Advert

Vişne mermeri 4 kıtada 45 ülkeye gidiyor

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Vişne mermeri 4 kıtada 45 ülkeye gidiyor
Vişne mermeri 4 kıtada 45 ülkeye gidiyor İzzet TUMAY
Bu içerik 318 kez okundu.

Dünyada sadece Elazığ’da çıkartılan Vişne mermeri, 4 kıtada 45 ülkeye ihraç edilerek, ülkeye büyük oranda döviz girdisi sağlanıyor.

Sadece Elazığ’da çıkan Vişne mermeri, Türkiye genelinde bir çok yerde olduğu gibi, yurt dışında da önemli yerlerde kullanılıyor. 6 büyük mermer ocağının bulunduğu Elazığ’dan çıkartılan vişne mermerleri daha önce de Kabe ve Beyaz Saray gibi bir çok bilinen yerde kullanılmıştı. Son olarak yeni açılan İstanbul Havalimanı'nda da kullanılan mermer, yapılan ihracatla ülkeye büyük bir döviz girdisi sağlıyor. Şu anda Elazığ’dan çıkartılan ve bin kişiden fazla kişiye istihdam sağlayan mermerler, 4 kıtada Çin, Hindistan, Vietnam, İtalya, Sudi Arabistan, Rusya ve ABD başta olmak üzere 45 ülkeye gönderiliyor.

“50 BİN TON SATIŞ YAPILIYOR”

Elazığ’da 6 tane büyük mermer ocağı bulunduğunu belirten Alacakaya Mermer İhracat Müdürü Salih Tufan, "Bu ocaklardan yıllık 50 bin ton satış yapılıyor. Binden fazla kişi mermer firmalarında çalışıyor. 4 kıtada 45 ülkeye ihracatımız var. Bunların başında ham madde olarak ihraç ettiğimiz ülkeler Çin, Hindistan, Vietnam, İtalya geliyor. Ebatlı plaka olarak da Orta Doğu'nun birçok ülkesi Suudi Arabistan, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Amarika’ya göndermekteyiz. Yaptığımız ihracatla birlikte ülkeye çok büyük oranda döviz getirisi sağlıyoruz” diye bilgi verdi.

1984 yılından itibaren Elazığ Vişnesi üretimi yaptıklarını da anımsatan Tufan, dünyanın en büyük üreticisi olduklarını da kaydetti.

İhracat sorumlusu Onurhan Aslan ise, "Sahip olduğumuz ocaklarda, fabrikamıza getirdiğimiz blokları işleyip plaka ebatlı olarak ihracatını gerçekleştiriyoruz. Özellikle Elazığ Vişne ürünümüz, dünyada sadece Elazığ’da bu renkte ve bu dokuda çıkıyor. 4 kıtada 45 ülkeye ihracatını gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. (iha)

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ