Advert

Tarihi çeşme kaderine mi terk edildi?

Tarihi çeşme kaderine mi terk edildi?
Tarihi çeşme kaderine mi terk edildi? İzzet TUMAY
Bu içerik 73 kez okundu.

Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü'nce tescili yapılan

Tarihi çeşme kaderine mi terk edildi?

İrfan ARSLAN / Elazığ’da bulunan tarihi eserler arasında yer alan ve hemen hemen ilin tarihi ile eşdeğer bir geçmişi bulunan Hanpınar Çeşmesi bakımsız görüntüsü ile ön palana çıkıyor.

2014 yılında Elazığ Valiliği'nin teklifi ile Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tarihi eser olarak tescili yapılan Hanpınarı Çeşmesi, buna rağmen bakımsız bir görüntü içinde.

Tarihi çeşmenin üzerinde adı yazılı olan levhada bir harfi düşmüş, musluğu yok ve çeşmenin iç mekanı çöplük haline getirilmiş.

Tarihi kaynaklara göre 1903 yılında yapılan ve günümüze kadar gelen 115 yıllık tarihi çeşmenin, başta Elazığ Valiliği olmak üzere İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Elazığ Belediyesi tarafından gerekli bakım ve oranım çalışmaları yapılmak üzere koruma altına almaları vatandaşlarca talep ediliyor.

Tarihi eserlere sahip çıkılmasını isteyen vatandaşlar, "Bu çeşme ilimiz ile özdeşleşmiştir. Bu ilde yaşayan yüz binlerce insanın bu çeşme ile ilgili hatırası vardır. Bu çeşmenin gerekli bakım ve onarımının yapılması ve tekrar vatandaşların istifadesine sunulması sağlanmalı” dediler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TOBB'dan 81 ile yazı gönderildi
TOBB'dan 81 ile yazı gönderildi
Çoban'dan, cihazların Suriye'ye gönderilmesine tepki
Çoban'dan, cihazların Suriye'ye gönderilmesine tepki