılıçdaroğlu yasal olarak bir ittifakın gerçekleşemeyeceğini dile getirmiştir. CHP bu bağlamda yasal olmayan bir ittifakın olmasının mümkün olmayacağını düşünmektedir. Eğer herhangi bir yasa değişikliği olurda ittifak söz konusu olursa ona göre bir çalışma yapılır ancak böyle bir durumda da kim hangi şehirde hangi partinin adayı belediye başkan adayı olacak bunun tartışmaları çok zaman alır diye düşünüyorum. Bundan dolayı ittifak olur mu olmaz mı bunu şuan bilmemiz ve net olmayan bir konu hakkında yorum yapmak sağlıklı olmaz. Bunun için biz Elazığ’da güçlü bir şekilde çalışmalarımızı sürdürmeye devam ederek yerel seçimlere de aynı şekilde planlı programlı ve güçlü adaylarla girmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

 

"ALİ ÖZCAN ADAY OLURSA BU BİZE ONUR VERİR"

 

Kamuoyunda Ali Özcan’ın Elazığ Belediye başkan adaylığında isminin geçmesinin onur verici olduğunu söyleyen CHP İl Başkanı Kaplan, ”Biz Sayın Ali Özcan’ı bir milletvekili ya da MYK gibi daha üst organlarında görmek isterdik ve arzu etseydi Parti Meclisi'ne ve MYK’ya rahat bir şekilde girebilirdi. Ancak kendisinin dinlenmek istediğini biliyoruz. Bundan dolayı kendisi bilinçli bir şekilde partinin herhangi bir organında görev almayarak başka arkadaşlarımıza yer açtı ve görüyoruz ki şuan kamuoyunda Ali Özcan aranır hale geldi. Bunu görmek mutluluk verici bir durum. Değerli büyüğümüz Ali Özcan’ın belediye başkanlığı adaylığı söz konusu olur mu olmaz mı bunu Ali beye sormak lazım. Ben bu konuda herhangi bir yorum yapamam. Ali Özcan eğer aday olursa bu bize onur verir, tabi takdir kendisinin" dedi.

"MİLLETVEKİLİMİZİN YAPMIŞ OLDUĞU İCRAATLAR CHP’NİN POLİTİKASIDIR"

CHP’li Gürsel Erol’un milletvekili olmasının ardından Elazığ siyasetinden farkındalık yarattığını belirten Kaplan, "Cumhuriyet Halk Partisi'nin stratejisi ve politikası budur. CHP her zaman halktan yana olmuştur. Rahmetli Ecevit’in bir sloganı vardı: 'Ne ezen, ne ezilen, halkça bir düzen.' Bizde bu doğrultuda hareket ederek eşit bir yurttaş yaşamı benimseyerek vatandaşlarımıza gidiyoruz. Milletvekilimizin yapmış olduğu icraatlar CHP’nin politikasıdır. Sayın Erol ilimizde milletvekili seçilmeden öncede mahallelerde, köylerde, ilçelerde çeşitli toplantılar yaparak halkımızın sorunlarını dinliyor, bu konuda çözümler üretmeye çalışıyorduk. Tabi Sayın Gürsel Erol’un Elazığ’da milletvekili olmasıyla CHP’nin politikaları Elazığ’da daha da net ve somut bir şekilde görülmeye ve takdir kazanmaya başladı. Milletvekilimizle beraber Elazığ’da yapacak daha çok işimiz var" ifadelerini kullandı.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ