Advert

Elazığ’da orcik ve pestil zamanı!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Elazığ’da orcik ve pestil zamanı!
Elazığ’da orcik ve pestil zamanı! İzzet TUMAY
Bu içerik 923 kez okundu.

İzzet TUMAY

Elazığ’da her yıl ekim ayı ile birlikte üzümlerde hasadın başlaması nedeniyle üzümden elde edilen orcik ve pestil yapımı da başladı.

Özellikle üzümün bolca yetiştirildiği Yurtbaşı beldesine bağlı Hoş köyünde, pestil ve orcik yapımına daha fazla rastlanıyor. Buradaki üzüm yetiştiricileri, yetiştirdikleri üzümü piyasaya satmanın yanında üzümden pestil ve orcik de üretiyor. Doğal lezzeti ve Elazığ’da kış gecelerinin aranan yiyeceği olan orcik, yapımı oldukça zahmetli ve sabır gerektiren bir ürün. Dut pekmezi veya Şilfoni üzümünün sıkılması sonucu elde edilen şıranın kaynatılarak bulamaç yapılmasıyla orcik yapımı başlıyor.

Önce şıra kaynatılıyor, pekmeze dönmeden ateşten indirilerek süzülüyor. Sonra nişasta irmik veya unla karıştırılarak pelte kıvamında pişiriliyor. Daha önce ipe dizilmiş ceviz içi, sıcak peltenin içine daldırılıyor. Bu haliyle dar açı şeklinde dut ağacından yapılmış Gege adı verilen kancaya asılarak havalandırılıp kurutuluyor. Kurutma bir hafta devam ediyor ve işlem bittiğinde yenmeye hazır hale geliyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ