Advert

Harputlu Hafız Osman Öge, konserle anılacak

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Harputlu Hafız Osman Öge, konserle anılacak
Harputlu Hafız Osman Öge, konserle anılacak İzzet TUMAY
Bu içerik 346 kez okundu.

Yaran-ı Harput Derneği'nin Hafız Osman Öge Projesi kapsamında, Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu 12 Ekim Cuma Günü Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde Konser verecek.

Merkezi İstanbul’da bulunan Yaran-ı Harput Derneği’nin Harputlu Hafız Osman Öge’yi tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak üzere yürüttüğü projeye bağlı olarak, Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu 12 Ekim Cuma Günü Elazığ Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi'nde Hafız Osman Öge tarafından nakledilen ve söylenen mahalli eserlerden oluşan bir konser verecek. Aynı konserin ikincisi 17 Kasım 2018’de İstanbul Eyüp Sultan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

Yaran-ı Harput Derneği'nce yürütülen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca desteklenen proje kapsamında; ilk aşamada, araştırmacı, yazar, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Salih Turhan’ın katkılarıyla, kadim Harput müziğinin 19. yüzyıldaki en önemli temsilcisi, hoyrat ustası, gazelhan, yerel sanatçı, kaynak kişi merhum Harputlu Hafiz Osman Öge’nin hayatı, sanatı ve icra ettiği havalar sesli ve notalı olarak kayıt altına alınmış, 300 sayfalık bir kitap olarak yayımlanmıştı. Ayrıca üstadın hem kendi sesinden hem de mahalli sanatçılar tarafından okunan eserlerden CD ve USB bellek hazırlandı.

Yaran-ı Harput Derneği ikinci olarak, projenin sürdürülebilirliğini sağlamak üzere, Elâzığ Belediye Meclisi'ne başvurarak, Harput’ta bir fiziki mekâna sanatçının isminin verilmesini talep etmiş, Elazığ Belediye Meclisi bu başvuruyu değerlendirerek, Harput Sara Hatun Camii önündeki meydanın düzenlenerek Harputlu Hafız Osman Öge isminin verilmesini kararlaştırmıştı. Düzenlemesi tamamlandıktan sonra açılacak olan meydanda Hafız Osman Ögeyi tanıtıcı tabela ve tanıtım afişleri yer alacak.

Projenin üçüncü ayağında ise Elâzığ ve İstanbul’da gerçekleştirilecek konserler yer alacak. Bu konserlere başta Hafız Osman Öge’nin geride kalan aile efradı olmak üzere Elazığ Valisi, Belediye Başkanı ve vatandaşların yoğun katılımı bekleniyor. Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
2016 model Erkunt Kısmet marka 4x4 traktör icradan satılıktır
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ
GAZETECİ AYDIN MERAL VEFAT ETTİ