Advert

Devlete enerji satıyor!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Devlete enerji satıyor!
Devlete enerji satıyor! İzzet TUMAY
Bu içerik 956 kez okundu.

Merkeze bağlı Hoş köyünde güneş enerji santrali (GES) işleten Tahir Yüce, yüzde 80'i banka kredisi olmak üzere 1 milyon Dolar'a mal ettiği santralden ürettiği enerjiyi devlete satıyor.

Ezgi ÇAKMAK / Elazığ merkeze bağlı Hoş köyünde güneş enerji santrali (GES) işleten Tahir Yüce, santralden ürettiği enerjiyi devlete sattığını söyledi.

Hoş köyündeki GES'in işletmeciliğini yapan Tahir Yüce, santral ile ilgili bilgiler verdi. Santrali 3 yıl önce, yüzde 80'i banka kredisi olmak üzere toplam 1 milyon Dolar'a mal ettiğini kaydeden Yüce, devlet ile anlaşma yaptığını ve devlete enerji sattığını bildirdi.

GES'in ömrünün yaklaşık 30 yıl olduğunu, 30 yıldan sonra da çalıştığını ancak performansın düştüğünü ifade eden Yüce, "3 yılı dolduracak santralimiz. 10 yıl sonra devlet anlaşmayı yenilerse tekrar satarız. Devlet bize desteği tesisi yaparken vermiyor. Elektriği bizden aldığı zaman biraz pahalıya alıyor. Teşvik amaçlı yapıyor" dedi. Yüce, sistemin fiyatının kullanılan malzemelerin kalitesine göre değişkenlik gösterdiğini belirterek, "Santralin yıllık ne kadar elektrik ürettiğini saptamak zor çünkü tamamen hava şartlarına bağlı. Güneş enerjisi üretiminde Elazığ en verimli yerlerden biri ülke genelinde. Elazığ'da 200'e yakın GES var ve bu, Türkiye'nin enerji açığına bir katkıdır" ifadelerini kullandı.

GES'te, güneş pillerinin, üzerine gelen güneş ışınlarını elektriğe çevirdiğini, bunun aynı zamanda mevcut en temiz enerji üretim teknolojisi ve doğa dostu olduğunu ifade eden Yüce, sözlerini şöyle sürdürdü: "GES’i ticaret amaçlı yaptık ve yaparken hiçbir sorun yaşamadık. Bir firma ile anlaştık, 3 ayda yapıp teslim ettiler. Firma 20 yıl garanti verdi. Sistemin 30 yıl ömrü var ve kendini 6.5 yılda amorti ediyor. GES’i 3 yıl önce yüzde 80’i banka kredisi olmak üzere 1 milyon Dolar'a yaptık. Devlet tarafından GES teşviklerinin yapım aşamasında verilmiyor ancak devlet, santral kurulduktan sonra elektriği piyasa fiyatının üzerinde satın alıyor."

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
VEKİL EROL'DAN MANİDAR DAVET!
VEKİL EROL'DAN MANİDAR DAVET!
İŞSİZLİĞİN ACI TABLOSU: 48 KADROYA 3 BİN BAŞVURU
İŞSİZLİĞİN ACI TABLOSU: 48 KADROYA 3 BİN BAŞVURU