Advert

Baskil'de memnuniyetsizlik ön planda

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Baskil'de memnuniyetsizlik ön planda
Baskil'de memnuniyetsizlik ön planda İzzet TUMAY
Bu içerik 1241 kez okundu.

"Seçimin Nabzı" çalışmamızda bugünkü durağımız Baskil. Baskilliler, yapılanlardan memnun değil. Baskil’in göç veren bir ilçe konumuna geldiğini, önlemler alınmadığı takdirde daha büyük sıkıntılarla karşılaşacağını belirtiyorlar

Baskil'de memnuniyetsizlik ön planda

İrfan ARSLAN / Yerel seçim öncesi ilçe ve beldelerdeki seçim nabzı çalışmalarında bugünkü durağımız Baskil oldu.

İlçe halkı, 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde oyların yüzde 65,5’ini (2012 oy) alarak belediye başkanlığını kazanan Av. İhsan Akmurat’ın geçmişte de belediye başkanı olarak hizmet verdiğini, bu nedenle ilçeye faydalı olacağı görüşünün hâkim olduğunu ancak 5 yıllık görev süresi içinde bu düşüncelerin olumsuz bir görüntüye dönüştüğünü belirtti.

Yerel seçimler öncesi gittiğimiz Baskil ilçesinde yaptığımız görüşmelerde adeta vatandaşların ağzından kelimeleri kerpeten ile aldık. Nedenini bilemediğimiz bir suskunluk hâkim Baskil’de. Vatandaşlar görüşlerini açıklamaktan imtina ederken sadece bazı imalarda bulunuyorlar. Buna karşın teke tek kaldığımızda ise düşüncelerini açıklamaktan kaçınmadılar. Duygu ve düşüncelerini açıklayanlar da, “Bunları başkaları ile paylaşmayın. Yarın fırından aldığım veresiye ekmeğimi de keserler” diyecek kadar endişe içindeler.

Baskil, gelen hizmetten ve uygulanan bazı uygulamalardan şikâyetçi. Temizlik yok denecek düzeyde. Kaldırımlar tamamen işgal altında. Öyle ki, ilçenin bazı caddelerinde kaldırımda yürümek mümkün değil. Esnaflar tamamen kaldırımları işgal etmiş durumda. Araç parkı tam bir sorun. İlçede sosyal etkinliklerin yok denecek kadar az yapıldığı belirtiliyor. Canbaylar Mahallesi'nde altyapı ve üstyapının yetersiz olduğu iddia ediliyor. Su sorununun son açılan artezyen kuyuları ile bir nebze giderildiği belirtiliyor. Sulama su sorununun çözümsüz kaldığı belirtiliyor. Taşımacılık ise şu anda ilçenin en büyük sıkıntısı durumunda. Toplu taşımacılık yapan minibüsçüler bu konuda muzdarip olduklarını belirtiyorlar.

'Belediye de biz de kazanırız'

Baskil’de 26 araç ile toplu taşıma alanında hizmet veren minibüsçüler, "40 kilometrelik yolu 5 liraya gidiyoruz. Götürdüğümüz yolcuların önemli bir bölümü de paso kullanıyor. Bu durum bizi olumsuz etkiliyor. Belediyeye bir teklifte bulunduk. 'Paso ücretlerini 150 TL yapın biz de kazanalım siz de kazanın' dedik, kabul etmedi. Akşam evimize ekmek götürmekte sıkıntı yaşıyoruz. Hizmet eziyet değildir. Taşıma ücretleri için yaptığımız teklifimiz kabul görse Baskil sadece taşımacılıktan ayda 20 bin TL kazanç sağlayacak" diye konuştular.

Paso kullanımı sadece minibüsçüleri olumsuz etkilemiyor. İlçede yaklaşık 100 evin boş olduğu belirtiliyor. Vatandaş ilçeden Elazığ'a gidiş geliş yapanların yüzde 90’ının memur olduğunu, pasonun bu kadar ucuz olmaması durumunda bunların çok önemli bir bölümünün ilçede boş bulunan evleri kiralayıp oturacaklarını, dolayısı ile ilçenin nüfusunun artışına katkı sağlayacaklarını belirtiyorlar.

Vatandaşlar, ilçenin imar planının bulunmayışının da sıkıntı yarattığını, bu alanda gerekli çalışmanın en kısa sürede yapılmasının sıkıntıları çözümleyeceğini kaydediyorlar. TOKİ’nin ilçede azalan nüfus nedeniyle konut yapmaktan imtina ettiğini, Baskil’in girişindeki tabelada yazan 5 bin nüfusunun da gerçeği yansıtmadığını, ilçenin şu anda 3 bin nüfusa sahip olmasının da sıkıntıların nedeni olduğu belirtiliyor.

Temizlikte sıkıntı yaşanıyor

İlçenin temizlik konusunda çok ciddi sıkıntı yaşadığı, İşkur’dan alınan 160 kişinin çalışmadığı, sadece 5-10 kişinin çalıştığı, bunun da temizlik konusunda sıkıntıların yaşanmasına neden olduğu belirtiliyor. Alınan işçilerin tamamının çalışması durumunda ilçenin temizlik konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağı, ancak burada bile işin içine siyaset girdiği dile getiriliyor. Baskil’de vatandaşlar ile yaptığımız görüşmelerde bir vatandaş, "Ben de İşkur’dan işe girenlerdenim. Yarım gün çalıştım işimi bitirdim” dedi.

İlçenin sosyal tesis konusunda da yetersiz olmasına karşın Belediye'nin bu alanda da yeterli çalışma yapılmadığından şikâyetçi olan vatandaşlar, "İlçede bir aile çay bahçesi olması durumunda burada oturur, çocuklarımız ve torunlarımız ile birlikte hoşça vakit geçiririz" diyorlar.

İlçede halk sağlığını tehdit eden bazı eylemlerinde bulunduğunu belirten vatandaşlar” Bazı vatandaşlar kesim yaparak arabalarının arkasına koyup haftada bir gün ilçe merkezinde et satışı yapıyorlar. Bu durum halk sağlığı açısından risk oluşturuyor. Bunun denetiminin yapılması gerekir.”

 

'Belediye, sorunları çözmede yetersiz'

 

İlçenin gelişmesini engelleyen demiryolunun geçiş güzergâhının değiştirilmesi için başlatılan çalışmaların üzerine kararlılıkla gidilmediği iddia ediliyor. Belediye'nin iktidarın gücünü kullanmasına karşın bunu ilçenin sorunlarının çözümü noktasında yeterli düzeyde kullanmadığı belirtiliyor.

Belediye Başkanı'nın ilçede oturmadığını belirten vatandaşlar, "Belediye Başkanı, muhtar ve köy imamlarının bulundukları yerde oturma zorunluluğu vardır. Oysa Belediye Başkanı da birçok köyün imamı da ilçede veya görev yaptıkları köylerde oturmuyor, şehre gidiş geliş yapıyorlar. Bu durum da farklı sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor" ifadelerini kullandılar.

İlçede Belediye Başkanı ile halk arasında kopukluk var.  Vatandaşlar, Başkan'ın her gün günün bir saatini Belediye binasından çıkıp ilçede halkla bir araya gelerek geçirmesini isterken, bu buluşmalarda ortaya çıkacak sorunların programlara alınıp çözümü için çalışması ile ilçenin sıkıntılarının azalacağı belirtiliyor.

Yapılacak yerel seçimler öncesi birçok isim aday adayı olacağını açıklamış durumda. Ahmet Özden Özen, Mustafa Aktaş, Zafer Ayaz, Kemal Öner bu isimlerden bazıları.

Baskilliler için adayın ilçeden veya dışarıdan olmasının bir önemi yok. Zaten açık açık, "Biz adaya değil partiye oy veriyoruz" diyorlar.

Baskil’de tablo bu. Vatandaş bazı çekinceler yaşıyor. İsteklerini, dertlerini açık açık anlatamıyor. Bu tablonun neden kaynaklandığı da merak konusu oldu.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ