Advert

'Sektörün önünü açmak için çabalıyoruz'

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
'Sektörün önünü açmak için çabalıyoruz'
'Sektörün önünü açmak için çabalıyoruz' İzzet TUMAY
Bu içerik 377 kez okundu.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genişletilmiş Türkiye Toplantısı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Ankara Milletvekili Barış Aydın ve AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır’ın katılımıyla İMKON Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya konfederasyona bağlı inşaat müteahhitlik alanında faaliyet gösteren Anadolu’nun dört bir yanından 41 ili temsilen gelen bağlı birliklerin dernek başkanları ile Elazığ'ı temsilen İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve ELMÜTDER Yönetim Kurulu Başkanı Av. Osman Avcıl da katıldı.

Avcıl, yaptığı açıklamada, "Tıkanan sektörün önünü açmak ve vatandaşların ev sahibi olması için elimizden gelen her şeyi yapmaktayız bundan kimsenin şüphesi olmasın. Konu ile alakalı bağlı olduğumuz İMKON ile birlikte Çevre Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kuruma taleplerimizi yazılı bir şekilde iletmiş bulunduk, Toplantı olumlu bir atmosferde geçti umarız kısa zamanda bunun faydalarını hep birlikte görürüz” dedi.

Bakan Kurum’a iletilen talepler ise şöyle:

"Son gelişmelerle tamamen tıkanan inşaat sektörünü hareketlendirmeye yönelik;  bir kısım dinamik adımlar atılmalıdır. Sıfır konut ve işyeri satışlarında geçici bir süreliğine yeni yapılardaki alım satım tapu harçlarının sıfırlanması. Belli sosyal vasıfları barındıranlara Örn: Hiç evi olmayanlara, 150 metrekare altı, 250 bin TL, banka ve devlet desteği ile ucuz konut kredisi imkânı sağlanması, bu konuyla ilgili konut kredi (KGF) fonunun kurulması. Yabancılara konut ve gayrimenkul satışlarında reklam ve fuar desteği sağlanması. Kat karşılığı veya hasılat paylaşım modeli ile iş yapan müteahhitlerin genelde sözleşmelerinde olan formajör halleri maddesi işletilerek, bu durağan piyasada işleri zamanında yetiştirme riski oluştuğu için müteahhitlerin arsa sahipleri tarafından cezai müeyyedilerle karşılaşmamaları için yapıların büyüklüğüne göre, 12-24 ay ek süre verilmesinin sağlanması. Yıl sonu itibariyle yürürlüğe girecek olan yeni yapı denetim uygulamasının bugünlerde, imar barışında bulunan önemli bir kısım yapıların, yapı denetim sorumluluğunda olmalarına rağmen, bu kaçak inşaatlarla ilgili çoğu yapı denetimlerin görevleri gereği, hiçbir kaçak yapı bildiri işlemi yapmamış olduğu da ayrıca değerlendirildiğinde, bu sistemin yeniden sorgulanıp, revize edilip, yeni uygulama modeli amacına uygun şekilde belirlenene kadar ertelenmesi. Tamamen duran veya durağanlaşan kentsel dönüşümün yeni teşvik hükümleri ile desteklenmesi. Son bir yılda % 130 artan başta demir, kablo, çelik, mekanik vs. inşaat malzeme fiyat artışları takip edilerek, fırsatçılık yapanlara karşı idari tedbir alınması. Müteahhitlerin kat karşılığı yaptığı inşaatlardaki imalat ilerleme seviyesine göre, hak ediş payları olan gayrimenkul haklarını, sattıkları 3. şahıslar hariç, sadece yüklenici firmaların veya gerçek kişilerin, tapu harcı ödemeksizin bedelsiz devir almalarının sağlanması. Kamu müteahhitlerine 2017’den başlayarak fiyat farkı verilmesi, fesih kararnamesinde bugünkü olağanüstü sebeplerden dolayı teminatlarını 2018 yılı 6. aydan sonra yakanlara da iade edilmesi. İçerde sıkışarak sürdürülebilirliğini kaybeden müteahhitlik sektörünün ülkemiz ekonomisine daha çok zarar vermemesi için yurt dışına çıkışının desteklenmesi, bu şekilde ülkemize döviz getirici alan açılması. Bütün bu işleri kamu idarelerinin sahada daha başarılı uygulaması için, ihtiyaç halinde dinamik özel sektör desteği ve işbirliğinin tesisi açısından zaruriyet gerektiren yasal zemini ve temsil ehliyet ve kabiliyeti olan Müteahhit Odaları Birliği’nin bir an önce kurulması.” Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bir şampiyonluk da Yolspor'dan
Bir şampiyonluk da Yolspor'dan
ELAZIĞSPOR’DA 3 YABANCI GÖNDERİLDİ
ELAZIĞSPOR’DA 3 YABANCI GÖNDERİLDİ