Advert

Harput'a sonbaharda bile ilgi azalmadı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Harput'a sonbaharda bile ilgi azalmadı
Harput'a sonbaharda bile ilgi azalmadı İzzet TUMAY
Bu içerik 268 kez okundu.

Elazığ’da açık hava müzesini andıran kale ve Pisa Kulesi'nden bile eğri olan minaresi bulunan Ulu Cami ile birlikte birçok tarihi yapıyı barından Harput Mahallesi, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne girmesiyle yerli ve yabancı turistlerin ziyaretçi akınına uğruyor.

Elazığ’ın binlerce yıllık tarihi ve kültürel mirasının yer aldığı Harput Mahallesi'nde sonbaharın gelmesine rağmen yerli ve yabancı turistlerin ilgisi azalmadı. Elazığ Belediyesi'nin çalışmasıyla UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne kabul edilen Harput'a, İzmir, Bursa, Antalya, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler başta olmak üzere birçok kentten gelen yerli turist ilgi gösteriyor. Zaman zaman yabancı turistlerin de geldiği Harput'ta, kale ve Pisa Kulesi'nden bile eğik olduğu tespit edilen eğri minareyi gezenler hayranlığını dile getiriyor.

Harput’a geldikleri için çok memnun olduklarını belirten Kemal Şendik, “Gerçekten burada büyük bir hazine yatıyor. Her tarafta ayrı bir hazine ayrı bir tarih var. Buranın daha çok ilgi ve turist alması lazım. Buraya gelen insanların burada en az 1 gün geçirmesi gerekiyor. Genelde biz Malatya’ya giderken burada 1-2 saat geçirebiliyoruz. Ancak Harput daha fazla ilgiyi hak ediyor“ dedi.

İzmir'den gelen ve Harput Kalesi'yle, eğri minareden çok etkilendiğini dile getiren Sedat Güven, “Elazığ’ın gerçekten görülmesi gereken tarihi yerleri var. Başta Harput Kalesi olmak üzere birçok yeri gördük. Harput Kalesi M.Ö. stratejik öneme sahip olduğu için ondan sonraki çağlarda da Osmanlı dönemine kadar hep varlığını korumuştur. Ayrıca Eğri Minareli Camii gördük o da Selçuklulardan kalma bir esermiş. Onu da beğendik. Elazığ’ın esnafı ilgiliydi. Elazığ’a özgü yemekler yedik. Esnafların ilgisi ve yemek lezzeti çok güzeldi“ şeklinde konuştu.

Antalya'dan gelen Dursun Yüksel ise, “Geziden çok memnunum. Özellikle daha önceden Elazığ’a gelmeme karşın Harput Kalesini hiç görmemiştim. Kaleyi gördüm ve çok beğendim. Orada kazı çalışmaları da var onu da beğendim“ ifadelerini kullandı. (iha)

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir şampiyonluk da Yolspor'dan
Bir şampiyonluk da Yolspor'dan
ELAZIĞSPOR’DA 3 YABANCI GÖNDERİLDİ
ELAZIĞSPOR’DA 3 YABANCI GÖNDERİLDİ