Advert

Yeni doğan bebeğe makat yapıldı

seks shop sex shop seks shop sex shop istanbul vibratör erotik shop vibratör vibratör vibratör izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop
Yeni doğan bebeğe makat yapıldı
Yeni doğan bebeğe makat yapıldı İzzet TUMAY
Bu içerik 269 kez okundu.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde bir ilk daha gerçekleşti

Yeni doğan bebeğe makat yapıldı

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde, makatsız doğan bir bebek, başarılı bir operasyonla yaşama tutundu. Hastanede dünyaya gelen ve doğuştan makatı olmayan bir erkek bebeğe, hastanede ilk kez uygulanan başarılı bir operasyonla makat yapıldı.

Çocuk cerrahi uzmanı Op. Dr. Fikret Ersöz tarafından muayene edilerek “anal atrezi” (bebekte makat yokluğu) tanısı konulan bebeğin, gerekli tektik ve kontrollerin ardından ameliyat edilmesine karar verildi. Op. Dr. Ersöz ve ekibi tarafından ”Trianglecutbackanoplasty” yöntemiyle ameliyat edilen bebeğe makat yapılarak takip edilmek üzere Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği'ne alındı.

Anal atrezi yani bebekte makat yokluğunun, ciddi bir yaşamsal risk olduğunu, bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında anüs açıklığının tam anlamı ile oluşamaması veya yerleşim yeri itibari ile olması gerektiği kas kompleksi (Sfinkter) içinden geçememesi durumu olduğunu belirten Op. Dr. Ersöz, şu bilgileri verdi: “Bebeğimiz miadında yani zamanında doğmuş bir bebek olup, diğer organlarında herhangi bir anomali yoktu. Anüs açıklığı tamamen yoktu, yeni anüs oluşturmak için bazı tetkikler yaparak operasyonu tek aşamada yapmaya karar verdik. Hastamız şuanda yenidoğan yoğun bakım ünitesinde olup tedavisi sorunsuz bir şekilde devam etmektedir.

Anal atrezide, anüste açıklık bulunmadığından dolayı, bebek dışkısını yapamaz. Bu çok az rastlanan anomalinin, doğum gerçekleşmeden önce yapılan ultrason muayeneleri esnasında fark edilmesi bazen mümkün olmayabilir. Anal atrezi, yaklaşık olarak 5 bin doğumda 1 kişide görülür ve beraberinde, böbrek, kalp, omurga, yemek borusu, el ve ayaklarda anomaliler görülebilir."

Op. Dr. Ersöz, bu ameliyatların gerçekleştirilmediği durumlarda, anüs yokluğunda bebeğin ölümü, yerleşim anomalisi olgularında ise kronik kabızlığın kaçınılmaz bir durum olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “Ameliyat, yapılacak işleme göre farklılık gösterir. Yerleşim anomalisi ve bağırsağın dış ortama açıklığının yakın olduğu durumlarda makat bölgesinde gerçekleştirilecek olan işlem ile ameliyat tamamlanırken, anüsün hiç olmadığı durumlarda ise kalın bağırsağın bir bölümü sol kasık bölgesinin üst kesimine ağızlaştırılmakta, bebek gaitasını buraya yerleştirilen torbaya yapmaktadır. Hastanemizde dünyaya gelen bebeğimize tek seansta 'Trianglecutbackanoplasty' yöntemiyle yeniden anüs yaptık. Şimdi sağlık durumu iyi takibimiz altında.”

Ersöz, Fethi Sekin Şehir Hastanesi'nde, yenidoğanla ilgili tüm ameliyatları başarılı bir şekilde gerçekleştirebildiklerini sözlerine ekledi. Bülten Haber

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Potanın Perileri'nden farklı galibiyet
Potanın Perileri'nden farklı galibiyet
3 puan Cenk'in golü ile geldi
3 puan Cenk'in golü ile geldi