Advert

Gürtürk: Ders saati ve çeşidi azalacak!

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Gürtürk: Ders saati ve çeşidi azalacak!
Gürtürk: Ders saati ve çeşidi azalacak! İzzet TUMAY
Bu içerik 394 kez okundu.

'Eğitimde Yeni Vizyon Yeni Yaklaşımlar' toplantısı ile ilgili HaberKent’e konuşan Gürtürk:

Ders saati ve çeşidi azalacak!

Ezgi ÇAKMAK / Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, ‘Eğitimde Yeni Vizyon Yeni Yaklaşımlar’ toplantısında ön plana çıkan konular ile ilgili HaberKent gazetesine özel açıklamalarda bulundu.

Gürtürk, toplantıda müfredat, ortaöğretim, öğretmenler ile ilgili düzenlemeler, temel eğitim, her okula okul gelişim modeli, özel yetenekli öğrencilere özel müfredat, mesleki eğitim, ölçme değerlendirme ve yabancı dil eğitimini yeniden yapılandırma olmak üzere 9 konunun ön plana çıktığını kaydetti.

Ders saati ve çeşidinin azalacağının altını çizen Gürtürk, bütün derslerde dijital becerilerin verilmesi konusunda çalışmaların yürütüleceğini söyledi.

Gürtürk, ortaöğretimde ders saatlerinin yarıya yakın azaltılacağını ifade ederek, "Öğrencilerin ilgi alanlarına yönelik seçmeli dersler verilecek. Alan seçimi 9. sınıftan başlatılacak. 12. sınıfta yükseköğretime hazırlık ve oryantasyon programı hazırlanacak" dedi.

 

'ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU ÇIKARTILACAK'

 

YÖK ile işbirliğinde pilot öğretmen yetiştirme programları hazırlanacağını kaydeden Gürtürk, “Öğretmenlik meslek kanunu çıkartılacak. Sözleşmeli öğretmenlik süresi 4 yıla indirilecek. Pedagojik formasyon şartı kaldırılacak, bu eğitimi Bakanlık verecek. Öğretmen ve okul yöneticilerinin iş yükü azaltılacak” ifadelerini kullandı.

'TENEFFÜS SÜRELERİ ARTTIRILACAK'

Gürtürk, teneffüs sürelerinin arttırılacağını ve anaokulu zorunlu eğitim kapsamına alınacağını ifade etti. İlkokullarda dersler beceri ve görgüye göre olup sayıları azaltılacak şeklinde konuşan Gürtürk, "Her bir okula ‘Okul Gelişim Modeli’ oluşturulacak. Okullara gelişim bütçeşi verilecek. Her okula tasarım-beceri atölyeleri kurulacak. Okullar bölgeler arası imkan farklarının kapanması yönünde çalışmalar yürütülecek" dedi.

Özel yetenekli öğrencilere yönelik özel seçmeli derslerin getirileceğini belirten Gürtürk, ‘’Teknoparklara Bilişim, Savunma Teknolojileri, Uzay Teknolojileri ve Değirmencilik Liseleri kurulacak. Meslek derslerine ustabaşılar ve kıdemli uzman çalışanlar da katılacak. Geleceğin meslekleri için dijital dönüşüme uygun alan ve dallar getirilecek" diye konuştu.

Gürtürk, sınavla öğrenci alan okulların kademeli olarak azalacağını, okul ve program türlerine göre yabancı dil eğitimi verileceğini, TRT ile işbirliği yapılarak, yabancı dilde alt yazılı çizgi filmler ve animasyonlar hazırlanacağını sözlerine ekledi.

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
MİLLİ HOCADAN, MİLLİ PROJE
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ
TRAFİKTE İMAJ DEĞİŞİKLİĞİ