Advert

ŞORŞOR DERESİ 'ŞOR' OLDU!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
ŞORŞOR DERESİ 'ŞOR' OLDU!
ŞORŞOR DERESİ 'ŞOR' OLDU! İzzet TUMAY
Bu içerik 494 kez okundu.

İrfan ARSLAN

Elazığ’ın 40 yıllık sorunu olarak bilinen, Hicret, Aksaray, Kızılay ve Gümüşkavak mahallelerini yakından ilgilendiren ve özellikle yaz aylarında pek çok sorunu beraberinde getiren Şorşor Deresi Islah Projesi çalışmaları yarım kaldı. İki aşamalı olarak yapılması planlanan proje kapsamında kolektör hattı çalışması tamamlandı. Ancak taşkın koruma çalışmaları yarıda kalmış durumda. Projenin tamamlanmasının ardından bölgenin cazibe alanı olmasını sağlama adına Elazığ Belediyesi'nce yapılması planlanan peyzaj projesi çalışmalarına, çalışmalar tamamlanamadığı için hiç başlanmadı.

Elazığ’da yağmur sularının tamamı ve atık suların bir kısmı daha önce Şorşor Deresi boyunca Kehli Deresi’ne, oradan da Keban Baraj Gölü’ne akmaktaydı. Bu durum çevre kirliliğine neden olmakta ve halkı halk sağlığı alanında tehdit oluşturmaktaydı. Ayrıca bu bölgedeki Devlet Su İşleri'ne ait kanallar ömürlerini doldurmuş ve ihtiyaca cevap veremez hale gelmişti.

2018 Haziran ayında bitirilmesi planlanan çalışmalardan sadece kolektör hattı çalışmaları tamamlandı ve iş teslimi yapıldı.

1. etap çalışmaları Elazığ Belediyesi tarafından 24 Temmuz 2014 tarihinde ihalesi yapılan ve yaklaşık 38 kilometrelik kapalı kanalizasyon ana kolektör hattı çalışmaları kapsamında, ihale kapsamında iş artışına gidilerek Ataşehir ve Abdullahpaşa mahallelerine yağmur suyu şebeke hattı da çekildi. Şorşor Deresi ıslah çalışmalarında kolektör hattında 1245 metre Ø600 boru, 12056 metre Ø1200, 4086 metre Ø1400, 3472 metre Ø1600, 324 metre Ø1800 ve 9920 metre Ø2000’lik boru döşendi.

2. etap çalışmaları DSİ tarafından “Gümüşkavak (Şorşor) Mahallesi Taşkın Koruma İşi” adı altında açık kanal kuşaklama işi ihalesi yapıldı. Bu ihale 8 Şubat 2016 tarihinde yapıldı ve 2018 yılının Mayıs ayında bitirilmesi planlandı. DSİ tarafından yapılan kuşaklama kanalı çalışmalarının 2018 yılı kapsamındaki çalışmaların tamamlandığı ancak tamamlanan çalışmanın projenin yüzde 50’lik bölümü olduğu, bu çalışmanın da yüzde 90’lık bölümünün tamamlandığı belirlendi. Kalan işin tamamlanması için yeni bir çalışmanın yapılması gerektiği belirlendi. Ancak devletin yatırımlarla ilgili olarak aldığı bütçelerin iyileştirilmesi çalışması kapsamında bu işin ne zaman yapılmasına karar verileceği şu an için belirsizliğini koruyor.

Devletin 2020 yılına kadar yatırımları durdurma kararının da bulunduğu göz önüne alınırsa Şorşor Deresi Islahı Projesi çalışmalarının en az 1,5 yıl daha bekleyeceği görülüyor.

Vatandaşlar, "Bu projenin bir an önce tamamlanması için başta milletvekillerimiz olarak üzere yetkililerin gerekli çabayı göstermelerini istiyoruz. Başlamış bir projenin bitirilmesi gerekir. Bu çalışma bir-iki yıl beklerse sıkıntı yaratır” dediler.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ