Advert

Kaynaklar hizmete dönüşmeli

Kaynaklar hizmete dönüşmeli
Kaynaklar hizmete dönüşmeli İzzet TUMAY
Bu içerik 270 kez okundu.

Merkeze bağlı beldelerden Yurtbaşı’nda vatandaşlar imar planının yapılması ile sıkıntıların önemli ölçüde aşılacağını belirtiyorlar:

Kaynaklar hizmete dönüşmeli

İrfan ARSLAN / "Seçimin Nabzı" adlı çalışmamızda yolumuz merkeze bağlı Yurtbaşı beldesine düştü. Elazığ’daki birçok ilçeden daha fazla nüfusa sahip olan Yurtbaşı’nda sadece seçmen sayısı 5 bin. Bu rakam bile Ağın, Keban, Baskil gibi ilçelerin nüfusundan daha fazla. Beldenin artık yeni bir döneme adım atmasını isteyen vatandaşlar, "Biz Yurtbaşı'nın sahip olduğu imkânları göreve gelecek olan belediye başkanının daha iyi değerlendirmesi ve beldenin ön plana çıkan sorunlarını çözüm için kullanmasından yanayız” diyerek tavrını net olarak ortaya koyuyorlar.

Beldenin en büyük sorunu olarak bölgede dağınık bir yerleşim şeklinin bulunduğu, bunun da hizmetin gitmesinde en önemli sıkıntıyı oluşturduğu gözleniyor. Vatandaşlar, Belediye tarafından yeni bir imar planının çıkartılması durumunda bunun önüne geçilmesinin mümkün olacağını, bu çalışmanın da beldeye hizmetlerin daha kaliteli bir şekilde gelmesini sağlayacağını belirtiyorlar.

'Dağınık yapı hizmeti geciktiriyor'

Yurtbaşı beldesinin belediye gelirleri açısından ildeki birçok belediyeden daha iyi olduğu ancak bunun hizmete dönüşürken arzulanan çalışmaların getirilmesi ile ters orantılı olduğu belirtiliyor. Yurtbaşı‘nda yaşayan vatandaşlar beldenin kanalizasyon, su, yol sorunlarının bulunduğunu, bunların çözümü için yapılan çalışmaların, beldenin dağınık bir yapılaşma yaşamasından kaynaklandığını açık yüreklilikle ifade ediyorlar. Dağınık yapıdan dolayı yapılan hizmetler gecikmeli oluyor. Vatandaşlar yol, su ve kanalizasyon hizmetlerinin tarlalarında yaptıkları evlerine en kısa sürede gitmesini istiyorlar. Ancak Belediye de bunları belirli bir planlama ile yaptığı için hizmette gecikme yaşanıyor. Beldenin yeniden bir yapılanma içine girmesi ile bu sıkıntıları giderecek çalışmaların yapılacağına inandıklarını, bunun için de mutlaka imar planının yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

 

'Çalışanların biriken maaşları ödendi'

 

Vatandaşlar, Yurtbaşı Belediyesi'nin son beş ayda çalışanlarının biriken maaşlarını ödediğini, Belediye'nin borçlarının bitirildiğini, hizmet noktasında da gerekli alımları yaptığını belirtiyor.

Beldede özellikle spor tesislerinin eksik olduğunu belirten vatandaşlar, bu alanda birkaç tesisin yapılması gerektiğini dile getiriyorlar. Beldede spor tesislerinin yapılması ile birlikte gençlerin daha iyi şartlarda spor yapma imkânı bulacağını belirten vatandaşlar, "Tabi ki bunun yanında insanların oturacakları ve hoş vakit geçirecekleri yeşil alanların sayısının da artırılması gerekir” diyorlar.

Beldenin önümüzdeki seçimlere hazırlanırken şimdiden onlarca aday adayının çıkmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten vatandaşlar, "Neticede bu insanlar bize hizmet noktasında göreve talipli oluyorlar. Partilerinin yapacağı değerlendirme sonucunda bu isimlerden sadece biri partisinin adayı olacak. Ancak gördüğümüz birçok isim arasında bize hizmeti planlayan çok kaliteli isimler var. Bu da bizi memnun ediyor” şeklinde konuşuyor.

Yurtbaşı'nda AK Parti'den şu anda, Yasin Yılmaz, Feridun Ergin, Orhan Yılmaz, Ali Tizik, Nihat Doğan, Mehmet Çetin, Mehmet Güner, Ziyattin Fırat, Vahyettin Orman, MHP’den İsrafil Çetinkaya, Bayram Sevinç, İYİ Parti'den Osman Karaaslan aday adayı.

Vatandaşlar genel olarak, kim seçilirse seçilsin, “Biz Yurtbaşı’na başkan değil hami istiyoruz. Bunu yapacağına inandığımız ismi aday olarak görmek istiyoruz. Göreve kim seçilirse seçilsin kendisinden yeni dönem için yapılanma bekliyoruz. Beklentimiz, Yurtbaşı'nı, sahip olduğu değerlerini ön plana çıkarıp, beldemizin tanıtımını yaparak hem yatırım getirmesini hem de bölgemizin sıkıntılarına çözüm getirip insanlarımızın sıkıntısını çözecek çalışmaları yapması. Bu beklentimizi gerçekleştirecek aday adayları da vardır” diyorlar.

Yurtbaşı’nda yaşayan vatandaşların çok önemli bir bölümü, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerin sonucunda belediye başkanlığını kazanacak ismin belde için milat olmasını ve yeni bir dönemin başlangıcı için çalışma yapmasını talep ediyor.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık