Advert

Dalgıçlar ve Araplar batık şehir için geldi

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Dalgıçlar ve Araplar batık şehir için geldi
Dalgıçlar ve Araplar batık şehir için geldi İzzet TUMAY
Bu içerik 390 kez okundu.

Elazığ'ın Hazar Gölü’nde bulunan batık şehirde ortaya çıkan kale ve surlar ODTÜ'den gelen arkeologların da aralarında yer aldığı dalgıçlar tarafından incelenirken, bölge Körfez ülkelerinden gelen kafileye de gösterildi. Kale ve 1,5 kilometrelik surlar hem havada hem de su altından görüntülendi.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım'ın Hazar Gölü'ndeki batık şehirde kale ve surların tespit edildiğini duyurmasının ardından bölgede bugün önemli bir gelişme yaşandı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sualtı Topluluğu'ndan arkeologların da yer aldığı dalgıçlar batık şehre inerek yüzeyden tespit edilen surlar ve su altı kalesini inceledi. Dalgıçlara AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut da su altında eşlik etti. Öte yandan Valiliğin daveti üzerine Körfez ülkelerinden Elazığ'a gelen aralarında turizm yatırımcısı, sosyal medya fenomeni ve Blogger’lerin de olduğu kafile batık şehre gitti. Arap yatırımcılar, bölgede yaptıkları incelemenin ardından yatırım gerçekleştireceklerini açıkladı.

Elazığ’ın turizm çeşitliliği bakımından müthiş bir şehir olduğunu belirten Vali Kaldırım, "Müthiş potansiyelleri var. Bulunduğumuz yer müthiş bir kültürel hazine. Suyun altında müthiş bir yapı var. Yaz, kış ve doğal turizm potansiyeli olarak çok iyi. Türkiye’nin zaten ikinci büyük tektonik gölü. Dolayısıyla burada müthiş bir zenginlik var. Yıllık 2 milyonu aşan bir turizm hareketliliği var. Biz bunu çeşitlendirmek istiyoruz. Kültürel değerleri ve yer altı şehrini ortaya çıkarmak istiyoruz. Burada yapılacak çalışmalar bizim için çok kıymetli. ODTÜ’den hocalarımızda geldi ve burada bilimsel çalışma yapacaklar. Bize de güzel bir haber sunacaklar" dedi.

"Sapanca'dan daha güzel"

Batık şehrin güzel olmasına rağmen uluslararası turizm piyasasında çok bilinen bir yer olmadığını aktaran turizm acente sahibi Abdulaziz Jaber, "Bizim amacımız bu. Buraya geldik ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. Genelde Arap dünyası olarak İstanbul’a gittiğimiz zaman Sapanca’ya gidiyoruz. Ama burası bilinmediği için gelemiyoruz. Burası Sapanca’dan da daha güzel. Burada yatırım fırsatları da iyi olabilir. Yeni ve el değmemiş bir alan. Rekabetin daha az olduğu bir yer. Yatırım için de uygun bir alan. Hem yatırımcıları buraya teşvik ederiz hem de kendimiz yatırım yapmak için karar aldık" şeklinde konuştu.

 

BULUT: HAZAR GÖLÜ’NÜN ALTINDA BİR SERVET YATIYOR

Ak Parti Milletvekili Metin Bulut, Batık Kent’in Türkiye için çok önemli bir eser olduğunu söyledi. Milletvekili Bulut, “Hazar Gölünün altında bir servet yatıyor. Kaç yıldır bu hazineyi gün yüzüne çıkartmak için mücadele ediyoruz. Bunun fevkalede önemli olduğunu düşünüyoruz. Hem Sivrice açısından çok önemli hem Elazığ açısından çok önemli. Sayın Valimin destekleri ile dışarıdan gelenler daha suyun altına dalmadan hayran kaldılar. Hayranlıklarını ifade ettiler. Bütün amacımız gayretimiz çabamız şu suyun altında yatan zenginliği suyun üstüne çıkarabilmek. Geçmişte dalış yapmak yasaktı. Sayın Valime çok teşekkür ediyorum bu konuda. Gelecek persperktifi şuan da bu zemini hazırladı. El birliği ile suyun altında yatan zenginliği suyun üstüne çıkaracağız. Keşfettikçe inşallah yeni şeyler çıkacak. Aşağıda o yapıların tanımlanması lazım. Bizler sadece dalış ekibiyiz. Oradaki yapının tanımlanması arkeologların işi. Biz orada yapılara denk geldik. Bir kale var. oradan adaya kadar uzanan 1,5 kilometre uzunluğunda surlar var. Biz önce ne var ne yok bakacağız. Onun tanımlamasını da hocalarımız, altında yatan şeyin ne olduğunu ortaya çıkartacaklar. Ciddi bir turist potansiyelini bu bölgeye çekileceğini düşünüyorum. Türkiye’nin bu konuda ki en iyi bölgelerinden bir tanesi olacak diye düşünüyorum. Çünkü aşağıda muhteşem bir potansiyel var" ifadelerini kullandı. 

VALİ KALDIRIM: BİLİMSEL ÇALIŞMA YAPILACAK

 Elazığ’ın turizm çeşitliliği bakımından müthiş bir şehir olduğunu belirten Vali Çetin Oktay Kaldırım, "Müthiş potansiyelleri var. Bulunduğumuz yer müthiş bir kültürel hazine. Suyun altında müthiş bir yapı var. Yaz, kış ve doğal turizm potansiyeli olarak çok iyi. Türkiye’nin zaten ikinci büyük tektonik gölü. Dolayısıyla burada müthiş bir zenginlik var. Yıllık 2 milyonu aşan bir turizm hareketliliği var. Biz bunu çeşitlendirmek istiyoruz. Kültürel değerleri ve yer altı şehrini ortaya çıkarmak istiyoruz. Burada yapılacak çalışmalar bizim için çok kıymetli. ODTÜ’den hocalarımızda geldi ve burada bilimsel çalışma yapacaklar. Bize de güzel bir haber sunacaklar” ifadelerini kullandı.

 

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
ÖĞRENCİLERİN ‘ERİK’ DALI OYUNU BEĞENİ TOPLADI
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ
BIÇAKLI SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN ANNENİN OĞLU DA ÖLDÜ