Advert

Uzmanlar, ruh sağlığını anlattı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Uzmanlar, ruh sağlığını anlattı
Uzmanlar, ruh sağlığını anlattı İzzet TUMAY
Bu içerik 289 kez okundu.

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü'nde Kültürhane Kafe'de düzenlenen programda ruhumuzun sağlığının önemi uzmanlar tarafından anlatıldı.

Programın konuğu olan psikiyatr Ömer Deniz, “Ruh sağlığı ve beden sağlığını bir bütün olarak ele almak lazım. Günümüzde sağlık denilince çoğumuzun anladığı hep bedensel sağlığımız. Bir yerimiz ağrımasın, herhangi bir organımızda bir sorun oluşmasın diye bakarız ama Dünya Sağlık Örgütü sağlık tanımlamasını bedensel, ruhsal ve sosyal anlamda bir iyilik hali olarak tanımlıyor. Bilimsel araştırmalar bize şunu gösteriyor; toplumun yüzde 18’i yaşamının herhangi bir döneminde ciddi bir ruhsal sorunla karşı karşıya kalıyor. İstatistikler bize şunu gösteriyor; her ruhsal sorun yaşayan altı kişiden birisi ruh sağlığı uzmanlarına başvurabiliyor. Bütün bu değerleri, rakamları bir araya getirdiğimizde aslında ruhsal anlamda çok yeterli bir destek alınamadığını, ruhsal sorunları olan kişilerin sağlık kuruluşlarına yeterli müracaat yapamadıklarını ve sağlıklı bir ruh sağlığı hizmeti almadıklarını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Şiddet konusuna da değinen Deniz, “Toplumda birçok alanlarda şiddet olaylarına rastlıyoruz, kadına şiddet, çocuklara şiddet, savaşlar yaşanıyor dünyanın değişik bölgelerinde. Ama benim özellikle dikkat çekmek istediğim konulardan bir tanesi de sağlık çalışanlarına şiddet” dedi.

Psikolog Yılmaz Kaplan da, “Amacımız bir yeri renklendirmek. Çünkü dokunduğumuz her kalp bir başka kalbi kelebek etkisiyle başka kalpleri aslında renklendiriyor. Gökkuşağı gibi düşünün. Bir insanı kazanmak kadar bir insanı kaybetmek de aslında çok kolay. Maalesef geçen hafta psikiyatri alanında çalışan bir hocamızı kaybettik. Ailesine başsağlığı, kendisine de gani gani rahmet diliyorum. Ruh sağlığı ilk baştaki süreç gibi değil. Önceden etiketlenmelerin çok olduğu alan gibi görünüyordu. Ama şu anda insanlar artık yavaş yavaş bu bilince ulaşmaya başladı. Artık çok rahat bir şekilde destek başladılar. Bir psikiyatriste bakış açısı, bir psikologa bakış açısı bir ruh sağlığı çalışanına bakış açısı eskiye göre direncini bence kaybetti. Bunun kaybolması aslında bizleri çok mutlu ediyor. Çünkü hizmet alımı ne kadar artarsa kalite de bir o kadar artacaktır. Çünkün sürekli iyi olma, sürekli iyilik halinin yüksek olması çok önemli bizim için. Maalesef hep olumsuz düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Şizofreni Dayanışma Derneği Başkanı Çiçek Tutuş da, “Ruh sağlığı gününde bizim sivil toplum örgütü olarak toplum bilincini arttırma konusunda çalışmalarımız var. Bizler de herkesin bilinçlenmesinden yanayız. Sorunla karşılaştıktan sonra zaten her halükarda muhatap kalınıyor. Ama bu sıkıntı ortaya çıkmadan konuyla alakalı hastalıkla alakalı bilgilenirlerse çok daha faydalı olacağını düşünüyoruz” diye kaydetti. Haber Merkezi

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP VE İYİ PARTİLİ GENÇLER ATA'LARINA YÜRÜDÜ!
CHP VE İYİ PARTİLİ GENÇLER ATA'LARINA YÜRÜDÜ!
MADEN'DE İSTİŞARE TOPLANTISI
MADEN'DE İSTİŞARE TOPLANTISI