Advert

Pirinçci: Elazığ'da 4201 başvuru yapıldı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Pirinçci: Elazığ'da 4201 başvuru yapıldı
Pirinçci: Elazığ'da 4201 başvuru yapıldı İzzet TUMAY
Bu içerik 568 kez okundu.

İmar Barışı başvurularının 8 Haziran’da başladığını ve 31 Ekim’de sona ereceğini belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Pirinçci:

Elazığ'da 4201 başvuru yapıldı

İrfan ARSLAN / Afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla başlatılan çalışmaların 31 Ekim’de sona ereceği açıklandı. 8 Haziran’da başvuruların başladığını belirten Elazığ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci, “İlimizde bugüne kadar 4 bin 201 başvuru yapılmış olup bunlardan 2 bin 601 adedine yapı kayıt belgesi verilmiştir. Alınan ödeme tutarı ise toplam 8.627.907 TL olmuştur” dedi.

Elazığ Çevre Şehircilik İl Müdürü Pirinçci, vatandaşların bu imkandan faydalanmaları için son 20 güne girildiğini belirterek şu açıklamada bulundu: “İmar Barışı; 18.05.2018 tarih ve 30425 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun Geçici 16. Maddesi uyarınca yapılan afet risklerine hazırlık kapsamında ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla, 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için çıkarılmış olup, 8 Haziran 2018 tarihinde başlayan başvurular 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecektir. Başvuru yapıldıktan sonra 31 Aralık 2018 tarihine kadar da yapı kayıt belgesi ücretinin yatırılması gerekmektedir. Yapı kayıt belgesi ücreti yatırıldıktan sonra e-devlet üzerinden yapı kayıt belgesi alınacaktır.

Ülkemizde imara aykırı yapılardan kaynaklanan sorunlar uzun yıllardır Türkiye’nin gündemini meşgul eden en önemli konuların başında gelmektedir. Ülkemizdeki imara aykırı yapıların yüzde 50’nin üzerinde olduğu bilinmektedir. Bu da yaklaşık olarak 13 milyon bağımsız birime tekabül etmekte ve bu yapılarda daha çok dar gelirli vatandaşlar oturmaktadır.

Vatandaş ve belediyeler arasında ortaya çıkan imardan kaynaklı sorunlardan dolayı vatandaşlar oturdukları evlerine su, elektrik ve doğal gaz bağlatamamakta ya da kaçak kullanım yapmaktadır. Konut veya iş yerleri ekonomik olarak bir değer ifade etmemektedir. Fabrika ve konut yapıları ticari piyasalarda ipotek veya teminat olarak gösterilememektedir.

Bugün hayata geçirilen İmar Barışı düzenlemesi ile özellikle bu yapılardaki sorunlar giderilecek, vatandaşlarımız alacakları yapı kayıt belgeleri ile bu sorunlarından kurtulmuş olacaklardır.

Yapı kayıt belgesinin alınmasına ilişkin süreçte vatandaşlarımız başvurularını e-devlet üzerinden yapmaktadırlar. Bu süreçte interneti kullanmada sıkıntı çeken veya bu durumu müsait olmayan vatandaşlarımıza da İl Müdürlüğü'nde oluşturulan 'İmar Barışı Masası’nda personellerimiz tarafından hem bilgilendirme hem de başvurularını yapabilmeleri anlamında teknik destek verilmektedir.

İmar Barışı süreci başvurunun yapılmasından sonra yapı sahiplerine SMS ile bilgilendirme mesajı gitmekte daha sonra da vatandaşlarımız kendi e-devleti üzerinden yapı kayıt belgesini alabilmektedirler.

Bu süreçte vatandaşları, başvuruların nasıl yapılacağı noktasında yerel basınımızda, merkezde ve ilçelerimizde bilgilendirme toplantıları yapılmıştır. Özellikle muhtarlarımızla defaten toplantılar yapılarak konu hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır.

27.09.2018 tarihi itibariyle ilimizde 4 bin 201 kişi yapı kayıt belgesi için başvuruda bulunmuş olup bunlardan 2 bin 601 adedine yapı kayıt belgesi verilmiştir. Alınan ödeme tutarı ise toplam 8.627.907 TL.

Oluşturulan yapı kayıt belgesinin yüzde 60,8'i Merkez`de (1.581 adet), yüzde 10,5'i Karakoçan'da (273 adet) alınmıştır.

İmardan kaynaklı sorunu olan vatandaşlarımız gerek İl Müdürlüğümüze, gerekse Bakanlığımızın https://imarbarisi.csb.gov.tr web adresinden veya Alo181 hattımızı arayarak detaylı bilgi alabilirler.”

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
ELAZIĞ 3.2 İLE SALLANDI!
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ
SOKAK KÖPEKLERİNİN SALDIRDIĞI YAŞLI KADIN ÖLDÜ