Advert

Elazığ’a 'Altın Bebek Dostu İl' plaketi

Elazığ’a 'Altın Bebek Dostu İl' plaketi
Elazığ’a 'Altın Bebek Dostu İl' plaketi İzzet TUMAY
Bu içerik 169 kez okundu.

Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü’nün anne sütü ve emzirmeye teşvik amaçlı olarak ildeki hastane uygulamaları ve diğer sosyal aktivitelerle bölge halkının bilinçlendirilmesine yönelik yürütmüş olduğu başarılı çalışmalarından dolayı Sağlık Bakanlığı tarafından Elazığ’a 'Altın Bebek Dostu İl' ödülü verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen ve Elazığ'ın da 'Altın Bebek Dostu İl' olmaya hak kazandığı ödül töreni hakkında bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Cahit Polat, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde emzirmenin özendirilmesi, korunması ve devam ettirilmesinin yanında anne sütü ile beslenmenin arttırılarak bebek ve çocuk ölümlerinin önüne geçmek için 1991 yılından bu yana 'Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı' yürütülmektedir. Bu program çerçevesinde ilimiz  2004 yılında 'Bebek Dostu İl', 2009 yılından bu yana da 'Altın Bebek Dostu İl' unvanı ile hizmetlerini sürdürmektedir. Program tüm dünyada 'Bebek Dostu Hastaneler' kavramı ile başlamış, 2000'li yılların başında birinci basamak sağlık kuruluşlarının da programa dahil olmasıyla beraber Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı adı altında ilerleme kaydetmiştir” şeklinde konuştu.

Anne sütünün bebeğin ilk aşısı olduğunu belirten Doç. Dr. Polat, “İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı olarak ilimizde gerek hastane uygulamaları düzeyinde ve gerekse de aile sağlığı merkezlerinde düzenlemiş olduğumuz sosyal aktivitelerle bölge halkına yönelik farkındalık çalışmalarımız devam etmektedir. Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü’nün anne sütünün önemi ve emzirmeye teşvik amaçlı yürüttüğü başarılı çalışmalarına bağlı olarak 2009 yılında verilen 'Altın Bebek Dostu İl' unvanı korunarak devam etmiştir. Bu proje Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte ve ödüllendirilmektedir. Proje kapsamında Elazığ’a verilen 'Altın Bebek Dostu İl' ödülünde emeği geçen tüm birimlerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ederim” dedi. Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaymağı Gakgoş yedi!
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık
Kaynak: Önemli olan 3 puandı, onu da aldık