Advert

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İzzet TUMAY
Bu içerik 451 kez okundu.

Bir dönemin il olan ilçesi Maden bugün sıkıntılarla boğuşuyor. Maden’in yaşaması için bulunduğu yerde kalmasını isteyen vatandaşlar, heyelan tehlikesinin yanında ilçenin yatırımlardan nasibini alamadığını belirtiyorlar

Maden taşınmak istemiyor

İrfan ARSLAN / "Seçimin Nabzı" çalışmamızın bugünkü durağı Maden. Maden ilçesinin bir dönemde il olarak bölgede varlığını sürdürdüğünü, bugün ise yaşamak için can çekiştiğini belirten vatandaşlar, "Maden ilçesi seçimden seçime hatırlanıyor. Siyasilerimiz seçin döneminde Maden için olarca söz veriyorlar ancak seçim bittiğinde bu sözler unutuluyor. Bu dönem ilçemize yatırımlar söz verildiği boyutta gelmedi. İlçe sürekli kan kaybediyor. Bunun önüne geçilecek adımların atılmasını bekliyoruz” dediler.

Maden’deki Bakır İşletmesi'nin hafriyat dökümü sonucunda Maden’de 450 iş yeri ile 350 konutun risk altında olduğunu belirten vatandaşlar şunları söyledi: "Maden Bakır İşletmesi'nin özelleştirilmesinin ardından işletmenin de küçülmesi ile birlikte Maden göç veren bir ilçe konumuna geldi. Maden Belediyesi bu konuda bazı girişimlerde bulundu ancak bu da girişimde kaldı. Bilimsel bazı çalışmalar yapıldı ancak ortada sonuç yok. Biz öncelikle bu sorunun çözümünü istiyoruz. Devlet, işletmenin özelleştirilmesinin ardından burayı alan şirket ile yeniden bir araya gelsin ve sözleşmeyi güncellesin. Biz Maden’de işletmenin üretimini sağlayacak kadar cevherin bulunduğuna inanıyoruz. Çünkü bu yönde iddialar var. Yapılan sondaj çalışmalarının sonuçları kimseyle paylaşılmıyor. Bu durum da insanların kafasında soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor.

Maden’e spor salonu yapılacaktı, bu projenin 1 milyon 850 bin TL ödeneği de geldi ancak Belediye yer veremedi. Sonuçta bu proje halen hayata geçirilmemiş. Maden’de konaklama tesisi yok. İlçemize gelen bir yabancının konaklayacağı yer yok. Bunun yapılması gerekir. Belediye de buna öncülük etmeli. Belediye'nin konut projesine destek vermesi gerekir. Proje yapıldı ancak yer verilemedi. İlçede temizlik motorlu araçlar ile yapılamıyor. Bunun yerine yük hayvanları ile yapılıyor. Maden’in yerleşim alanı böyle bir sistem gerektiriyor. Bu açıdan bir sıkıntı söz konusu değil.

Maden’in girişinde yapılan yol çalışması ev ve iş yerlerini tehdit ediyor. Bu sorunun çözüm bulması adına bir çalışma yok. Bu durum da vatandaşları rahatsız ve huzursuz ediyor.

Kaymakamlık üzerinden İşKur’dan alınan 70 kişinin çoğu kadın. Nerede çalışıyorlar, ne yapıyorlar bilmiyoruz. Maden’in makus talihini yenebilmesi adına, ilçede görev yapan memurların burada ikamet etmesine sağlamak adına mutlaka konut yapılması gerekiyor. Bir zamanlar ilçemizde eğitim veren Maden Meslek Yüksek Okulu'nun mutlaka ilçeye geri getirilmesi gerekiyor. Maden’in ekonomik olarak hayat bulması adına Belediye'nin öncülüğünde küçük işletmelerin kurulması gerekiyor. Maden Hükümet konağı taşınan Devlet Hastanesi'nin yerine yapıldı. Oysa bu çalışma Saat Kulesi'nin bulunduğu alandaki Eski Hükümet Konağı'nın yerine yapılsaydı ilçenin menfaati olurdu.

Belediye'nin yaptığı çalışmalar ortada. Yeterli mi? Değil. Maden Belediyesi, ilçenin yaşadığı olumsuzlukları giderecek adımları atamadı. Konut projesine yer veremedi. Bahçelievler bölgesinde mutlaka sinyalizasyon yapılmalı dedik, talepte bulunduk, yapılmadı. Maden’i tehdit eden hafriyatın kaldırılacağı söylendi, hafriyat yerine duruyor.

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler öncesi vatandaşlar olarak beklentimiz Maden’in yeniden yapılandırılmasını sağlayacak bir çalışmanın ve planlamanın yapılması. Bunun için de Belediye'nin iktidar merkezli olması. İşletmenin yılın dört beş ayında çalışması, geri kalan süre içinde kapalı olması ilçemizi bitiriyor. Bu işletmenin çalışma süresinin uzatılması, yılın en az 8 ayında çalışması sağlanmalı. İlçede 685 devlet memuru görev yapıyor. Bunların ilçede kalmasını sağlayacak çalışmalar yapılması durumunda ilçemiz en azından bir canlanma yaşar. Bunun için de Belediye'nin öncülük etmesi gerekiyor. Sosyal tesis yok, park bahçe yapılmıyor. İlçede sadece Ziya Gökalp Caddesi'nde 26 iş yeri kapalı 13 iş yeri varlığını sürdürmenin çabası içinde. Burada bir zamanlar iş yerlerinin tümü açıktı ve ilçe halkının ihtiyacına cevap vermekte sıkıntı yaşıyordu. Maden’in heyelan riski altında bulunan konutlarının başka bir yerde yapılması ve hak sahiplerine verilmesine rıza gösteririz. Bizim çocukluğumuz, gençliğimiz, yaşlılığımız burada geçti. Maden’in başka bir bölgeye taşınması yerine halkın burada kalmasını sağlayacak bir planlama yapılsın. Maden turizm açısından değerlendirilsin. Ergani’nin il olması durumu söz konusu. Böyle bir durumda Maden'in Ergani’ye bağlanmasını da istemiyoruz.”

31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimler öncesinde Maden'de Musa Orhan, Orhan Yavuz, Fatih Altunsoy, Mehmet Deprem, Murat Uyman, Mehmet Turan, Ekrem Kaçar ve Süleyman Seyrek’in belediye başkanlığı için aday adayı olacakları belirtiliyor.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
MEYVE ARTIKLARI, TEMİZLİK MALZEMESİ OLDU
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR
ELAZIĞSPOR'DAN GÜRSEL EROL'A TEŞEKKÜR